بد خلقی نوزاد (دلیل و راه درمان)

درمان بی قراری نوزاد,علت بی قراری نوزاد در خواب,بی قراری نوزاد ۴ ماهه,بی قراری نوزاد در شب,بی قراری نوزاد در هنگام شیر خوردن,بی قراری نوزاد ۵ ماهه,درمان بی قراری شبانه نوزادان,گریه شدید نوزاد
وقتی فرزند ده ماهه ی من از چیزی کلافه میشود، پشت خود را خم میکند و سرش را به عقب میبرد. نگرانم که مبادا به خودش آسیب برساند. آیا این رفتاری عادی است؟

پاسخ کارا بلاکی، روانشناس آموزشی: ظاهراً رفتار فرزندتان بسیار خاص است. آنچه فرزندتان میخواهد بگوید این است که او ناراحت یا کلافه است و برای آرام کردن خود به کمک نیاز دارد. ظاهراً فرزندتان فقط وقتی کلافه میشود، این کار را انجام میدهد، اما باید در پی علت فیزیکی این ناراحتی باشد. مشکل میتواند ناشی از دندان درآوردن یا شاید ریفلکس باشد. اغلب هر دوی این رفتارها میتواند در نتیجه ی بدخلقی و کلافگی فرزندتان باشد. خم کردن کمر و انداختن سر به سمت عقب نشانه ی کلافگی و ناراحتی احساسی است.
بدن فرزندتان در زمانهای پرتنش یا کلافه کننده، سرشار از هورمون هایی است که سیستم اعصاب او را برای کسب حالت بقا فعال میسازد. در نتیجه، ماهیچه های او سفت میشوند، تپش قلب افزایش می یابد، دمای بدن بیشتر میشود، تنفس عمیق و بینایی و شنوایی او بسیار حساس میشوند. سریعترین روش برای بازگرداندن نظم به فرزندتان استفاده از ابزارها و اسباب بازی های احساسی است. سعی کنید حس لامسه ی او را تحریک یا فعال سازید. مثلاً فرزندتان را محکم بغل کنید و او را فشار دهید، پتوی سنگینی روی او بیندازید یا حتی اسباب بازی سنگینی به او بدهید تا به تغییر وضعیت بدن فرزندتان در فضا کمک کند. اگر این وضعیت برای مدتی طولانی ادامه یافت و متوجه مشکلات احساسی دیگر شُدید، باید برای مشاوره نزد کاردرمانگری بروید که آموزش یکپارچه سازی احساسی را دیده باشد.