مواردی که ممکن است در ادرار دیده شوند

باکتری،قارچ،موکوس،اسپرم،مخمر:
نحوه گزارش:
Were seen/Few/1+/2+/3+/many

کیست و تزوفوزوئیت انگلهای ادراری–تناسلی
نحوه گزارش
Were seen/not seen

باکتری در ادرار
به علت عفونت سیستم ادراری ممکن است تعداد قابل توجهی باکتری در ادرار مشاهده شود.متعاقب این عفونت ادراری تعداد گلبولهای سغید هم در ادرار زیاد خواهد شد.اگر در نمونه ادرار تعداد wbc و باکتری هر دو بالا بود پس مریض به عفونت ادراری مبتلا شده پس باید از نمونه کشت تهیه کنیم تا نوع باکتری مشخص شود.اما اگر تعداد wbc در  ادرار در حد نرمال(۳) عدد بود و نمونه هم پر از باکتری بود پس نمونه الوده شده است.ونبایداین باکتری را گزارش کرد.
(توضیح بیشتر در بخش میکروب!)

قارچ درادرار:
قارچها در ادرار عامل مهم عفونت ادراری هستند وحتما بایستی گزارش شوند.یکی از روتین ترین قارچها کاندیداها هستند که موجب اسیب به اسپرم در مردان و عفونت حاد در زنان  میشوند

موکوس در ادرار:
رشته های موکوس که به شکل رشته هایی دراز و موج دار و یا توده ای و سه بعدی درادرار قابل مشاهده اند، به میزان کم در ادرار طبیعی بوده ولی مقادیر زیاد آن در التهابات و عفونت های دستگاه ادرار پدیدار میشوند.

اسپرماتوزوا در ادرار:
بسته به مشکلات متعدد بیمار ممکن است اسپرم در ادرار مشاهده شود.این ناهنجاریها احتمالا مربوط به پروستات است.بطور کلی اگر مریض بیماری خاصی نداشت پس وجود اسپرم در ادرار قابل اهمیت نیست.

انگل درادرار
کیست ها و انگلهای مختلفی در دستگاه ادراری مشاهده میشوند از جمله کیست و تروفوزوییت ژیاردیا،تریکوموناسها.و…که در پست های بعدی بیشتر توضیح خواهیم داد

مخمر در ادرار
سلول های مخمر (yeast) در صورت داشتن جوانه براحتی قابل تشخیص هستند، اما اگر جوانه نداشته باشند از نظر شکل و اندازه شبیه گلبول های قرمز بوده و قابل اشتباه هستند. در حضور مخمر قطعه نمایش خون نوارهای ادراری منفی بوده و همچنین با اضافه کردن چند قطره اسیداستیک ۲ درصد به رسوب ادراری می توان گلبول های قرمز را لیز نموده و از مخمر افتراق داد.

دیگر مواردی که ممکن است در ادرار مشاهده شوند اما ارزش گزارش کردن ندارند:
مو.نشاسته.پودر لاتکس دستکش، چربی،الیاف پارچه،اشغال

 

اسپرم در ادرار باکتری در ادرار مخمر در ادرار موکوس ادرار قارچ در ادرار

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.