پریدن پلک چشم (علت و نشانه،راه درمان)

پریدن پلک چشم چپ,درمان خانگی پریدن پلک چشم,تعبیر پریدن پلک چشم چپ,درمان خانگی پرش پلک,علت نبض زدن پلک چشم,پریدن چشم راست به چه معناست,درمان پرش پلک در طب سنتی,علت زدن رگ زیر چشم

پرش پلک تشنجی است که از طریق عصبی در عضلات چشم ایجاد می شود. معمولا پرش ها خود به خود متوقف می شود اما اگر خیلی طولانی شد باید به دنبال علت آن باشید تا بتوانید آن را متوقف کنید. اما دلایلی که باعث ایجاد پرش پلک می شود:

بیش از حد کافئین مصرف می کنید
خاصیت محرک کافئین باعث افزایش میزان ضربان قلب و متابولیسم
می شود.
بنابراین عضلات فعالیت بیشتری می کند و در نتیجه پلک ها می پرد. معمولا ماهیچه هایی که به کافئین حساسیت بیشتری دارد، واکنش بیشتری نشان می دهد.

استرس دارید
بدن ما به استرس واکنش های متفاوتی نشان می دهد و پرش پلک یکی از این واکنش هاست.

حساسیت دارید
وقتی به چیزی حساسیت دارید، هیستامین در بدنتان آزاد و باعث می شود بدن به روش های مختلفی به آن واکنش نشان دهد. یکی از این روش ها پرش پلک هاست. درست مثل پف چشم و خارش چشم.

به اندازه کافی نخوابیده اید
پلک یکی از حساس ترین عضلات بدن است که به عدم تعادل واکنش نشان
می دهد. یکی از کارهایی که باعث ایجاد عدم تعادل در بدن می شود، کم خوابی است. وقتی کم خواب شوید، چشم ها احساس خستگی می کند و پرش پلک ایجاد می شود.

باید شماره عینک را عوض کنید
به گزارش آفتاب نیوز، اگر احساس کردید چشم هایتان هنگام کتاب خواندن و نگاه کردن به رایانه می پرد، ممکن است نشانه ضعیف تر شدن چشم هایتان باشد زیرا عضلات چشم بیش از حد برای تمرکز تلاش می کند. برای حل مشکل فقط کافی است به چشم پزشک مراجعه کنید، تا شماره عینکتان را تغییر دهد.

پرش پلک اغلب در عرض چند روز برطرف می شود ولی گاه برای هفته ها و ماهها ادامه می یابد. تیک پلکها می تواند فقط در پلک تحتانی و یا پلک فوقانی و یا هر دو پلک رخ دهد.
پرش پلک گاه یک طرفه و گاه دو طرفه می باشد. دامنه این حرکات از انواع ظریف و خفیف تا انواع شدید و آزار دهنده متغیر است.
علامت تیک پلک، حرکات سریع پلک می باشد که گاه به صورت پلک زدن غیر ارادی بروز می کند. معمولاً اختلال بینایی نمی دهد. افزایش استرس ها علت اولیه تیک می باشد و اغلب در روزهایی که فرد دچار اضطراب و استرس شده رخ می دهد.
خستگی شدید و ضعف بدنی، بی خوابی و یا خواب ناکافی هم از علل بروز آن می باشد.
به دلیل تحریک اعصاب عضلات چشم، تحریکات عصبی و روانی، استرس و اضطراب و یا حادثه ای که اعصاب شما را تحت تاثیر قرار داده پیش می آید و پس از رفع مشکل پیش آمده به خودی خود برطرف میشود. احتمالا در جایی کار یا زندگی میکنید که منبع نور آنجا، شدید یا حاصل لامپهای سفید مهتابی است. کم خوابی یا عدم استراحت چشم را نیز میتوان به نشانه های خستگی افزود.
با کاهش میزان تابش نور یا افزودن لامپهای زرد معمولی (از جنس فنر یا سیم فلزی) و نیز استراحت، دور شدن از وسائل نوری ظاهرا یکنواخت اما دارای تشعشع (مثل مانیتورها)، کمپرس ناحیه چشم، استراحت و خواب به میزان لازم و مانند آن عضلات پلک آرامش قبل را بازیافته، پرش پلک نیز متوقف میشود.
فقر موادی چون منیزیوم و کلسیم در بدن باعث پرش غیرارادی پلک میشود. اگر چنین باشد، به سبب کمبود منیزیوم در دستهایتان هم لرزش خفیفی را حس میکنید و افزون بر آن اسپاسمهای عضلانی گاه به گاه، خواب رفتن دستها یا پاها، احساس گرفتگی گلو یا شانه یا گردن نیز به سراغتان می آید. در اینصورت باید به پزشک مراجعه کنید و زمانی در حدود ۲ تا ۳ ماه مکمل ها یا کپسولهای حاوی منیزیوم و کلسیم میل کنید! این زمان طولانی به خاطر آن است که مواد یافت شده بخوبی به همه اعضای بدن برسد.
گاهی نیز کمبود ویتامین B6 باعث پرش پلک در افراد میشود. در اینصورت لبهایتان هم خشک به نظر میرسد.
اسپاسم ها (گرفتگی عضلات) و گاهی پلک زدن ها، تکراری و غیر قابل کنترل هستند که معمولا در پلک بالایی رخ می دهد. این انقباضات معمولا بر عضلات هر دو چشم تاثیر می گذارند.
اگر شما دچار این حالت باشید، ممکن است یک حرکت غیر ارادی را که هر چند ثانیه، یک تا دو دقیقه طول می کشد و یا عود می‌کند تجربه کنید.
اکثر مردم دچار انقباضات جزئی پلک چشم در طول زندگی خود می شوند.

رعایت نکات زیر می تواند به کاهش پریدن پلک پلک شما کمک کند:
اجتناب از اضطراب و استرس های زندگی
اجتناب از تماشای طولانی مدت تلویزیون و یا کار با کامپیوتر و خیره شدن به نور شدید
خواب کافی
عدم مصرف الکل و دخانیات
کاهش و یا عدم مصرف قهوه و چای
مصرف غذاهای سرشار از ویتامین و پتاسیم بخصوص موز
اجتناب از مالش شدید چشم ها
درمان بیماریهای سطحی چشم، مثل خشکی چشم
در مواردی احتیاج به تجویز آرام بخش ها و ضد اضطرابها می باشد ولی اثر داروها موقتی بوده و باید علت زمینه ای را برطرف کرد.
در موارد نادری احتیاج به تزریق آمپول بوتوکس در پلک ها و یا حتی احتیاج به جراحی در پلک ها می باشد.
اگر پرش پلک شما به یکی از اشکال زیر باشد شاید لازم باشد پیگیری نموده و به پزشک مراجعه نمایید :
اگر تیک طولانی شده و در عرض یک هفته بهبود نیابد
اگر تیک توأم با قرمزی چشم، تورم پلک، ترشح چشم و غیره باشد.
اگر علاوه بر عضلات پلک ها، سایر عضلات صورت درگیر شوند.
اگر تیک توأم با سایر علائم عصبی باشد.