علائم بیماری کاوازاکی

بیماری کاوازاکی (علت و علائم،روش های درمانی)

کاوازاکی یک بیماری نادر در اطفال است که عروق خونی را تحت تاثیر قرار می دهد. علایم بیماری برای چند روز می توانند شدید و نگران کننده باشند ولی بعد از مدتی بیشتر بچه ها می توانند به فعالیت نرمال برگردند.

بیماری کاوازاکی می تواند عروق کرونری را درگیر کند. عروق کرونری رگ هایی هستند که خون را به عضله قلب می رسانند. اگر اقدام به درمان صورت گیرد بیشتر بچه ها بدون عوارض طولانی مدت بهبود می یابند. لازم است که پزشک چندین هفته تا چندین ماه بعد از درمان بیمار را تحت نظر بگیرد.

این بیماری به طور شایع در شیرخواران یک تا دو ساله دیده می شود و در اطفال بالای 8 سال نادر است. این بیماری مسری نیست و منتقل نمی شود.

بیماری کاوازاکی چطور ایجاد می شود؟

دانشمندان هنوز علت بیماری را نمی دانند. بیماری عموماً در آخر زمستان و اوایل بهار ایجاد می شود.

علایم بیماری کاوازاکی شامل:
تبی است که حداقل پنج روز طول بکشد
قرمز شدن چشم ها
ایجاد بثورات جلدی
زبان و لب های متورم، قرمز و ترک خورده
دست و پای متورم و قرمز
غدد لنفاوی متورم در گردن

اگر فرزند شما علایم بیماری کاوازاکی را دارد فورا به مرکز درمانی مراجعه کنید. تشخیص و درمان زود هنگام می تواند از ایجاد مشکلات قلبی در آینده پیش گیری کند.

تشخیص بیماری کاوازاکی

تشخیص بیماری کاوازاکی می تواند دشوار باشد زیرا تستی برای تشخیص آن وجود ندارد. اگر هر دو این شرایط وجود داشته باشد ممکن است پزشک تشخیص بیماری کاوازاکی را مطرح کند:

تبی که بیشتر از 5 روز طول کشیده است
اگر برخی از پنج علامت دیگری که در بالا مطرح شده را داشته باشد.

انجام یک اکو کاردیو گرافی جهت بررسی قلبی و تست های روتین آزمایشگاهی ممکن است نیاز باشد و پس از درمان چک آپ منظم جهت زیر نظر گرفتن مشکلات قلبی لازم است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.