کتوتیفن (نحوه مصرف،خطرات و عوارض)

شربت کتوتیفن برای چی خوبه,مقدار مصرف کتوتیفن در کودکان,قرص کتوتیفن ۱ میلی گرم,کتوتیفن برای نوزادان,شربت کتوتیفن خارجی,عوارض کتوتیفن برای نوزادان,شربت ضد سرفه کودکان

نام تجارى دارو  Zaditen و جزو گروه دارویى  ضدآسم، ضدآلرژی و از گروه شیمیایى داروهای مهارکننده می باشد.
در فصل بهار که انواع حساسیت ها بسیار شایع است، داروهای ضدحساسیت یا همان آنتی هیستامین ها مصرف بالایی پیدا می کنند. یکی از این آنتی هیستامین های محبوب و مفید، کتوتیفن است.
کتوتیفن (KETOTIFEN) به گروه داروهای آنتی هیستامین تعلق دارد. این دارو معمولا برای پیشگیری از آسم استفاده می شود.
کتوتیفن در موارد دیگری از آلرژی همچون التهاب بینی و التهاب ملتحمه، نیز به کار می رود. اصولا کتوتیفن با کاهش التهاب در مجاری هوایی، باعث حرکت آزادتر هوا در آن ها می شود. کتوتیفن به شکل قرص و شربت در دسترس است.

موارد مصرف کتوتیفن

در پیشگیری از آسم، برونشیت آلرژیک، رینیت آلرژیک، درماتوز آلرژیک استفاده می شود.

طریقه مصرف کتوتیفن
کتوتیفن، داروی بدون نسخه نیست و بسته به مشکل شما، پزشک معالج دوز خاصی از کتوتیفن را تجویز می کند. دارو را دقیقا مطابق با دستور پزشک خود، استفاده و از تغییر دوز آن پرهیز کنید.
دستورات روی بسته دارو را نیز به دقت مطالعه نمایید. ممکن است چند هفته طول بکشد تا شما اثرات کتوتیفن را به طور کامل احساس کنید. حتی در صورت احساس بهبودی بدون مشورت با پزشک معالج خود، مصرف دارو را قطع نکنید.

میزان مصرف
دو بار در روز برای چند هفته، به مقدار ۱ تا ۲ عدد قرص
این دارو در حملات آسم مؤثر نیست، بنابراین به بیمار توصیه می شود که از قطع ناگهانى داروهاى ضدآسم که قبلاً مصرف کرده است (خصوصاً استروئید) خوددارى کند

فراموش کردن مصرف دارو
در صورت فراموش کردن یک دوز کتوتیفن، به محض به خاطر آوردن، دوز فراموش شده آن را میل کنید. اما اگر تقریبا زمان نوبت بعدی رسیده است، نوبت فراموش شده را رها کرده طبق برنامه منظم خود عمل کنید. مقدار دارو را دو برابر نکنید.

ملاحظات غذایی
با توجه به احتمال بروز ناراحتی معده در اثر مصرف کتوتیفن، توصیه می شود آن را با غذا یا بلافاصله پس از غذا میل نمایید.

هشدارها و موارد احتیاط
نکات زیر را به پزشک خود اطلاع دهید:
به کتوتیفن یا هر داروی دیگری حساسیت دارید.
دارویی مصرف می کنید، اعم از داروهای با نسخه یا بی نسخه، به خصوص داروی دیگری برای مشکل فعلی، آنتی هیستامین ها، آنتی بیوتیک ها، داروهای درمان آلرژی یا سرماخوردگی و ویتامین ها.
مبتلا به نوعی بیماری هستید، یا سابقه ابتلا به بیماری دارید.

عوارض جانبی
کتوتیفن در مجموع داروی بی خطری می باشد. ممکن است دچار سردرد، خواب آلودگی، سرگیجه، خستگی، تهوع، خشکی دهان و ناراحتی معده شوید.

در صورت بروز یا شدت علایم ذکر شده، با پزشک خود مشورت کنید. اما در صورت بروز هر یک از علایم یا نشانه های زیر، مصرف دارو را قطع و بلافاصله به پزشک خود مراجعه کنید: بثورات پوستی، کهیر، خونریزی یا کبود شدگی غیرمعمول.

نگهداری دارو
کتوتیفن را در بسته مخصوص آن، کاملا پوشیده و دور از دسترس اطفال نگه دارید.
دارو باید در دمای اتاق، دور از نور مستقیم، حرارت زیاد و رطوبت نگهداری شود.
با تمام شدن تاریخ انقضای دارو، آن را دور بریزید.

کودکان و زنان باردار یا شیرده
مصرف کتوتیفن در کودکان تحت نظر پزشک بلامانع است.
در صورت بارداری، قصد باردار شدن و یا شیردهی، حتما با پزشک خود در خصوص فواید و مضرات استفاده از کتوتیفن حین حاملگی و شیردهی صحبت کنید.

موارد منع مصرف
در مواردی که حساسیت مفرط به دارو وجود دارد، باید از مصرف آن خودداری نمود.

اطلاعات جانبی
اگر قبل از شروع مصرف کتوتیفن، دارویی برای آسم یا بیماری فعلی خود مصرف می کنید، پس از شروع درمان با کتوتیفن، استفاده از آن داروها را حداقل تا دو هفته ادامه دهید.
این دارو در حملات آسم مؤثر نیست، بنابراین به بیمار توصیه می شود که از قطع ناگهانى داروهاى ضدآسم که قبلاً مصرف کرده است (خصوصاً استروئید) خوددارى کند.
به بیمار توصیه کنید طى دوره درمانى از کارهایى که نیاز به هوشیارى کامل دارد اجتناب کند. کتوتیفن می تواند حالت خواب آلودگی ایجاد کند، بنابراین تا زمان مشخص شدن میزان تاثیر آن در شما، از رانندگی یا انجام کارهای پردقت پرهیز کنید. ضمنا باید گفت که الکل حالت خواب آلودگی و گیجی این دارو را تشدید می کند.

اشکال دارویی
Tablet:1mg
Syrup:1mg/5ml