انتخاب بهترین سرنگ

انتخاب بهترین سرنگ.سر سوزن،نحوه تزریق،بهترین جای سوزن،بهترین جنس سرنگ و سوزن،قطر سر سوزن،سرنگ های بدون درد،سرنگ پیستون دار

معیارهای انتخاب بهترین سرنگ

در هنگام انتخاب سرنگ معمولاً با سوالات بسیاری در ذهن خود مواجه می شوید. این سوالات در مورد نوع و کیفیت تمامی قسمت های تشکیل دهنده سرنگ می تواند باشد. متداولترین این سوالات به همراه پاسخ علمی به آنها در مقاله تحت همین عنوان جهت اطلاع شما عزیزان در این صفحه قید شده است :

قطر سرسوزن ها بسیار متفاوت است، کاربرد آن چیست؟

اصولاً سرسوزن بر مبنای کاربرد و سلیقه استفاده کننده انتخاب و استفاده می شود. قطر سرسوزن نشان دهنده کاهش در احتمال خم شدن آن می باشد، به عنوان مثال سرنگ های مخصوص نمونه برداری با سرسوزن قطر خارجی ۶۳٫ میلی متر برای تمام کاربردها به جزء تزریق می باشد. اصولاً سرسوزن را به وسیله قطر مجرای نازل مشخص برای انواع تزریق بکار می برند. هر چقدر شماره این قطر بالاتر باشد سرسوزن تیزتر و کوچک تر می گردد. مثلاً شماره این قطر در سرسوزنِ سرنگ های انسولین از عدد ۲۷ شروع می شود (اصطلاحاً سرسوزن G27 یا گِیجِ  ۲۷ گقته می شود).

 برای انجام نمونه برداری از چه سر سوزنی استفاده شود؟

به منظور انجام نمونه برداری از سرسوزن های مخروطی شکل، به منظور بالا بودن طول عمر تیغه میانی آن، استفاده می شود، این طراحی مخروطی باعث افزایش اثربخشی کارائی تیغه میانی در هنگام سوراخ کردن نیز می گردد. لازم به ذکر است، این سرسوزن همانند یک سرسوزن دارای برش مورب، برش نمی دهد.

 منظور از سرنگ های با سرسوزن ثابت یا سرجدا چیست؟

سرنگ های با سرسوزن ثابت همواره به عنوان گزینه ای برای اپراتورهای با تجربه، و انجام نمونه برداری به کار می رود. این سرنگ ها علاوه بر صرفه اقتصادی، حداقل هدررفت نمونه را نیز دارند، چرا که بین سرسوزن و پیستون هیچ فضای خالی وجود ندارد. برای کاربران مبتدی و کم تجربه سرسرنگ های سرجدا پیشنهاد می گردد. این نوع سرسوزن در نمونه برداری در طول زمان هزینه را کاهش می دهد چرا که تنها در صورت آسیب، سرسوزن نیاز به تعویض پیدا می کند.

آیا می توان سرنگ ۱۰ میلی لیتر را برای تزریق های ۱ میلی لیتری استفاده نمود؟
به منظور حداکثر نمودن دقت سرنگ و قابلیت تولید، حداقل حجم تزریق شده بایستی ۱۰% مقیاس کل سرنگ باشد. بنابراین کم ترین مقدار تزریق در استفاده از سرنگ ۱۰ میلی لیتر میزان ۱ میلی لیتر می باشد.

مشخصات یک سرنگ خوب برای تزریق بدون درد و عوارض چیست؟
تولید شده بوسیله سیلیکون مدیکال:
عدم استفاده از سیلیکون مدیکال (پزشکی) در سرنگ باعث می شود که فرد به مرور زمان علاوه بر عوارض ناشی سیلیکون صنعتی بکار رفته دچار نارسایی کبدی گردد. لذا سرنگ هایی که به منظور تزریقات پزشکی بکار می روند، حتما بایستی از سیلیکون مدیکال در تولید آنها استفاده شده باشد.

انتخاب مناسب با توجه به نوع تزریق:
مثال جامع برای این حالت را می توان برای تزریقات عضلانی تشریح کرد. در تزریق عضلانی، دارو وارد عمق عضله می شود. در این نوع تزریق حداکثر میزان تزریق ۵ میلی لیتر است که بایستی از سرنگ ۵ میلی لیتری استفاده نمود.

سرسرنگ مناسب و حداقل دوبرشه و تیز:
اکثر سرسرنگ های تزریق دو برشه هستند، که خود باعث کاهش درد می گردد، امّا زمانی درد تزریق باز هم کمتر می شود که از سرسوزن بسیار تیز استفاده شده باشد، اصولاً سرسوزنهای ژاپنی و کره ای نسبت به سرسوزن های ایرانی تیز تر هستند.

انتخاب محل مناسب تزریق:
محل تزریق نبایستی ملتهب، دارای خال گوشتی، علائم مادرزادی و ضایعاتی از این دست باشند.

نظرات بسته شده است.