دلیل صداهای زانو

علت صدا دادن زانو حین حرکت چیست؟

صدادادن زانو در صورتی که با درد همراه نباشد معمولاً نشان دهنده وجود یک مشکل جدی در مفصل نیست، اما اگر صدادادن زانو با درد همراه شود، می تواند نشانة آسیب به تاندون ها، لیگامنت ها یا بافت غضروفی زانو باشد. در صورت مشاهدة این علامت حتماً به پزشک متخصص مراجعه کنید.

برخی از شایع ترین علل صدادادن زانو، آسیب و پارگی رباط، پارگی مینیسک، کشیدگی رباط های زانو، کندرومالاسی یا نرمی غضروف کشکک زانو و آرتروز این عضو است.

بعضی افراد در حین خم و راست کردن زانوی خود صداهایی را در آن احساس می کنند. بعضی دیگر این صداها را می شنوند و در مواردی ممکن است این صداها توسط همة اطرافیان شنیده شود.

گرچه منشا صداهایی که در مفاصل مختلف ایجاد می شود متفاوت بوده و زانو ممکن است به علل گوناگونی صدا بدهد، ولی منشا اکثر صداهایی که در یک زانوی سالم و بدون درد ایجاد می شود، حرکت بافت نرم و استخوان کشکک زانو بر روی کوندیل های استخوان ران است.

آیا صدادادن زانو نیاز به درمان دارد؟

درصورتی که صدادادن زانو همراه با درد باشد و شما نتواند زانوی خود را به راحتی حرکت دهید، این یک علامت جدی بوده و باید حتماً به پزشک متخصص ارتوپدی مراجعه نمایید تا مشخص شود که آیا آسیب جدی به مفصل زانو وارد شده است یا خیر.

پزشک متخصص با انجام معایناتی می تواند دلیل صدادادن زانو را تشخیص دهد و تعیین کند که چه روش درمانی برای شما مناسب است.

پس از معاینه توسط پزشک، ممکن است داروهای مسکن و ضد التهاب برای شما تجویز شود. علاوه بر این ممکن است به بیمار توصیه شود از بریس برای بی حرکت کردن زانو استفاده کند.

حتی گاهی ممکن است به بیمار توصیه شود با مراجعه به مراکز فیزیوتراپی از یک برنامه توان بخشی به منظور بازیابی قدرت مفصل زانو و بهبود دامنة حرکت استفاده کند.

زمانی که شنیدن صدا از مفصل زانو با علائم دیگری مانند درد یا تورم همراه نیست، جای نگرانی وجود ندارد. در بسیاری از موارد به علت وجود حباب های هوا که در مفصل زانو گیر افتاده اند، مفصل زانو صدا می دهد.

این حالت مانند زمانی است که شما قولنج انگشتان یا مفاصل دیگر بدنتان را می شکنید. صرف شنیدن این صداها تا زمانی که بیمار مشکلات دیگری مانند درد، تورم، احساس ناپایداری و یا قفل شدن ندارد بیماری محسوب نشده و نیازی به درمان ندارد.

منابع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *