دانستنیهای تخم مرغ

خواص و مضرات تخم مرغ،پوست تخم مرغ،زرده درون تخم مرغ،سفیده تخم مرغ،جستجوهای مربوط به چرا پوست تخم‌مرغ به آن می‌چسبد؟،درمان مسمومیت باتخم مرغ،
نگهداری مرغ در یخچال،مضرات سفیده تخمه مرغ،لکه خون درتخم مرغ،شالاز،سفیده تخمه مرغ برای صورت،فواید،زرده تخم مرغ

چرا پوست تخم‌مرغ به آن می‌چسبد؟

گاهی اوقات، بعد از آبپز کردن تخم‌مرغ، متوجه می‌شوید محتوای درون آن به پوستش چسبیده است. این مشکل معمولا برای تخم‌مرغ‌های تازه ایجاد می‌شود زیرا میزان اسید در آنها زیاد است. هرچه عمر تخم‌مرغ بیشتر شود، دی‌اکسیدکربن و رطوبت درون تخم‌مرغ بیشتر از آن خارج می‌شود و احتمال چسبیده شدن محتوای آن به پوستش را کمتر می‌کند. محتوای تخم‌مرغ هم بر اثر کاهش رطوبت آن، کوچک‌تر می‌شود. هوایی که از طریق پوست تخم‌مرغ در آن پراکنده می‌شود، حفره زیرین پوست تخم‌مرغ را بزرگ‌تر می‌کند و کندن پوستش راحت‌تر خواهد شد. بنابراین، همیشه از تخم‌مرغ‌هایی برای آبپز کردن استفاده کنید که حداقل ۲ یا ۳ روز از عمرشان گذشته باشد.
زمانی که تخم‌مرغ را از آب جوش بیرون می‌آورید، فرآیند پختن آن همچنان ادامه پیدا می‌کند، مگر اینکه سریعا سردش کنید. قرار دادن تخم‌مرغ آبپز درون آب سرد، فرآیند پختن را به ‌خوبی متوقف می‌کند و کندن پوست آن را هم راحت‌تر خواهد کرد.

چرا دور تخم‌مرغ پخته، تیره می‌شود؟

گاهی اوقات بعد از کندن پوست تخم‌مرغ، متوجه می‌شوید دور سفیده آن را حلقه‌ای پوشانده که رنگ خاکستری مایل به سبز تیره دارد و زرده آن هم بی‌رنگ شده است.

این حالت به گوگرد و آهن موجود در سفیده تخم‌مرغ ارتباط دارد. اگر سفیده تخم‌مرغ به ‌مدت زیاد و در دمای بیشتر از ۱۵۸ درجه فارنهایت (۷۰ درجه سانتی‌گراد) پخته شود، ترکیبات درون آن نسبت به این روند واکنش نشان می‌دهند و به سولفید آهن تبدیل می‌شوند.

رعایت کردن زمان‌بندی مناسب برای پختن تخم‌مرغ و قرار دادن آن در آب سرد بعد از پایان روند پختن، از این تغییر رنگ جلوگیری می‌کند.

لکه‌های سفید داخل تخم‌مرغ چه هستند؟

بسیاری از افراد حداقل یک‌ بار با این اتفاق مواجه شده‌اند؛ یک تخم‌مرغ خام را درون ظرف شکسته‌اند و ماده سفید، چسبناک و عجیبی دیده‌اند که به قسمت پایینی زرده تخم‌مرغ چسبیده است. اگر شما هم با چنین صحنه‌ای مواجه شدید، اصلا نگران نشوید.

این ماده به ‌ظاهر عجیب، کالازا نام دارد و برخلاف تصور رایج، بند ناف جنین نیست! کالازا می‌تواند در ۲ طرف زرده وجود داشته باشد و هدف اصلی‌اش، این است که زرده را در مرکز تخم‌مرغ نگه دارد.

کالازا کاملا خوراکی است و جدا کردن آن از تخم‌مرغ ضرورتی ندارد. درواقع، این ماده نشان‌دهنده تازه بودن تخم‌مرغ است و با افزایش عمر تخم‌مرغ نیز از بین می‌رود.

لکه خون داخل تخم مرغ نشانه چیست؟

همه ما انتظار داریم بعد از شکستن تخم‌مرغ با سفیده شفاف و زرده روشن مواجه شویم، اما گاهی اوقات لکه خون درون تخم‌مرغ می‌بینیم. در این مواقع، لکه خون در تخم‌مرغ واقعا آزارمان می‌دهد و ما را نسبت به خوردن چنین تخم‌مرغی نگران می‌کند.

لکه‌های خون به‌علت ۲ اتفاق در روند شکل‌گیری تخم‌مرغ ایجاد می‌شوند؛ شکستن یک رگ خونی در سطح زرده یا بریده شدن آن در دیواره لوله تخم‌بر. برخلاف باور رایج، این لکه‌ها اصلا نشان‌دهنده آلودگی یا مشکلات دیگر در تخم‌مرغ نیستند.

درواقع، این تخم‌مرغ‌ها از نظر ارزش تغذیه‌ای هیچ تفاوتی با تخم‌مر‌غ‌های دیگر ندارند. بنابراین، فقط کافی است لکه خون را با قاشق یا چاقو از تخم‌مرغ جدا کنید و بقیه تخم‌مرغ را به ‌راحتی بپزید. شکستن تخم‌مرغ در ظرف جداگانه پیش از مخلوط کردن آن با مواد غذایی دیگر، این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا لکه‌های خون یا پوست تخم‌مرغ را کاملا جدا کنید.

تخم‌مرغ آبکی را بخوریم یا نه؟

تقریبا پذیرفته شده که آبکی یا رقیق بودن سفیده تخم‌مرغ، نشان‌دهنده کهنگی تخم‌مرغ است. درواقع، نگهداری تخم‌مرغ در دمای بالا و رطوبت کم باعث می‌شود عمر تخم‌مرغ سریع‌تر افزایش پیدا کند.

این تصور در اغلب موارد درست است اما عوامل دیگری هم می‌توانند روی چسبناکی آلبومین تاثیر بگذارند. برخی مواد غذایی و حتی بیماری‌های مرغی مثل برونشیت عفونی می‌توانند کیفیت آلبومین را کاهش دهند، در حالی که هیچ عارضه دیگری برای تخم‌مرغ ایجاد نمی‌کنند.