آزمایش فریتین (Ferritin)

ferritin بالا بودن,میزان نرمال ferritin,tibc در آزمایش خون چیست,درمان کمبود فریتین خون,آزمایش iron,میزان نرمال فریتین در کودکان,آزمایش ferritin بالا,علت پایین بودن فریتین خون

مطالعه فریتین سرم به عنوان یک اندیکاتور خوب بررسی وضعیت آهن بدن بکار می‌رود. سطح سرمی فریتین که بیشترین پروتئین ذخیره‌ای آهن بدن را نیز شامل می‌گردد، متناسب با میزان آهن ذخیره بدن می‌باشد. سطح فریتین بسیار پایین بوده (در حدود ۱% کل آهن سرم) و در تعادل با ذخایر آهن بدن می‌باشد. در افراد طبیعی هر ۱ نانوگرم در میلی‌لیتر (ng/ml) از فریتین سرم تقریباً معادل ۸ میلی‌گرم آهن ذخیره شده می‌باشد. در فریتین، آهن به صورت میسل‌های کمپلکس‌های هیدراته اکسید فریک- فسفات که به سطح داخلی آن متصل شده‌اند، وجود دارد. فریتین به عنوان یک اندیکاتور بسیار حساس برای وضعیت آهن بدن به ویژه برای فقر آهن بجز در اختلالات التهابی مزمن از قبیل آرتریت روماتوئید، بیماری‌های کلیوی و بدخیمی‌ها بویژه لنفوما، لوکمی، سرطان سینه و نوروبلاستوما به کار می‌رود. کاهش سطح فریتین سرم دلالت بر کاهش ذخیره آهن بدن دارد. سطح فریتین سرم کمتر از ۱۲ نانوگرم در دسی‌لیتر به عنوان معیار تشخیصی آنمی فقر آهن در نظر گرفته می‌شود. کاهش سطح فریتین سرم در آنمی فقر آهن، مقدم بر سایر پارامترها از قبیل کاهش سطح آهن سرم، تغییرات MCV، MCH و تعداد گلبول‌های قرمز رخ می‌دهد.
محدودیت بزرگ اندازه‌گیری سطح فریتین سرم از آنجا ناشی می‌شود که فریتین به عنوان یک پروتئین فاز حاد (Acute phase protein) بوده و بنابراین می‌تواند افزایش آن ناشی از شرایطی غیر از وضعیت ذخایر آهن بدن از قبیل بیماری‌های التهابی حاد، عفونت‌ها، سرطان‌های متاستاتیک، لنفوماها و … باشد.
پایین بودن فریتین دلیل برکمبود ذخایر می‌باشد، اما بالا بودن آن فقر آهن را رد نمی‌کند؛ زیرا فریتین جزء پروتئین‌های فاز حاد بوده و در طی عفونت‌ها و التهابات افزایش می‌یابد. افزایش سطح فریتین سرم، ۱ تا ۲ روز پس از بیماری حاد رخ داده و در طی ۳ تا ۵ روز نیز به بیشترین مقدار خود می‌رسد. سطح آهن سرم در ترکیب با سطح آهن سرم و TIBC می‌تواند ابزار مهمی در افتراق و طبقه بندی آنمی‌های مختلف به شمار رود.
نمونه مورد نیاز
سرم و یا پلاسمای هپارینه مورد نیاز می‌باشد. نمونه باید عاری از همولیز باشد. مصرف ترکیبات حاوی آهن می‌تواند میزان فریتین را تحت تأثیر قرار دهد. بهتر است که خانم‌ها در صورت نیاز به انجام این آزمایش در طی دوره قاعدگی انجام آن را موکول به زمان پس از قاعدگی نمایند.
افزایش فریتین خون
سطح فریتین سرم با افزایش سن در مردان و زنان پس از سن یائسگی افزایش می‌یابد. افزایش سطح فریتین سرم به عنوان نشانه افزایش میزان آهن به دلیل هموکروماتوزیس، هموسیدروزیس، مسمومیت با آهن، آنمی مگالوبلاستیک، آنمی همولیتیک، هپاتیت مزمن، تجویز اخیر خون و بیماری‌های مزمن (از قبیل نئوپلاسم، الکلیسم، اورمیا، بیماری‌های کلاژن و بیماری‌های مزمن کبدی) می‌تواند باشد. داروهای حاوی ترکیبات آهن می‌توانند منجر به افزایش سطح فریتین سرم گردند. همچنین سطح بالای فریتین سرمی در هپاتیت‌های ویروسی مشاهده می‌شود.
کاهش فریتین خون
کاهش سطح فریتین سرم در طی آنمی فقر آهن مشاهده می‌شود. در موارد کاهش شدید پروتئین‌های سرم از قبیل سوء تغذیه و در طی حاملگی نیز سطح فریتین سرم کاهش می‌یابد. اندازه‌گیری فریتین سرم همچنین در بیماران با نارسایی مزمن کلیوی به منظور ارزیابی وضعیت آهن بدن بکار می‌رود. بیماران همودیالیزی، دارای سطح پایین‌تری از فریتین می‌باشند. سطح فریتین سرم خانم‌ها در طی دوره قاعدگی ممکن است کاهش یابد.

مقادیر نرمال فریتین
جنسیت و گروه سنی مقادیر نرمال
بزرگسالان مرد ng/ml (μg/L) 300- 12
زن ng/ml (μg/L) 150- 10
کودکان تازه متولد شده ng/ml (μg/L) 200- 25
۱ ماهه ng/ml (μg/L) 600- 200
۲ تا ۵ ماه ng/ml (μg/L) 200- 50
۶ ماهه تا ۱۵ سال ng/ml (μg/L) 142- 7

نظرات بسته شده است.