کالیبراسیون دستگاه سنجش قند خون در خانه

اندازه‌گیری دقیق میزان قند خون، به‌خصوص برای افراد مبتلا به دیابت بسیار مهم است. رفتن به آزمایشگاه، صرف وقت و گرفتن مقدار زیادی خون، جهت تشخیص دیابت، چندان خوشایند نیست. به همین دلیل امروزه دستگاه‌های گلوکومتر در سایزها و مدل‌های متنوع، منزل شما یا هر جای دیگری را که مستقر هستید، به آزمایشگاهی خانگی جهت تست قند خون مبدل می‌سازند. این دستگاه‌ها، میزان تقریبی قند خون را در مدت زمان کوتاهی با استفاده از نوار تست آغشته به یک قطره خون نشان می‌دهند. با توجه به اهمیت نتایج به‌دست آمده از این دستگاه در تشخیص بیماری، تجویز دوز موردنیاز انسولین، تعیین رژیم غذایی و فعالیت مناسب، ایمنی از درجه اطمینان و نحوه کالیبراسیون گلوکومتر از اهمیت به سزایی برخوردار است.

کالیبراسیون دستگاه
در بازار مدل‌های مختلفی از دستگاه گلوکومتر وجـود دارد کـه بـه طور معمول لازم است که در استفـاده اول کالیبره شوند. هدف از کالیبراسیون فراهم کردن مانیتورینگ دقیق با جزئیات مهم در طی روند آزمون است. قبل از هر چیز، مطالعه و بررسی دفترچه راهنمای کاربر که توسط شرکت سازنده تهیه شده، بسیار مهم است. ممکن است که بـرای هر مانیتور، دستورالعمل کاملا متفاوتی در نظر گرفته شود. اما به طور کلی کالیبره کردن، بسته به نوع گلوکومتر به دو صورت اتوماتیک و دستی انـجــام مــی‌شــود. اگــر وسیلـه انـدازه‌گیـری، بـرای روشن شدن نیاز به وارد کردن یک نوار تست دارد، به احتمال زیاد کالیبراسیون از نوع دستی است. در این روش:
۱-مانیتور را روشن کنید. این عمل با فشار دادن دکمه پاور یا با وارد کردن یک نوار تست در دستگاه انجـام مـی‌شـود. مـراقب باشید که نوار تست خم نشود.
۲-اگــر دسـتگـاه جـدیـد بـاشـد، بـر روی صفحـه نـمـایـش آن، یـک سـری خـط تـیره ظاهر می‌شود. نمایش عدد، به جای خط تیره، نشانه دست دوم بودن دستگاه است.
۳-بر روی برچسب بسته حاوی نوار تست، یک کد درج شده است. این عدد را وارد دستگاه کنید، سپس گزینه ok را انتخاب کنید. با این عمل دستگاه کالیبره می‌شود.
در گلوکومترهایی که نیازی به وارد کردن کد توسط کاربر ندارند، خود تنظیمی دستگاه به سه روش صورت می‌گیرد:
۱-تنظیم دستگاه توسط کارخانه سازنده
در هر بار انجام تست قند خون، بعد از قراردادن نمـونـه،  دستگـاه به‌صورت کاملا اتوماتیک فعال شـده  و نتیجـه را نمـایش می‌دهد.  بنابراین دیگر نیازی به وارد کردن کد نیست.
۲-کالیبراسیون از پیش تعیین شده بر روی تک تک نوارهای تست
۳- کــالـیـبــراسـیــون از پـیــش اعـمــال شــده بستـه نوارهای تست
بسته نوار تست در داخل دستگاه اندازه گیری تـعـبیه شده است و دیگر نیازی به قرار دادن نوار تـسـت درون گـلـوکـومـتـر نـیـسـت. در نتیجه انجام آزمایش ساده‌تر می‌شود.

نکات قابل توجه در رابطه با نوارهای تست
 بـسـتــه حــاوی نــوارهـای تـسـت را در جـای خشک و خنک و دور از تابش مستقیم خورشید نگهداری کنید.
نوارها را در بسته مخصوص خود قرار دهید و برای جلوگیری از آسیب یا آلودگی، آن‌ها را به جعبه یا بسته دیگری منتقل نکنید.
از نـوار تسـت‌هایی که تاریخ مصرف آن‌ها گذشته است، استفاده نکنید، چرا که ممکن است نتایج اشتباهی را به دنبال داشته باشند.
بعـد از بـرداشـت نـوار تسـت، درب بسته را محکم ببندید.
با دستان تمیز و خشک آن ها را بردارید.
توجه داشته باشید که نوارهای تست یک بار مـصــرف هـسـتـنـد. استفـاده مجـدد از آن‌هـا هـرگـز توصیه نمی‌شود.
تــاریــخ بــاز‌کـردن بستـه نـوار تسـت را روی بـرچسب آن یادداشت کنید. در صورت نداشتن تـاریـخ مـصـرف، حـداکـثـر تـا سـه ماه قابل استفاده هستند.

محلول کنترل دیابت
بسیاری از مردم گمان می‌کنند که شیشه حاوی محلول که همراه با دستگاه عرضه می‌شود، برای تمیز کردن گلوکومتر به کار می‌رود! ولی در اصل این گونه نیست. گاهی اوقات مواد شیمیایی روی نوارهای تست، موثر نیستند، در نتیجه عددی که توسط دستگاه قرائت می شود، صحیح نیست. شما می‌توانید به جای گرفتن نمونه خون و انجام مجدد آزمایش، از محلول‌های تست دیابت برای اطمینان از ســالــم بــودن نــوارهــای تـســت اسـتـفــاده کـنـیـد. محلـول‌های کنترل دیابت برای بررسی عملکرد دستگـاه انـدازه‌گیـری به کار می‌روند. سازندگان اغلـب، محلـولـی متنـاسـب بـا دستگـاه خـود، ارائـه می‌دهند. این محلول‌ها حاوی گلوکز کافی برای واکنش با نوار تست است و در واقع رفتاری مشابه خــون در حـیــن آزمــایــش دیــابـت، از خـود نـشـان می‌دهند. برای استفاده از آن، نوار تست را دستگاه گلوکومتر قرار دهید. سپس آن را به قطره کوچکی از محلول تست به همان روشی که خون خود را آزمــایــش مــی‌کـنـیــد، آغـشـتـه نمـاییـد. پـس از یـک شمارش معکوس، دستگاه به شما یک عدد نشان می‌دهد. معمولا در پشت نوار تست‌ها عددی در محدوده ۱۲۰ تا ۱۹۸ درج شده است. عدد نمایش داده شده باید در همین بازه قرار داشته باشد. در غیر این صورت از نوارها استفاده نکنید. بهترین زمان استفاده از محلول‌های تست دیابت، سه ماه پس از بازکردن درب آن است.

خطاهای احتمالی
۱-اگر باتری ضعیف باشد، نماد باتری بر روی صـفـحـه نـمـایـش ظاهر می‌شود. در صورت تمام شدن باتری، علاوه بر این نماد، صدای بیپ شنیده شده، سپس دستگاه خاموش می‌شود.
۲-اگـر بـعـد از قـراردان نـوار تـسـت، دستگاه روشـن نـشـد، احـتـمال این وجود دارد که نوار به خوبی در درگاه ورودی دستگاه جای نگرفته باشد. در این صورت آن را خارج کرده و مجددا درون دستگاه قرار دهید.
۳-اگر بعد از قرارگرفتن نمونه خون بر روی نوار تست، آزمایش آغاز نشد یا اینکه بعد از مدتی از دستگـاه صـدای بیـپ بـه گـوش نـرسید، ممکن است مقدار خون نمونه‌برداری شده کم باشد. در این صورت از نمونه بزرگتری استفاده کنید.
۴- نمـاد ۱E-: خطای دما. دستگاه را به محیط دیگری با دمای ۱۰۴-۵۰  درجه فارنهایت ببرید. ۱۰ دقیقـه صبـر کنیـد تـا دمای دستگاه با دمای محیط سازگار شود. سپس تست قند خون را انجام دهید.
۵- نماد  ۲:E-نمونه خوانده شده یا نوار تست به درستی به‌کار برده نشده‌اند. در این صورت مجددا با یک نوار تست جدید و اخذ نمونه خون بیشتر، آزمایش را تکرار کنید.
۶- نماد ۳E-: طول نوار تست به‌کار برده شده بیش از اندازه استاندارد است. در این حالت نوار دیگری به‌کار برید.
۷- نماد ۴E-: خطای اندازه‌گیری. بهتر است که برای رفع آن به نمایندگی یا افراد متخصص مراجعه شود.
۸- نـمـاد ۵E-: خـطای نوار تست.  نوار تست جدیدی به‌کار برده شود.
۹- نـمـاد ۶E-: نـوار در حـیـن تـست، به سمت خارج کشیده شده است. در این مورد با یک نوار جدید، مجددا آزمایش را تکرار کنید.
۱۰- نماد ۸E-: خطای حافظه. نتیجه در حافظه ثبت نشده است. آزمایش را تکرار کنید.
۱۱- نـمـاد ۹E-: خـطـای ارتـبـاط. در ایـن مورد،  مشکل را با نمایندگی در میان بگذارید

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.