آزمایش اسید اوریک خون (نرمال،پائین بودن،عوارض بالا بودن)

اسید اوریک در ادرار,درمان گیاهی اسید اوریک بالا,درمان اسید اوریک بالا با گیاهان دارویی,اسید اوریک چیست,میزان نرمال اسید اوریک خون,درمان اسید اوریک در طب سنتی,درمان اسید اوریک بالا در طب سنتی,اسید اوریک پایین,اگر اسید اوریک خون پایین باشد،بالا بودن uric acid،آزمایش اسید اوریک و شرایط لازم،بیماری نقرس.شرح کامل آزمایش اسید اوریک را در اینجا بخوانید.اسید اوریک به دلیل شکست نرمال سلول ها و از غذایی که می خورید،بوجود می آید.اوریک اسید ترکیبی نیتروژن دار و محصول تجزیه پورین (واحد ساختمانی اسیدداکسی ریبونوکلئیک) می باشد.
۷۵% اوریک اسید توسط کلیه و ۲۵% آن از طریق روده ها دفع می شود.هنگامی که سطح اوریک اسید بالا رود(هیپر اورسمی) بیمار ممکن است دچار نقرس گردد.
نقرس نوعی آرتریت است که به علت رسوب کریستال های اوریک اسید در بافت دور غضروفی پدید می آید.اوریک اسید ممکن است در بافت نرم نیز رسوب نماید که به آن توفی گویند.
چنانچه غلضت اوریک اسید ادرار به حد فوق اشباع برسد کریستالی شده و تکیل سنگ کلیه می دهد که می تواند سبب انسداد میز نای گردد.
اوریک اسید عمدتا در کبد ساخته می شود.سرعت ساخت کبدی و سرعت دفع کلیوی آن تعیین کننده غلضت خونی اسید اوریک می باشند.مقدار اوریک اسید بر حسب سن و جنس تغییذ می نماید.
بیشتر اوریک اسید توسط کلیه ها از بدن به صورت ادرار دفع می شود. مقدار اندکی نیز در مدفوع دفع می شود. اگر تولید اوریک اسید افزایش یابد یا کلیه ها نتوانند آن را دفع کنند، مقدار اسید اوریک در خون افزایش می یابد.

آزمایش اسید اوریک خون

مقادیر بالای اوریک اسید می تواند منجر به ایجاد کریستال های سخت در مفاصل شود. به این حالت نقرس گفته می شود که در صورت عدم درمان عوارضی بر جای می گذارد. همچنین اوریک اسید بالا باعث ساخت سنگ های کلیوی یا نارسایی کلیوی می شود.

علت انجام آزمایش اوریک اسید خون

تشخیص نقرس
تشخیص علت سنگ های کلیوی
کنترل دارو های نقرس
کنترل مقدار اسید اوریک در افراد تحت شیمی درمانی یا رادیو تراپی، زیرا در این درمان ها سلول های سرطانی از بین می روند و باعث افزایش اسید اوریک در خون می شود.

شرایط لازم برای آزمایش اسید اوریک

این تست نیاز به آمادگی و ناشتایی ندارد اما آزمایشگاه را در جریان دارو های خون بگذارید.

عوامل تداخل کننده:
استرس موجب افزایش سطح اوریک اسید می گردد.
داروهای حاجب اشعه X موجب افزایش دفع اسید اوریک و کاهش سطح آن می گردند.
تزریق مواد حاوی مقدار زیادی روتئین(به ویژه گلیسین) مانند تغذیه کلی از راه غیر گوارشی می تواند سبب افزایش یوریک اسید گردد،زیرا این اده محصول تجزیه گلیسین می باشد.

-داروهای افزاینده سطح عبارتند از:
الکل، اسید آسکوربیک،آسپیرین،کافئین،سیس پلاتین،دیازوکسید،اپی نفرین،اتامبوتول،لوودوپا،متیل دوپا،اسید نیکوتینیک،فنوتیازین ها،تئوفیلین.

-داروهایی که موجب کاهش سطح آن می گردند:
الوپورینول،ایموران،کلوفیبرات،کورتیکواستروئید ها،استروژن ها، دیورتیکها،انفوزیون های گلوکز،گایفنزین،وارفارین.

روش انجام آزمایش اوریک اسید خون

انجام این تست با خونگیری از ناحیه بازو است.

عوامل افزایش دهنده اسید اوریک خون

داروهای دیورتیک (ادرار آور)
نوشیدن زیاد الکل
ژنتیک (زمینه ارثی)
کم کاری تیروئید
داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی بدن
نیاسین یا ویتامین ب۳
چاقی
بیماری پسوریازیس
برنامه غذایی سرشار از پورین مانند مصرف زیاد انواع گوشت و حبوبات
نارسایی کلیه : عدم توانایی کلیه ها در دفع مواد زائد از بدن
سندرم تحلیل تومور : آزادسازی سریع سلول ها به جریان خون در اثر برخی سرطان ها و یا شیمی درمانی آنها
لوسمی
مصرف زیاد کافئین
لنفوم هوچکین
لنفوم غیرهوچکین
همچنین زمانی که تحت شیمی درمانی یا پرتودرمانی (رادیوتراپی) سرطان هستید، بایستی میزان اسید اوریک خون شما بررسی شود.
هنگام مراجعه به پزشک، وی میزان اسیداوریک خون و ابتلای شما به نقرس را بررسی می کند. البته ممکن است نقرس داشته باشید، ولی میزان اسیداوریک خون شما طبیعی باشد.

تفسیر آزمایش اسید اوریک خون

مقدار طبیعی اسید اوریک در جواب آزمایش در قسمت محدوده طبیعی (Refrence range) می آید. با این حال حتی در مورد جواب های خارج از محدوده ذکر شده نیز تصمیم طبیعی یا غیر طبیعی بودن با پزشک است.

گاهی موارد حتی با وجود طبیعی بودن مقدار اسید اوریک ممکن است حمله نقرس مخصوصا در آقایان رخ دهد.
مقادیر بالا
نقرس؛ اما همیشه بالا بودن اوریک اسید نشانه نقرس نیست و باید سایر علایم نقرس نیز وجود داشته باشند.
بیماری کلیوی یا آسیب کلیوی
افزایش متلاشی شدن سلول ها مثلا در سرطان ها یا درمان سرطان ها، آنمی همولیتیک، آنمی سیکل سل یا نارسایی قلبی
سایر اختلالات مثل اعتیاد به الکل، پراکلامپسی، بیماری کبدی، چاقی، پسوریازیس، هیپو تیروئیدی و کمبود هورمون پارا تیروئید
گرسنگی شدید، سوء تغذیه یا مسمومیت با سرب
بیماری ژنتیکی ارثی نادر
دارو هایی مثل دیورتیک ها، آسپرین، نیاسین، وارفارین، سیکلوسپورین، لوو دوپا، تاکرو لیموس و برخی دارو هایی که در درمان لوسمی، لنفوم یا سل استفاده می شوند.
اختلالات تغذیه ای مثل خوردن زیاد گوشت قرمز و یا ماء الشعیر
مقادیر پایین
بیماری کبدی، بیماری ویلسون یا برخی سرطان ها
عدم دریافت پروتئین کافی
برخی داروها مثل آسپرین زیاد و آلوپورینول
مواردی که نتایج را تحت تاثیر قرار می دهند.
بارداری
زمان نمونه گیری که معمولا در صبح اوریک اسید بالاتر است.

درباره‌ی میزان طبیعی اوریک اسید می‌توان گفت، نتیجه‌ی آزمایش خون می بایست بین ۰ر۳ تا ۰ر۷ میلی گرم بر دسی لیتر باشد.
در حالی که مقدار طبیعی اوریک اسید در ادرار از ۲۵۰ تا ۷۵۰ میلی گرم تغییر می‌کند.

به یاد داشته باشید نمونه‌ی ادرار تهیه شده برای آزمایش اسید اوریک، مجموع ادرار در یک روز است. ممکن است بازه‌هایی که برای میزان طبیعی اسید اوریک تعیین می‌شود، از آزمایشگاهی به آزمایشگاه دیگر اندکی متفاوت باشد.
حالتی که در آن سطح اوریک اسید در خون پایین باشد در مقایسه با میزان بالای اسید اوریک در خون، نادر است و کمتر رخ می‌دهد.
غلظت غیر طبیعی و پایین اوریک اسید ممکن است بر اثر نقص عمل کرد کبد، بیماری‌های کلیه، مکرراً در معرض مواد شیمیایی سمی قرار گرفتن و هم چنین نا هنجاری ژنتیکی ایجاد شود.
اگر سطح اسید اوریک بالاتر از محدوده‌ی نرمال باشد، پزشک معاینات پزشکی و تست‌های آزمایشگاهی بیشتری برای تشخیص مشکل انجام می‌دهد.

اسید اوریک بالا در خون اغلب در اثر ۲ علت اولیه و عمده ایجاد می‌شود؛ بدن آن گونه که باید، اسید اوریک را دفع نمی‌کند و یا اسید اوریک بیشتری در بدن تولید می‌شود.

میزان اسید اوریک افزایش یافته‌ یا هایپراورکمیا نیز ممکن است با مشکلات سلامتی مانند نقرس، دیابت، هایپوتیروئیدیسم، مشکلات کلیوی، و مسمومیت با سرب در ارتباط باشد. علاوه بر این، این افزایش سطح اسید اوریک در خون ممکن است از عوارض جانبی شیمی درمانی و رادیوتراپی باشد.
در میان دلایل معمول هایپر اورمیا، نقرس مستقیماً مربوط به افزایش تولید اسید اوریک در بدن است. پس از مدتی، کریستال‌های اسید اوریک در مفاصل تجمع می‌یابند، و منجر به علایمی نظیر درد شدید در فرد می‌گردد.

از آن جایی که اوریک اسید بالا در اثر شیمی درمانی نیز ایجاد می‌گردد، قبل از انجام شیمی درمانی در بیماران سرطانی، میزان اسید اوریک در خون بیماران اندازه گیری می‌شود .
پس از آن، میزان اوریک اسید هر بار در فواصل بین جلسات شیمی درمانی به عنوان معاینه‌ی عمومی معمول اندازه گیری و آزمایش می‌شود.
مصرف زیاد غذاهای سرشار از اسید آمینه‌ی پورین موجب افزایش میزان اسید اوریک در خون می‌شود.
بنابراین، افرادی که هایپر اورکمیا، نقرس، و مشکلات پزشکی مشابه در آن‌ها تشخیص داده می‌شوند، می بایستی غذاها و نوشیدنی‌های غنی از اسیدهای آمینه‌ی پورین را از برنامه‌ی غذایی خود حذف کنند.

با توجه به مطالعات و بررسی‌های پزشکی انجام گرفته، سطح اوریک اسید در خون مربوط به نوسان و تغییر فشار خون است. مطالعه‌ی اخیر نشان می‌دهد کاهش میزان اسید اوریک در خون مستقیماً فشار خون را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد. این یافته موفقیتی مهم برای تنظیم محدوده‌ی فشار خون سالم در بیماران با فشار خون بالا است.
امیدواریم با این اطلاعات داده شده، تمام تردیدهای شما درباره‌ی میزان طبیعی اسید اوریک در خون و ادرار، و مشکلاتی که در پی میزان اسید اوریک بالاتر و پایین‌تر از حد طبیعی در بدن ایجاد می‌شود، برطرف شده باشد.

در هر حال، در صورت هایپو اورکمیا (سطح پایین اوریک اسید) یا هایپر اورکمیا (سطح بالای اسید اوریک) در فرد، پزشک همراه با تجویز داروها، به منظور حفظ میزان طبیعی اوریک اسید در خون، پیشنهاد تغییرات در سبک زندگی به خصوص تغییرات در عادات خوردن و نوشیدن، را می‌دهد. با طرح با دقت رژیم غذایی کاهش دهنده‌ی اوریک اسید و پی گیری توصیه‌ی پزشک، بدون شک فرد در مقابله با مشکل هایپر اورکمیا موفق خواهد شد.

 

درمان چیست؟
در صورت  بالا  بودن اسید اوریک ،  اولین درمان تغییردادن عادات غذا یی است. اگر سطح اسید اوریک طی یک دوره طولانی بالا بماند و تغییر رژیم غذایی هیچ کمکی نکند،  فرد مجبور است دارو مصرف کند. این امریا باعث کاهش تولید اسید اوریک در بدن  می شود یا دفع اسید اوریک را از طریق کلیه ها افزایش می دهد. در صورت حملات حاد نقرس، مسکن های ضد التهاب همراه با کمپرس سرد می تواند  در زمان کوتاه و به طور قابل توجهی درد را آرام کند. درباره درمان با پزشک خود مشورت کنید و به صورت منظم آزمایش دهید.
نکاتی برای  پیشگیری از افزایش سطح اسید اوریک و نقرس:
کنترل کردن وزن بدن و کاهش وزن به آرامی.
مصرف  روزانه میوه های تازه، سبزی، محصولات سبوس دار و حبوبات .
مصرف  روزانه لبنیات کم چرب.
توجه کردن  به پورین  موجود در مواد غذایی.
اجتناب از  خوردن احشا و ماهی های کنسرو مانند ساردین در روغن.
مصرف نکردن بیش از ۱۰۰گرم  گوشت، سوسیس، ماهی و مرغ در روز .
مصرف نکردن مشروبات الکلی.
خوردن مواد غذایی کم چرب.
نوشیدن  روزانه  مایعات کم کالری مانند آب، چای و آب میوه طبیعی.
برای اتخاذ یک برنامه غذایی مناسب از یک متخصص تغذیه کمک بگیرید.

نظرات بسته شده است.