آزمایش دابل مارکر،تریپل مارکر،کواد مارکر،آزمایش IPS

آزمایش دابل مارکر چیست؟این آزمایش یک آزمون غربالگری جهت زنان باردار به منظور ارزیابی میزان ریسک ابتلای به سندروم داون و تریزمی ۱۸ در جنین در سه ماهه اول حاملگی (هفته ۱۱-۱۳ ) می باشد. و شامل آزمایش های PAPP-A و Free BHCG است. این آزمایش می تواند با گزارش NT از سونوگرافی کامل تر گردد. (NT: ضخامت پوست در ناحیه پشت گردن جنین از طریق سونوگرافی به آزمایشگاه داده می شود.)
آزمایش تریپل مارکر چیست؟
این آزمایش یک آزمون غربالگری جهت زنان باردار به منظور ارزیابی میزان ریسک ابتلای به سندروم داون، تریزومی ۱۸ و نقص لوله عصبی در سه ماهه دوم بارداری (هفته ۲۲-۱۴)، با ۳ آزمایش AFP و UE3 و BHCG می باشد.

آزمایش کوادروپل مارکر چیست؟
این آزمایش یک آزمون غربالگری جهت زنان باردار به منظور ارزیابی میزان ریسک ابتلای به سندروم داون، تریزومی ۱۸ و نقص لوله عصبی در سه ماهه دوم بارداری (هفته ۲۲-۱۴)، با ۴ آزمایش AFP و UE3 و BHCG و Inhibin A می باشد.

آزمایش IPS چیست؟
بر اساس تحقیقات انجام شده IPS موثرترین روش غربالگری سندروم داون است. در این روش نتایج حاصله از مارکرهای سه ماهه اول و دوم بارداری در کنار هم مورد بررسی قرار می گیرد و میزان ریسک نهایی با قدرت تشخیص بالاتر از آزمایشات سه ماهه اول و دوم به تنهایی، گزارش می شود.
این آزمایش در دو مرحله انجام می شود: سه ماهه اول و سپس سه ماهه دوم. آزمایش های انجام گرفته در IPS مشابه آزمایشات دابل فارکر، تریپل و کوادروپل مارکر است.
مزایای IPS نسبت به سایر آزمون های غربالگری سندروم داون عبارت است از:
‏۱- بالاترین قدرت تشخیص و کمترین خطای مثبت کاذب را نسبت به سایر آزمون های غربالگری سندروم داون دارا است. لذا کمترین نگرانی را در زنان حامله ایجاد می کند.
۲ –  ناهنجاری های بیشتری را مورد بررسی قرار می دهد.

منظور از نتیجه مثبت چیست؟
در بین هر ۱۰۰ زن ۴ نفر ممکن است دارای نتیجه مثبت باشند (ریسک آن ها بالا باشد) چنانچه این ریسک بالا بود احتمال نوزاد مبتلا به سندروم داون، تریزومی ۱۸ و نقص لوله عصبی بیشتر از حد معمول است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.