هر چند وقت یکبار باید آزمایش کلسترول داد؟

چه زمانی باید برای آزمایش کلسترول اقدام کرد؟ اساسا، زمان این آزمایش   به شیوه زندگی و ژنتیک ارتباط دارد. اگر سابقه  کلسترول بالا در خانواده وجود دارد،آزمایش منظم حتی برای کودکان توصیه می شود.

باید بدانید که چگونه کلسترول  روی بدن تاثیر می گذارد. کلسترول  بالا روی گردش خون در کل بدن تاثیر می گذارد. میزان مناسب کلسترول  به  بدن کمک می کند تا ویتامین A و هورمون بسازد اما اگر میزان کلسترول بالاتر از حد طبیعی باشد،

روی وضعیت قلب و دیگر اندام ها تاثیر می گذارد. جدا از کلسترول موجود در داخل بدن، این چربی از طریق غذا و نوشیدنی ها نیز وارد بدن می شود. مصرف گوشت قرمز، غذاهای فرآوری شده، غذاهای روغنی، نوشیدنی های شیرین،کمبود خواب و استرس ازجمله دلایل افزایش کلسترول است.

از طریق یک  آزمایش خون ساده  می توان سطح کلسترول را تعیین کرد. اگردچار کلسترول بالا هستید، باید در سبک زندگی و رژیم غذایی تان تغییر ایجاد کنید.

اما هر چند وقت یکبار باید آزمایش کلسترول داد؟
۱٫یک بار در سال: پزشکان آزمایش کلی را که کلسترول نیز شامل آن می شود، سالی یک بار پیشنهاد می کنند.
۲٫  ۳-۴ بار در سال: فردی که دچار کلسترول بالاست،  باید سالی ۳-۴ بار آزمایش کلسترول دهد و نکات دیگر را نیز رعایت کند.
۳٫افراد ۲۰ سال به بالا: هر فرد   بالای ۲۰ سال که دچار  بیماری شریان رگ است، بهتر است این آزمایش رااز ۲۰سالگی شروع کند.
۴٫زنان بالای ۴۵ سال: هر چند وقت یکبار زنان باید تست کلسترول دهند ؟

به طور کلی در صورت بالا بودن خطر ، باید از ۲۰ سالگی شروع شود. ریسک بالا یعنی مرض قند، سابقه ژنتیکی بیماری قلبی عروقی ،چاقی مفرط و …، در غیر این صورت، چربی خون بعد از ۴۵ سال بررسی شود.
۵٫ هر ۵ سال یک بار: این برای کسانی است که یک رژیم غذایی سالم  دارند و به طور منظم به  ورزش می پردازند.
۶٫ تست شش ماهه: آیا برای کلسترول بالا دارو مصرف می کنید؟ اگر چنین است پس هر ۶ ماه اززمان شروع مصرف داروهای تجویز شده باید میزان کلسترول کنترل شود. علاوه بر آن باید روی آنچه که می خورید، توجه  و به طور منظم  ورزش کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.