در حال حاضر آزمایش‌های قبل از ازدواج شامل چه مواردی می‌شود؟

به طور کلی آزمایش‌های قبل از ازدواج یا اکنون در کشور انجام می‌شود شامل کم خونی به ویژه تالاسمی، بیماری‌های منتقله از راه جنسی یا همان سفلیس و اعتیاد است. در مورد آزمایش تالاسمی باید گفت که این آزمایش از سال ۷۴ با غربالگری شروع شد و هر چند سال یک بار نیز به روز می‌شود و روند آن به گونه‌ای است که غیر از تالاسمی بیماری‌های ارثی دیگری را نیز بررسی می‌کنیم. این طرح از سال ۷۴ به بعد همچنان در حال تکمیل شدن و به روز شدن است.
همه آزمایش‌های فعلی دغدغه‌های مورد نظر زوجین را بر طرف می‌کند؟
در حال حاضر آزمایش‌هایی که انجام می‌شود تا حدود زیادی پیش نیاز است.  البته به جز یک مورد، که آن هم آزمایش اعتیاد است، چرا که آزمایش‌هایی که ما در خصوص اعتیاد انجام می‌دهیم آزمایش‌هایی است که شاید مربوط به حداقل۲۰ تا ۲۵ سال پیش است و تغییری در روال و روند آن ایجاد نشده است. زمانی تریاک و مورفین از موارد شایع اعتیاد آور بود. اما در حال حاضر براساس آمارهای رسمی که از سوی نیروی انتظامی و وزارت بهداشت اعلام می‌شود، دارو‌ها و مواد جدید دیگر که شایع‌تر از تریاک است، وجود دارد مانند روان گردان‌ها و مواد مخدر صنعتی که به عقیده وی شناسایی آن‌ها با آزمایش‌های فعلی امکان پذیر نیست.
راهکارهایی برای شناسایی وجود دارد؟
برای این که آزمایش‌های مواد مخدرصنعتی یا حشیش، آمفتامین‌ها و مواد نیروزا بررسی شود کیت‌های آزمایشگاهی وجود دارد. اما درصد خطای برخی بالا‌تر و برخی پایین ‌تر است و به همین دلیل گاهی اثبات اعتیاد مشکل است. با این همه تست‌های اولیه برای حداقل شناسایی سریع آن وجود دارد. جالب است طی چند سال گذشته بسیاری از مراجعه کنندگان این نوع تست‌های اعتیاد که مربوط به تریاک می‌شود را نمی‌خواهند. چه بسا بسیاری نیز تقاضای آزمایش‌هایی از نوع کراک، شیشه و بسیاری از مواد مخدر صنعتی را دارند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.