التهاب حنجره یا لارنژیت (علت،عوارض،درمان)

التهاب حنجره در جدول,درمان گیاهی التهاب حنجره,نام دیگر التهاب حنجره,معنی التهاب حنجره,درمان خانگی لارنژیت,درمان ورم حنجره,درمان گیاهی لارنژیت,درمان لارنژیت

التهاب حنجره یا لارنژیت چیست؟درمان و داروی التهاب حنجره یا لارن
درواقع لارنژیت نام علمی بیماری التهاب حنجره است. در لارنژیت التهاب عمدتا داخلی‌ترین لایه حنجره یعنی مخاط را درگیر می‌کند و با تغییر دادن خصوصیات آن، منجر به بروز علائمی می‌شود که شایع‌ترین آن‌ها خشونت صداست.

لارنژیت می‌تواند موجب بدصدایی یا از دست دادن موقتی صدا به دلیل تحریک تارهای صوتی شود. اگر لانژیت کمتر از ۳ هفته طول بکشد، لارنژیت حاد و اگر بیش از ۳ هفته طول بکشد لارنژیت مزمن نامیده می‌شود.

در بیشتر موارد این عارضه به‌سرعت ایجاد می‌شود و بیش از دو هفته هم طول نمی‌کشد اما اگر بیش از دو هفته طول بکشد مزمن می‌شود که در این صورت بیمار باید حتما به پزشک مراجعه کند چون ممکن است مشکلات جدی‌تری باعث بروز آن شده باشد.
 علل ایجادکننده لارنژیت
لارنژیت در اثر عوامل مختلفی ایجاد می‌شود:
*استفاده بیش‌ازحد از صدا مثل صحبت کردن با صدای بلند که ممکن است برای شاغلانی که به واسطه شغلشان مجبورند زیاد با صدای بلند صحبت کنند پیش بیاید مثل بازیگران تئاتر، معلمان، اساتید؛ و همین طور کسانی که زیاد فریاد می‌زنند مثل تشویق‌کنندگان در مسابقات ورزشی
*سرماخوردگی و آنفلوانزا شایع‌ترین علت ابتلا به لارنژیت است.
*برگشت اسید معده به گلو که ریفلاکس معده نامیده می‌شود و به لارنژیت ناشی از آن لارنژیت ریفلاکسی گفته می‌شود.
*تحریک حنجره در اثر آلرژی یا سیگار کشیدن
*بعضی از بیماری‌ها و مشکلات جدی و خطرناک مثل آسیب اعصاب، زخم‌ها، پلیپ‌ها یا برآمدگی‌های سفت و ضخیم (ندول) تارهای صوتی هم می‌توانند باعث ایجاد لارنژیت مزمن شوند.

 علائم التهاب حنجره

مهم‌ترین و بارزترین علامت لارنژیت، خشونت و گرفتگی صداست. صدای شما ممکن است گوش‌خراش، کلفت‌تر و بریده‌بریده شود. همچنین ممکن است به طور کامل صدای خود را از دست بدهید و نتوانید صحبت کنید. سایر علائم لارنژیت عبارت‌اند از خشکی و درد گلو، سرفه و قورت دادن غذا به‌سختی.

 

 لارنژیت چگونه درمان می‌شود؟

اگر علائمی که ذکر شد در شما بروز پیدا کرد و بیشتر از دو هفته طول کشید، باید به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید. پزشک با معاینه لارنژیت را تشخیص می‌دهد به این ترتیب که گردن و نواحی حساس یا برآمدگی‌های روی گردن را با دست لمس می‌کند و داخل بینی، دهان و گلوی شما را برای یافتن التهاب معاینه می‌کند. در موارد خفیف درمان‌های خانگی باعث رفع لارنژیت می‌شود اما اگر فرد مدت زمان زیادی دچار گرفتگی صدا باشد یا علائم بسیار شدید باشد به درمان جدی‌تری نیاز است.
 برای پیشگیری چه باید کرد؟
برای پیشگیری از این عارضه، شاغلان باید حالت صحبت کردنشان را کمی تغییر دهند. یکی از روش‌های درمانی برای اصلاح صحبت کردن گفتاردرمانی است که با مراجعه به گفتاردرمان آموزش‌های لازم در نحوه صحبت کردن به آن‌ها ارائه می‌شود. همچنین باید سعی کنند حین کار کمی آرام‌تر صحبت کنند و کمتر به حنجره‌شان فشار وارد کنند. بی‌وقفه صحبت نکنند و زمانی را که باید با صدای بلند صحبت کنند به مدت‌زمان‌های کوتاه‌تر تقسیم کنند و به حنجره خود استراحت کوتاه‌مدتی بدهند.

نظرات بسته شده است.