لیزر موهای زاید (عوارض،فواید،مضرات) سوالات درباره لیزر

لیزر نوعی نوراست که در طول موجی خاص تقویت شده و بسته به بافت هدف موردنظر درمواردمختلف طول موج آن فرق می کند.دردستگاههای لیزرموی زائد این طول موج طوری تنظیم شده که نور ساطع شده توسط رنگدانه موجوددر ساقه مو جذب شود.

برای درمان کامل چند جلسه لیزر وبا چه فواصلی انجام میشود؟
معمولالیزر موی زائد در سه تا شش جلسه انجام می شود که فاصله جلسات در لیزر صورت شش هفته یکبار ودر مورد بدن هشت هفته یکبار می باشد.البته معمولا از جلسه سوم به بعد فاصله جلسات طولانی تراز موارد مذکور می شود.

آیا انجام لیزر موی زائد دردناک است؟
درمواردی که لیزر موی زائد بادستگاهی انجام شود که همزمان با لیزر سیستم خنک کننده موضع راخنک کند میزان درد به طور چشمگیری کاهش می یابد.دستگاه لیزر الکساندرایت ساینوشوراین سیستم رادارا می باشد.ضمنا درمواردی که بیمار نسبت به درد خیلی حساس است می تواند از کرم بی حس کننده استفاده کند.

آیالیزر موی زائد لک یا زخم ایجاد می کند؟
خیردرصورتی که لیزر موی زائد با دستگاه الکساندرایت یادایود و به صورت صحیح انجام شود باعث ایجاد زخم یا تیرگی نمی شود.

آیا دربیمارانی که علت رویش موی زائد آنهااختلالات هورمونی است لیزر موثراست؟
بله در حال حاضر در تمام کسانی که بامشکل موی زائد روبرو هستند درمان اصلی لیزر با دستگاه الکساندرایت و یا دایود میباشد.درافرادی که اختلال هورمونی دارند معمولا به صورت متناوب از لیزر وداروهای هورمونی استفاده میشود چون دارو به تنهائی باعث ازبین رفتن موها نمیشود بلکه فقط تازمان مصرف حجم وضخامت موها کاهش می یابد وباید در کنارآن حتما ازلیزر استفاده شود.

آیا لیزر موهای زائد سرطان زاست؟

افرادی که مستعد تب خال هستند و بطور مکرر در ناحیه صورت تب خال می زنند ممکن است با انجام عمل لیزر نیز دچار عود تب خال شوند. بنابراین در این افراد بطور پیشگیرانه در ۲۴ ساعت قبل از عمل لیزر داروی ضد ویروس آسیکلویر تجویز می شود و تا ۵ روز بعد از لیزر ادامه می یابد. درد بدلیل حرارت لیزر وجود ندارد چراکه دستگاه های لیزر دارای سیستم خنک کننده قوی می باشند و از سوخته شدن پوست جلوگیری می کنند. بعضا در ناحیه بیکینی ممکن است سوختگی سطحی درجه ۱ رخ دهد که با پمادهای سوختگی بدون هیچ گونه عارضه بلند مدتی برطرف می شود.از آنجا که امواج لیزر از جنس نور با شدت بالا هستند عارضه دیگری برای پوست ندارند و شایعاتی از قبیل ارتباط سرطان با لیزر زیر بغل و یا ناباروری با انجام لیزر ناحیه تناسلی کاملا غیر علمی می باشند.

 

شرایط لازم برای انجام لیزر موهای زاید

آمادگی انجام لیزر موهای زائد

موهای منطقه ای که قرار است لیزر شود، نباید کنده شود. در واقع حداقل برای دو هفته از وسایلی مثل مومک، موچین، اپی لیدی یا روش های که باعث کنده شدن مو می شود نباید استفاده کرد. بهترین کار این است که روز قبل از لیزر، موها در محل مورد نظر، تراشیده شود. چنانچه مو ها بلند باشند در اثر لیزر سوخته و به پوست می چسبند و اگر موها کنده شوند تاثیر حرارتی لیزر بر روی رنگدانه مو و فولیکول کاهش می یابد. مصرف کرم های محرک پوست مثل داروهای لایه بردار ( کرم های AHA و ترتینوئین ) و یا لکه بر یک هفته قبل می بایست قطع شود. مصرف داروی آکوتان ، بارداری و سن زیر ۱۸ سال از موارد منع عمل لیزر می باشد چراکه  در سنین کمتر از ۱۸ سال ممکن است موجب بسته شدن صفحه رشد استخوانی و کوتاهی قد شود.

 

 

آیادرآقایان هم لیزرموی زائد موثر است ؟
بله در آقایان هم لیزر موی زائد به خوبی موثر است.

آیا لیزر موی زائد فقط درزمینه زیبایی به کارمی رود یا جنبه درمانی هم دارد ؟
کاربرد درمانی لیزر موی زائد در مواردی است که بیمار به دنبال اصلاح دچار فولیکولیت یا به اصطلاح عامیانه جوش در محل می شود. این حالت مخصوصا در ناحیه گردن آقایان وساق پای خانمها شایع و دراکثر موارد به درمانهای موضعی مقاوم است .در چنین مواردی تنها درمان موثر لیزر موی زائد می باشد.

مراقبتهای قبل ازانجام لیزر موی زائد چیست؟
ازدو هفته قبل از انجام لیزر از روشهای اصلاحی که باعث کندن مو می شود نباید استفاده شود.این روشها شامل بندانداختن استفاده از موم یا شمع ویادستگاه اپی لیدی است.ولی بیمار میتواند دراین مدت به راحتی از تیغ استفاده کند.

همچنین قبل از انجام لیزر برنزه کردن موضع موردنظر با آفتاب یا اسپری وکرم ممنوع است.
ضمنا اگر در موضع مورد نظر تیرگی شدید وجود دارد ابتدا بایستی بامصرف داروهای ضدلک تیرگی برطرف ویاحداقل کمرنگ شود وبعدا جهت انجام لیزر اقدام نماید.

مراقبتهای بعدازانجام لیزر موی زائد چیست؟
بعد از لیزرتوصیه میشود که بیمار به مدت چند روزاز کرم ضد التهاب یا ترمیم کننده به همراه ضد آفتاب استفاده کند.

آیا لیزرموی زائد زیر بغل فرد را مستعد سرطان می کند؟آیا لیزر موی زائد شکم یا ناحیه تناسلی باعث نازایی می شود؟
همانگونه که دربالا گفته شدنورساطع شده ازهردستگاه لیزر توسط بافت هدف خاصی جذب می شود که این بافت در لیزر اختصاصی موی زائد(الکساندرایت ودایود) رنگدانه موجوددرساقه مو می باشد.این نور حتی توسط موی سفید که فاقدرنگدانه هستند جذب نمی شود.بنابراین قادر به نفوذ به سایربافتهای موجوددرناحیه نمی باشد.به علاوه قدرت نفوذ نور لیزر بیش از نیم تایک سانتیمتر نیست و لذابه بافتهای عمقی تر موجوددرمحل لیزر مثل تخمدانها وغدد لنفاوی نفوذ نمی کند.پس لیزرموی زائد باعث ایجاد سرطان یانازایی نمی شود.

 

هزینه لیزر موهای زائد بدن

بطور کلی دو روش  برای محاسبه هزینه لیزر موهای زائد  در مراکز مختلف  لیزر مورد استفاده قرار می گیرد .در روش اول بر اساس ناحیه مورد درمان و سطح پوست آن ناحیه قیمت تعریف شده ای  بر اساس تعرفه ، قیمت لیزر محاسبه می شود. در این روش هر چه وسعت پوست ناحیه بیشتر باشد هزینه لیزر بالاتر می شود. بعنوان مثال هزینه لیزر موهای زائد ناحیه بیکینی( ناحیه تناسلی) از هزینه لیزر موهای زائد پا  کمتر است چرا که سطح  ناحیه پوست مورد درمان کمتر است.

روش دوم بر اساس  شات لیزر می باشد  که قیمت هر شات  ثابت  است و  بر اساس تعداد شات لیزر انجام شده  قیمت محاسبه می گردد و هر چه وسعت ناحیه بیشتر باشد تعداد شات بالاتری نیاز خواهد داشت و در نتیجه قیمت لیزر موهای زائد در آن ناحیه بیشتر می شود .

لیزر موهای زائد در زمان بارداری و شیر دهی

بطور کلی انجام لیزر موهای زائد در زمان شیردهی ایمن می باشد با این وجود بدلیل تغییرات هورمونی ،سیکل رشد مو و تولید ملانین در پوست تغییر می کند و در نتیجه تاثیر درمان لیزر موهای زائد کاهش می یابد. بدلیل جذب شدن کرم های بی حسی به خون و ترشح آن در شیر استفاده از این کرم ها توصیه نمی شود.

در زمان بارداری نیز کرم بی حسی جذب خون شده و می تواند به جفت رسیده و آثار نامطلوبی بر روی جنین بگذارد. آزمایشات انجام شده بر روی موش نشان داده است که لیزر تاثیر نامطلوبی بر روی جنین می گذارد و از آنجا که تحقیقات علمی و مستندی بر روی انسان در این ضمینه انجام نشده است ،معقول است که انجام لیزر که یک درمان زیبایی است در زمان بارداری انجام نشده و انجام آن به تعویق بیافتد.

موارد منع لیزر موهای زائد

– سن زیر ۱۸ سال
– بیماری های شدید و حاد داخلی
-بیماری پوستی
– موارد شک به سرطان تیروئید
– مصرف اخیر داروی راکوتان
– عفونت های پوستی
– آفتاب سوختگی اخیر

فاصله بین جلسات

تعداد جلسات برای درمان موهای زائد۶ تا ۸ جلسه می باشد. با توجه به رشد سریع تر موهای زائد صورت و عمیق بودن آنها فاصله بین جلسات ۴ هفته می باشد. ولی در سایر نقاط بدن این فاصله بین ۶ تا ۸ هفته می باشد.هر چند که در بسیاری از افراد بعد از اتمام این دوره موی زائد در ناحیه رشد نخواهد کرد ولی بطور پراکنده ممکن است موهای نازک و روشن در آن موضع دیده شوند که این ممکن است بدلیل مشکلات هورمونی مثل کم کاری تیروئید و یا بالا بودن میزان هورمون های مردانه آندروژنیک باشد که در این موارد علاوه بر درمان دارویی برای تثبیت اثر لیزر به فواصل ۶ تا ۱۲ ماه نیاز به تکرار لیزر وجود دارد.

مراقبت های بعد از لیزر

بدلیل تاثیر حرارتی لیزر بر پوست مختصر سوزش و قرمزی در ناحیه طبیعی می باشد که استفاده از کمپرس یخ می تواند التیام بخش باشد. بعد از گذشت حداقل یکساعت می توان از کرم های التیام بخش و زینک اکساید استفاده نمود. مصرف سریع و زودهنگام این کرم ها موجب تجمع گرما در موضع و تشدید التهاب و سوختگی می شود. دوش داغ و نور مستقیم آفتاب می تواند موجب تحریک پوست و التهاب در ناحیه شود و حتما باید از ضد آفتاب استفاده شود.

 

عوارض جانبی:
فرایند از بین بردن موهای زائد با لیزر، بدون درد نبوده و اغلب بیماران در طی فرایند درمان یا بلافاصله بعد از آن درد را تجربه می‌کنند. استفاده از ضددردهای موضعی یا جلدی می‌تواند این عارضه را کاهش دهد. در بسیاری از بیماران که با شدت بالای لیزر درمان می‌شوند، قرمزی و ادم اطراف فولیکول‌های مو دیده می‌شود. شدت و مدت اریتم و ادم به رنگ و تراکم مو بستگی دارد که به طور معمول چند ساعت طول می‌کشد.

در صورت استفاده از شدت‌های بالای لیزر آسیب به اپیدرم ایجاد می‌شود که این آسیب به خصوص در بیمارانی که پوست خود را برنزه کرده‌اند شایع‌تر است. ایجاد ضایعات هرپسی در محل درمان شایع نیست. اما امکان ایجاد آن وجود دارد. ایجاد ضایعات هرپسی در بیماران با سابقه قبلی ایجاد ضایعات هرپس سمپلکس یا زمانی که درمان در محل دور دهان، ناحیه زهار (پوبیس) یا بینی انجام می‌شود محتمل‌تر است. خطر عفونت باکتریال بسیار کم است البته احتمال ایجاد عفونت باکتریال در صورت آسیب دیدن اپیدرم وجود دارد.احتیاط‌های لازم پس از انجام لیزر:

امکان ایجاد فولیکولیت در محل درمان بعد از ورزش و عرق کردن شدید وجود دارد. خطر ایجاد فولیکولیت با شنا کردن یا استفاده از گرم کننده‌ها در محل درمان افزایش می‌یابد. در صورت استفاده از شدت مناسب لیزر برای درمان و بیمار ایده‌آل برای درمان، تغییرات گذاری رنگدانه‌ای پوست از قبیل هیپوپیگمانتاسیون و هیپرپیگمانتاسیون رخ نمی‌دهد.

این مشکل بیشتر در بیماران با پوست تیره‌تر، یا بیمارانی که اخیرا برنزه شده‌اند به صورت شایع‌تری دیده می‌شود. تغییرات رنگدانه‌ای دائم به جز در بیماران با پوست تیره دیده می‌شود. ایجاد اسکار در محل درمان نامحتمل است به جز در مواردی که از درمان‌های بسیار شدید استفاده گردد یا عفونت باکتریال بعد از درمان داشته باشد.

 

از بین رفتن کک مک و کم‌رنگ شدن و شفاف شدن خالکوبی‌ها یا ضایعات رنگی در حین درمان شایع می‌باشد که لازم است بیمار در این مورد مطالعه شود. ایجاد لوکوترنیا (سفید شدن موها) به صورت دائمی یا گذرا در خلال درمان موهای زائد با IPL گزارش شده است. اگرچه ایجاد این عارضه به خوبی تشریح نشده است و ممکن است به دلیل از بین رفتن موهای سیاه و باقی ماندن موهای سفید در منطقه درمان با موهای سیاه و سفید ایجاد شده باشد.

اگرچه در عمل و کلینیک کمتر با این مورد برخورد می‌شود اما از نظر منطقی و قانونی بهتر است بیماران مبتلا به بیماری‌های پوستی شناخته شده که فنومن کوبنر در آنها مثبت است یعنی بیماران مبتلا به پسوریازیس و ولگاریس، ویتیلیگو ولیکن پلان از امکان ایجاد عوارض جانبی درمان آگاه شوند.
ضایعات لیویدور تیکولاریس خارش شدید و کهیر و حتی یک مورد درم و کهیر شدید بعد از درمان موهای زائد با لیزر گزارش شده است. اگرچه پاتوفیزیولوژی ایجاد این ضایعات مشخص نیست.

اما درمان شامل استفاده از استروئید موضعی، آنتی هیستامین‌ها، و قطع درمان با لیزر می‌باشد. همچنین چندین مورد از تشدید رشد مو به دنبال استفاده از لیزر در زنان جوان با پوست سیاه دیده شده است. دو پدیده متفاوت در این مورد گزارش شده است. تبدیل موهای نرم به موهای سیاه با ریشه خشن در محل درمان یا القاء رویش موهای بلند نرم بلافاصله در محل مجاور محل درمان با لیزر دیده شده است. مطالعات بیشتری برای روشن شدن مکانیسم این پدیده لازم است.

درمان این عارضه ادامه درمان با لیزر در این افراد است. لیزرهای نورتاب برای جذب بیشتر به وسیله ملانین و عمق نفوذ بافتی بیشتر ساخته شده است. بنابراین این سیستم‌های خطر ایجاد آسیب به شبکیه چشم را دارند. بنابراین در موقع درمان با این لیزرها باید محافظت‌های کافی از چشم بیمار و کادر درمانی به عمل می‌آید.

عوارض کاربرد لیزر در درمان موهای ناخواسته:

اریتم و ادم از شایع‌ترین عوارضی هستند که در درمان موهای ناخواسته با استفاده از لیزر به خصوص در طول موج‌های بالا و توان زیاد دیده می‌شوند. معمولا این علایم چند دقیقه تا چند ساعت باقی می‌مانند.

در صورت استفاده از طول موج‌های بالای لیزر ممکن است در اطراف هر فولیکول مو ادم ایجاد گردد که (goose bumps) نامیده می‌شود. تاول‌های سطحی بیشتر در بیماران با پوست‌های تیره و گندمگون دیده می‌شود.

این افراد همچنین ممکن است تغییرات رنگدانه‌ای گذرایی مثل روشن‌تر شدن و یا تیره شدن رنگ پوست را تجربه کنند. این تغییرات رنگدانه‌ای ممکن است هفته‌ها تا ماه‌ها باقی بمانند. احتمال ایجاد عوارضی مانند عفونت و اسکار بسیار کم است و در صورت ایجاد تاول پوستی ممکن است زمینه برای آلوده شدن و تحریک پوست فراهم شود.

در صورت استفاده از طول موج‌های کوتاه لیزر مانند لیزر روبی ضایعات پوستی تیره مانند فرکل ممکن است روشن‌تر شده و یا از بین بروند. همچنین در این طول موج‌ها احتمال ایجاد تاول به خصوص در اطراف دهان بالاست.

اقدامات لازم پس از درمان با لیزر

در اکثر موارد بعد از درمان با لیزر نیاز به اقدام خاصی نیست. در صورت سوختگی خفیف و ایجاد قرمز در محل درمان می‌توان از کیسه یخ بر روی موضع و داروهای ضد درد خوراکی استفاده کرد.

در مواردی که تاول ایجاد می‌شود، استفاده از پمادها یا کرم‌های آنتی‌بیوتیکی موضعی و توصیه به عدم پوشش محل ضایعه مفید است. همچنین لازم است بیماران از ضدآفتاب‌هایی با ۱۵SPF یا بیشتر استفاده کنند.

مصرف مواد آرایشی از روز بعد از درمان مانعی ندارد. در طی یک هفته بعد از درمان فولیکول‌های آسیب دیده همراه با شفت مو به خارج از پوست رانده می‌شوند و این تصور اشتباه پیش می‌آید که رویش زودرس موها رخ داده است. این مسأله در مناطقی از بدن که موهای ضخیم دارند، بیشتر جلب توجه می‌کند.

لیزر ناحیه تناسلی زن

ضخامت موها در ناحیه بیکینی اصلاح مو در این منطقه را همیشه سخت می کند، اما خوش بختانه ریشه موها در این ناحیه بسیار کم عمق می باشد  بنابراین لیزر این قسمت یکی از جایگزین های پرطرفدار و موثر برای شیو کردن می باشد.

در لیزر مو، از طیف نور برای غیر فعال کردن فولیکول مو استفاده می کنند، جلسات لیزر شما باید تا زمانی که مطمئن شوید فولیکولهای مو در این ناحیه به طور کامل غیر فعال شده است باید ادامه یابد.

لیزر مو برای ناحیه بیکینی بی خطر می باشد ، اما با توجه به اینکه این منطقه  به ویژه در خانم ها بسیار حساس می باشدتکنسین های لیزر مو باید مراقبت بیشتری را حین انجام لیزر پیش بگیرند.

با این حال ممکن است حساس شدن پوست در این ناحیه، قرمزی و کبودی را تا چند روز بعد از لیزر داشته باشید که طبیعی می باشد.

هشدار

رنگ موی ناحیه ژنیتال باید حتماً مد نظر قرار بگیرد، رنگ موی تیره در این ناحیه برای لیزر بسار ایده آل می باشد چرا که لیزر فولیکول مو را هدف قرار می دهد بنابراین اگررنگ مو ها تیره باشد و پوست روشنی داشته باشید بهترین جواب را از لیزر خواهید گرفت. 

– متاسفانه لیزر گاهاً سبب تغییر رنگ پوست نیز می شود که تا یکی دو ماه ادامه پیدا می کند.

– از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب بعد از انجام لیزر بپرهیزید چرا که می تواند این تغییر رنگ را تشدید کند.

– بسیار مهم است که کسی این کار را برای شما انجام دهد که تعداد زیادی تجربه در این مورد دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *