آموزش بازی با کودک و انواع اسباب بازی (سال به سال)

بازی با کودک چند ساله،اسباب بازی مناسب کودک ۲ ساله،بازی های مناسب کودک سه ساله،فروشگاه اینترنتی اسباب بازی کودک،اسباب بازی کودک سه ساله،بازی کودکان ۳ ساله،بازی کامپیوتری برای کودکان ۳ ساله،دانلود بازی برای کودکان ۲ ساله،کودک یک ساله باهوش،اسباب بازی فکری برای کودک یک ساله،شعر برای کودک یک ساله،توانایی های کودک یک ساله،
کودک یک ساله+تغذیه،اسباب بازی کودک یک ساله،فروشگاه اینترنتی اسباب بازی کودک،اسباب بازی فکری برای کودک یک ساله،اسباب بازی مناسب یک سالگی،
بازی با کودکان ۴ ساله،بازی با کودک ۵ ساله،بازی با کودکان ۲ ساله،بازی با کودکان ۳ ساله،انواع بازی با کودک،بازی با کودک در خانه،انواع بازی برای کودکان پیش دبستانی،بازی با نوجوان،شعر برای کودک یک ساله،توانایی های کودک یک ساله،کودک یک ساله باهوش،اسباب بازی برای کودکان زیر یک سال،رفتار با کودک یک ساله،اسباب بازی مناسب یک سالگی،تربیت کودک یکساله،بازی فکری برای کودکان ۴ ساله

در نوزادی بچه‌ها نیازی به اسباب‌بازی خاصی ندارند؛ وسایلی مانند جغجغه و عروسک حیوانات مناسب این دوره‌اند و حتی وجود یک آینه در اسباب‌بازی‌های نوزاد به شناخت او از محیط اطراف کمک می‌کند. کتاب‌های پلاستیکی مکعب پارچه‌ای برای شیرخواران زیر ۶ماه مناسب است

مهم نیست در چه رتبه اجتماعی‌ای باشید، کافی است بخواهید این فرهنگ را جا بیندازید که وقتی پدر و مادر می‌شوید، باید فارغ از همه مشغله‌ها و مسوولیت‌هایی که دارید، برای کودک وقت بگذارید و همبازی‌اش شوید.

بازی، در واقع، تفریح و تفکر کودک است. بچه‌ها حین بازی هم لذت می‌برند، هم یاد می‌گیرند. از ۶ ماهگی که شیرخوار جغجغه را برای شناخت در دهان می‌برد تا ۲ سالگی که سعی می‌کند میله‌ای را در سوراخی فرو ببرد و در ۴ سالگی که در دنیای خیالی غرق است، بازی نقش اساسی در شناخت دنیای اطرافش دارد. او ضمن تفریح می‌آموزد.

ما از ماه‌های اول زندگی کودک می‌توانیم با او بازی کردن را شروع کنیم. هدف اصلی ما از بازی با کودک، توجه به او و وقت گذاشتن برای اوست.

فقط کافی است بخواهید! آن‌وقت می‌بینید همین تکان دادن انگشت‌های دست، حرکات چهره‌تان و صدای شما چقدر می‌تواند بازی بیافریند و برای او لحظات شاد و آموزنده‌ای درست کند.

اینکه چگونه با بچه‌ها بازی کنیم؟

چند ساعت از روز را به این کار اختصاص دهیم و اصولا چرا لازم است به بازی جدی‌تر نگاه کنیم؟

نیازی به اسباب‌بازی‌های خاص و گران نیست. بچه‌ها که کمی بزرگ‌تر می‌شوند و شروع به راه رفتن می‌کنند با کمال تعجب خواهید دید بهترین اسباب‌بازی‌هایی که دارند، رها می‌کنند و در آشپزخانه سرک می‌کشند و عاشق بازی با وسایل آنجا هستند. آنها از کوبیدن قاشق روی قابلمه و ظروف پلاستیکی لذت می‌برند.

ابتدا لازم است بدانیم چه بازی‌هایی مناسب چه سنی است.

بازی با کودک از ۱ ماهگی تا ۱ سالگی

مادر و پدر و اطرافیان بچه می‌توانند هنگام رفع نیازهای اولیه کودک (تعویض پوشک شیردهی و…) با استفاده از روش‌های گوناگون حواس پنجگانه او را تحریک کنند.

• ۴ هفتگی: کودک از همان ماه نخست تولد دوست دارد بازی کند. وقتی شیر می‌خورد، کمی مکث می‌کند و به اطراف می‌نگرد و اگر عاملی باعث تحریک او ‌شود، بازیگوشی می‌کند. کودک از همین خنده و صحبت کردن، لمس و بوسیدن و واکنش‌های مختلف شماست که موارد زیادی یاد می‌گیرد.

• ۶ هفتگی: او در این سن از طریق گوش دادن و مشاهده و حرکات بدنی به رفتارهای والدین خود توجه می‌کند و به چهره‌های آشنا واکنش نشان می‌دهد. او خیلی زود یاد می‌گیرد دیگران را نسبت به نیازهای خود آگاه کند.

• ۱۲ هفتگی: در این سن،‌وقتی او را روی سینه بخوابانید، کم‌کم می‌تواند سرش را بالا نگه دارد و با انگشتانش بازی کند. او را در آغوش بگیرید تا با جغجغه‌ای سبک بازی کند. او می‌تواند با تکان دادن، صدای جغجغه را درآورد، هرچند هنوز ارتباطی بین حرکت دستش و صدا نمی‌بیند اما از این کار لذت می‌برد.

• ۱۸ تا ۲۰ هفتگی: در این سن، او خود را به سمت اسباب‌بازی می‌کشاند، جغجغه را تکان می‌دهد و آن را به طرف دهانش می‌برد. در این مرحله می‌تواند پایش را در حالت خوابیده به پشت در دست بگیرد و به دهان ببرد.

• ۶ ماهگی: در این سن، کودک به طور هدفمند بازو و دستش را برای گرفتن اشیاء دراز می‌کند.

• ۷ ماهگی: در این سن، وقتی کودک می‌نشیند، می‌تواند متوجه اشیای ریز شود. او توپ را هل می‌دهد و متوجه چرخش آن می‌شود و لذت می‌برد به‌خصوص اگر تشویقش کنید این کار را تکرار می‌کند.کم‌کم با هل دادن توپ و سینه‌خیز رفتن دنبال آن می‌آموزد چگونه دوباره آن را به دست بیاورد.

• ۹ ماهگی: در این سن،‌ کودک از پنهان کردن اسباب‌بازی زیر پارچه و دالی‌بازی لذت می‌برد. او یاد می‌گیرد که توپ می‌چرخد، جغجغه صدا تولید می‌کند و خصوصیات هر کدام را می‌سنجد.

• ۱۲ ماهگی: در این سن، کودک قادر است دستش را به اطراف بگیرد و با فشار بر زانوها بایستد. به صحبت‌های اطرافیان گوش بدهد و چند کلمه ساده را ادا کند. بابا، دَدَ و… می‌توانید مداد شمعی قطوری را به دست او بدهید تا با گرفتن انتهای آن و تحت نظارت شما خطی روی کاغذ بکشد و لذت ببرد.

• اسباب‌بازی‌های مناسب از ۱ماهگی تا ۱سالگی: در نوزادی بچه‌ها نیازی به اسباب‌بازی خاصی ندارند؛ جغجغه و عروسک، حیوانات مناسب این دوره‌اند و حتی وجود یک آینه در اسباب‌بازی‌های نوزاد به شناخت او از محیط اطراف کمک می‌کند. کتاب‌های پلاستیکی مکعب پارچه‌ای برای شیرخواران زیر ۶ ماه مناسب است. از تولد تا ۱سالگی، مجموعه کاملی از حیوانات پلاستیکی با رنگ‌های شاد بخرید. دقت کنید حیوانات بهداشتی باشند زیرا کودک آنها را به دهان می‌برد.

 

بازی با کودک از ۱ سالگی تا ۲ سالگی

کم‌کم توجه کودک به جزییات بیشتر می‌شود و کنترل و تسلط بر ماهیچه و دامنه حرکات افزایش می‌یابد. علاقه شدید به کشف پدیده‌های جدید، دستکاری اسباب‌بازی‌ها و سرک کشیدن در وسایل آشپزخانه، باعث رشد حواس پنجگانه او می‌شود.

• ۱۴ ماهگی: در این سن، کودک از تماشای عکس‌ها لذت می‌برد. برایش کتاب‌های عکس‌دار بخرید و از او بخواهید عروسک و اسباب‌بازی‌هایش را درون یک سطل یا جعبه بریزد.

• ۱۶ ماهگی: در این سن، بهتر است کودک را با کارکرد اشیا آشنا کنیم؛ مثلا به او برس بدهیم تا موی خودش یا عروسکش را شانه کند.

• ۱۸ ماهگی: در این سن، کودک به تدریج از کشیدن و هل دادن ماشین، کالسکه عروسکی یا حتی جعبه‌های چرخدار بسیار لذت می‌برد؛ به صورت نمادین ارتباط برقرار می‌کند و خواسته‌هایش را به شما می‌فهماند. جملات ساده را ادا می‌کند. بابا… بیا، ماما کو؟ داشتن تعاملات بیشتر با کودک، حرف زدن و بازی کردن باعث می‌شود بچه‌ها درک بهتری از گفته‌های شما پیدا کنند، حتی اگر قدرت کلامشان هنوز کم باشد.

• ۲۴ ماهگی: در این سن معمولا پرداختن به بازی‌های تقلیدی، بازی دلخواه بچه‌هاست. کودک دوست دارد مثل مادر و پدر با تلفن حرف بزند. تلفن اسباب‌بازی‌‌اش را برمی‌دارد و صحبت می‌کند. وقتی ۲ ساله می‌شود برایش طبل بخرید تا از تولید صدا و ضربه زدن لذت ببرد. یا شیپوری در اختیارش بگذارید تا ببینید چقدر از دمیدن در آن خوشش می‌آید. او از شنیدن داستان‌های کودک لذت می‌برد. کتاب‌های مصور برایش بخرید.

بازی با کودک از ۲ سالگی تا ۳ سالگی

سوار شدن بر سه‌چرخه‌های کوچک پدال‌دار، ضربه زدن به توپ با پا و بالا رفتن از پله‌ها، نردبان و میز و صندلی‌ها برایش راحت و البته لذت‌بخش است. پریدن و دویدن را بسیار دوست دارد. بازی‌های ساختنی و سرهم‌کردنی هم برای این گروه سنی مناسب است. کودک می‌تواند تا ۷ مکعب را روی هم بگذارد و برج بسازد. مداد شمعی در دست می‌گیرد و قادر است آن را بین انگشت شست و سبابه نگه دارد. رنگ‌ها و شکل‌ها را به خوبی تشخیص می‌دهد. البته اگر نام آنها را با او به‌تدریج تمرین کرده باشید می‌تواند آنها را در اسباب‌بازی‌ها و اشیای خانه شناسایی کند. کودک در این سن نخ کردن مهره‌های درشت را دوست دارد و این کار برای تقویت ماهیچه‌های کوچک دست او بسیار خوب است.

• ۵/۲ سالگی: کودک ۵/۲ ساله از کشیدن قلم موی آبرنگ روی کاغذ لذت می‌برد. در این سن بهتر است به او بیاموزید که با ترکیب ۲ رنگ می‌تواند رنگ‌های گوناگون جدید بسازد.

• ۳ سالگی: حوالی ۳ سالگی، کودک می‌تواند در بازی‌های نمایشی نقش اجرا کند و از دیدن عکس‌های مجله لذت ببرد. کودک حتی دوست دارد با نظارت شما ظرف بشوید، اتاق جارو کند و غذا بپزد. با این کارها او نقش‌های مختلف را تمرین می‌کند.

;

بازی با کودک از ۳ سالگی تا ۵ سالگی

بچه‌ها در این سنین به تدریج اجتماعی‌ شدن را تمرین می‌کنند. بازی‌های گروهی، بازی در محیط باز و زمین‌بازی را بسیار دوست دارند. با ترتیب دادن موقعیت‌ چنین بازی‌هایی در پارک به کودکتان کمک کنید همکاری و تبعیت از قوانین را بیاموزد.

• ۴ سالگی: کودک ۴ ساله می‌تواند روی یک خط، با حفظ تعادل، راه برود. پله‌ها را یکی‌یکی بالا برود، از فاصله‌ای کوتاه بپرد، روی سه‌چرخه بنشیند، پا بزند و گوشه‌ها را دور بزند. وقتی در حال برنامه‌ریزی با او هستید، یادتان باشد بازی‌های خیالی محبوب‌ترین بازی این دوره سنی است. نقش قهرمان ماجراجویی که دارد از روی این لبه فرضی پرتگاه رد می‌شود (خطی که روی زمین کشیدید) سپس باید به سرعت سوار سه‌چرخه‌اش شود و برود.

• ۵ سالگی: بازی با آجرهای خانه‌سازی (لگو) و ساخت پازل‌های گوناگون بسیار مناسب این سن است. البته داستان‌های کودکانه و خواندن کتاب و شعرهای ساده که ریتم دارند و به راحتی می‌توانند حفظ شوند برایشان جالب است. بچه‌ها در این سن از شنیدن معما و لطیفه بسیار لذت می‌برند.

• اسباب‌بازی‌های مناسب پس از ۳سالگی: از ۳سالگی به بعد خمیر، لگو و شن‌های استریل بخرید تا تخیل بچه‌ها و خلاقیت آنها را تقویت کنید. توپ‌های رنگی را از ماه اول زندگی می‌توانید برای بچه‌ها بخریدولی در انتخاب اندازه دقت کنید.

بازی با کودک از ۵ سالگی تا ۷ سالگی

بازی‌های خیالی (مامان‌بازی، معلم‌بازی، فروشگاه‌بازی) و پذیرش نقش‌های گوناگون بهترین بازی کودکان در این سنین ست.

• ۶ سالگی: کودکان در این سن از بازی‌ها گروهی (قایم‌موشک، وسطی و…) استقبال می‌کنند، اما هنوز علاقه‌ای به مسابقه ورزشی ندارند و بازی‌ای که مجبورشان کند برد و باخت را تجربه کنند نمی‌خواهند زیرا تحمل شکست و باخت هنوز در آنها رشد نکرده است. دقت کنید در این گروه سنی دخترها و پسرها علاقه دارند بازی‌های مشترک هر ۲ جنس را تجربه کنند کشیدن نقاشی، صحبت از ماجراهای روزانه و حتی بیان حکایتی که به تصویر کشیده‌اند و نقاشی کردن برایشان لذت‌بخش است. طناب‌بازی، سرسره، تاب و بازی با الاکلنگ را دوست دارند. نواختن ساز و آهنگ‌های ساده کودکانه برایشان لذت‌بخش است.

• ۷ سالگی: در این سن اکثر مهارت‌های کودک رشد کرده‌اند. اگر بتوانید محیطی سرشار از سرگرمی و تنوع و البته محرک‌های لازم برای کودک فراهم کنید، می‌توانید او را با موضوعات جالب آشنا کنید و مهارت جدید و ضروری زندگی را در قالب بازی و انجام بازی‌های خلاق به او بیاموزید.

آشپز‌بازی و مزایا
اجازه بدهیم بچه‌ها با ما و کنار ما آشپزی کنند. هم دختران، هم پسران از غذا پختن بسیار می‌آموزند. فواید آشپزی برای کودک لااقل ۶ تاست.

اول: همکاری را می‌آموزد.

دوم: با لمس کردن مواد و مخلوط کردن آنها درحقیقت با قوانین طبیعت آشنا می‌شود و از شناخت آنها لذت می‌برد.

سوم: باعث تقویت مهارت‌های حرکتی در کودک می‌شود.

چهارم: بچه‌ها خوش‌غذا‌تر می‌شوند. اگر فرزندتان خوش‌غذا نیست حتما اجازه دهید در پختن غذا با شما همکاری کند.

پنجم: کودک صبر را می‌آموزد و یاد می‌گیرد برای رسیدن به هدفش صبر کند.

ششم: کودک نظم و ترتیب را می‌آموزد زیرا برای پختن یا درست کردن غذا باید از قوانین خاصی پیروی کند.

شن‌بازی و مزایا
شن‌بازی برای کودکان فعالیتی خوشایند و لذت‌بخش است. کودک از لمس کردن شن و بازی با آن لذت بسیاری می‌برد. شن می‌تواند خاصیت مایعات را داشته باشد از این نظر که اگر آن را در ظرفی بریزیم به شکل آن ظرف درمی‌آید. بازی با شن، تجارب مفید و لذت‌بخشی برای کودک ایجاد می‌کند.

امروزه شن‌بازی به قدری اهمیت دارد که در تمامی کلینیک‌های مشاوره و روان‌درمانی کودک، یکی از وسایل ضروری اتاق بازی محسوب می‌شود.

شن باید در ۲ نوع خشک و مرطوب وجود داشته باشد تا کودک بتواند هر ۲ نوع را لمس و تفاوت‌ها و شباهت‌های آنها را درک کند.

کودک در شن به حفر کردن و ساختن دالان (تونل) می‌پردازد. او برج، تپه و خانه می‌سازد و به انجام بازی‌های تخیلی مشغول می‌شود. کودک می‌تواند معمار هستی خود باشد و قصر خود را داخل شن‌ها خلق کند و دنیای خویش را پر از افراد و خویشاوندانی کند که ساخته و پرداخته ذهن خودش هستند.

«شن» وسیله خوبی برای بازی‌های تهاجمی کودک است زیرا می‌تواند شن را با ایمنی بیشتری پرتاب کند.

کودک می‌تواند عروسک‌هایی را که نماد پدر، مادر، خواهر و برادر هستند و نسبت به آنها احساس خصومت، تنفر و حسادت دارد، میان شن دفن کرده و با ماشین کمپرسی پر از شن از روی آنها عبور کند و به این وسیله احساسات درونی خود را نشان دهد. او می‌تواند با شن سنگر بسازد و با تفنگ بازی احساسات خود را نشان دهد و تخلیه شود، جاده و پل‌هایی برای عبور و مرور ماشین بسازد، سپس آنها را خراب یا توسط با بمباران کند.

«شن» وسیله بسیار مناسبی برای پاسخگویی به طیف گسترده تخیلات کودک است. در شن‌بازی، کودک علاوه بر اینکه به لحاظ روانی تخلیه می‌شود و رضایت درونی کسب می‌کند. علاوه بر این، در پرورش تخیل، ابتکار، خلاقیت و سازندگی او موثر است.

کودکان می‌توانند درباره آنچه با شن ساخته‌اند، داستانی بسازند و غرق در تخیلات خودشان شوند. فرآیند خلاقیت در چنین مواقعی در کودکان شکوفا می‌شود.

ـ کودک از طریق شن‌بازی و کسب تجربیات حسی، مفاهیم زیادی مثل گود کردن، فشار وارد کردن، کُپه کردن، تونل زدن، پهن کردن، تقسیم‌بندی و برگشت‌پذیری را یاد می‌گیرد. همچنین مفهوم واژه‌هایی مانند عمیق، عمیق‌تر، داخل، بیرون و… را درک می‌کند و برایش درونی می‌شود.

شن خشک از جهت تجربه‌آموزی (در زمینه خواص شن مانند نرمی، روندگی، جابجایی) و شن مرطوب از این نظر که کودک با خیس کردن شن به ساختن برج، دیوار، تونل، غار و… مشغول می‌شود، برای بچه‌ها بسیار جالب است.

برای شن‌بازی و ساختن آنچه که کودک به آن علاقه دارد باید اسپری آب را در اختیار و نزدیک او قرار دهید.

صد بازی با نوزاد
کتاب «صد بازی با نوزاد» یکی از کتاب‌های ویژه‌ای است که موسسه پژوهشی کودکان دنیا منتشر کرده است. این کتاب دربرگیرنده مجموعه‌ای از بازی‌هایی است که می‌توان با نوزادان و کودکان تا پایان ۶ ماه اول زندگی انجام داد.

به نظر می‌رسد این کتاب بیش از هر هدف دیگری قصد دارد به والدین و خانواده‌ها کمک کند تا نوزادان خود را از بدو تولد مورد توجه و مراقبت قرار دهند و البته برای دستیابی به این منظور، چه ابزاری بهتر از بازی؟
بازی با بچه ها
شاید فکر کنید بازی با بچه ها فقط منظور تفریح و سرگرمی است، اما خردسالان با بازی کردن یاد میگیرند.
بازی مشغله ی خردسالان است – در واقع، “کار” بچه هاست. وظیفه ی اصلی بچه در سه سال نخست، یادگیری درباره ی دنیا از طریق حرکت است تا اعتماد به نفس خود را گسترش دهد، زبان و دیگر مهارت های شناختی را بیاموزد و حس فرمانروایی و کمال را احساس کند. برای دستیابی به این اهداف، بچه سخت کار میکند و در واقع، با بازی کردن این کار را انجام میدهد.

بازی با بچه ها
بازی فقط شامل اسباب بازی و کتاب نمیشود، بلکه مستلزم تعامل با دنیای اطراف و دیگران نیز هست.
شما محبوبترین اسباب بازی فرزندتان هستید و به سرعت متوجه میشوید، نسبت به زمانی که او به تنهایی بازی می کند، وقتی با فرزندتان بازی میکنید، بیشتر سر و صدای لذت و شادی میشنوید. وقتی فرزندتان شاد است، نرون های مغزش به روشی عمل میکند که رشد و نمو مغز را به شدت تحریک میکند. پس به سطح فرزندتان پایین بیایید و برای کمک به فرزندتان در دستیابی به این نقطهی عطف، کودک درون خود را بیابید.

نظرات بسته شده است.