کودک چپ دست

نکته هایی درباره کودکان چپ دست و روش و رفتار درست با آنها

در گذشته چپ‌دستی کمتر از گناه نبود و آنقدر موضوع غیرعادی و نابهنجاری محسوب می‌شد که کودکان چپ‌دست را وادار می‌کردند به هر قیمتی شده با دست راستشان بنویسند اما امروز، به مدد رشد فرهنگی و عقلی جوامع بشری، چپ‌دستی دیگر ننگ نیست، بلکه در بعضی زمینه‌ها مثل ورزش، مزیت بزرگی محسوب می‌شود.

امروزه همه بر این نکته واقفند که تنها فرق میان چپ‌دست‌ها و راست‌دست‌ها، ترجیح آنها در استفاده از نیمکره‌های مغزی است و نه چیز دیگر. بیل‌گیتس، آلبرت انیشتین و لئوناردو داوینچی از جمله شخصیت‌های معروف چپ‌دست هستند.

تشخیص چپ دست بودن فرزند

بدون شک وقتی کودکتان برای اولین بار قلم به دست گرفته، اولین سوالی که از خود پرسیده‌اید این بوده که آیا او راست‌دست است یا چپ‌دست؟جالب است بدانید هم‌اکنون به کمک تحقیقات دانشمندان ایتالیایی، تشخیص این قضیه از هجدهمین هفته بارداری امکان‌پذیر است. آنها حرکت دست جنین به سمت چشم‌ها و دهان را در رحم مادر و در هفته‌های 18 باداری و سپس هفته 22 بارداری مورد مطالعه قرار دادند و درنهایت به این نتیجه رسیدند که جنین تمام این حرکات را با دست غالبش انجام می‌دهد.

گاهی اوقات بعضی والدین وقتی به چپ‌دستی کودکشان پی می‌برند، نگران می‌شوند. شاید علت این نگرانی، تفکرات مختلفی باشد که امروزه درمورد چپ‌دستان وجود دارد، مثل لکنت زبان یا اختلال در خواندن ولی خوشبختانه امروزه با استناد به مطالعات علمی بسیاری که در این زمینه انجام گرفته، می‌توان به جرات این تفکرات اشتباه را رد کرد!

پیشنهاد ما به والدین کودکان چپ‌دست این است که هیچ‌گاه آنها را وادار نکنند راست‌دست شوند، بلکه همواره در جستجوی راهکارها و ترفندهایی باشند که به مدد آنها زندگی ساده‌تری برای کودک چپ‌دستشان فراهم کنند.

مهارت‌ هایی برای آموختن یک کودک چپ‌ دست

در عصر حاضر، همه چیز توسط راست‌دست‌ها و برای آنها طراحی شده بنابراین اگر شما کودک چپ‌دستی دارید باید به او کمک کنید تا مهارت و قابلیت دست‌هایش را تا جایی که می‌تواند، بالا ببرد.

شما در مقام والدین وظیفه دارید به وی کمک کنید سمت غالبش را پرورش دهد، به‌خصوص زمانی که شروع به نوشتن می‌کند،‌ لازم است که صبور باشید.

خوشبختانه در روزگار ما دیگر کودکان چپ‌دست را مجبور نمی‌کنند که در مدرسه با دست راست بنویسند! حتی در مواردی شنیده و دیده می‌شود که فرد برای چپ‌دست بودنش تشویق می‌شود و میان قهرمانان و هنرمندان، افراد بسیاری به‌خاطر چپ‌دست بودنشان، بسیار شناخته‌شده هستند.

جالب است بدانید محققان دلیل قاطعی برای چپ‌دست یا راست‌دست شدن کودک ندارند! عده‌ای از آنها معتقدند این قضیه با سیستم عصبی کودک ارتباط مستقیم دارد.

عده‌ای دیگر هم بر این باورند چپ‌دستی مقوله‌ای است که به عوامل بسیاری مثل وراثت، استرس مادر حین زایمان یا افزایش بیش از حد تستوسترون وابسته است اما تقریبا تمام دانشمندان بر این موضوع توافق دارند که چپ‌دست شدن کودک در پی فعل و انفعالاتی است که در مغز او شکل می‌گیرد.

همه چیز درباره کودکان چپ‌ دست

جمعیت چپ‌دست‌ها بسیار کم است و حدود 10 تا 13 درصد از جمعیت کره زمین را تشکیل می‌دهند. این میزان در تمام طول تاریخ ثابت بوده است. علت آن هم کاملا فرهنگی است چون در گذشته دید خوبی نسبت به چپ‌دست‌ها نداشتند و والدین تمام سعی خود را می‌کردند تا کودک از دست راستش استفاده کند.

طبق تحقیقات انجام‌شده، کودکان چپ‌دست دید فضایی قوی‌تری دارند بنابراین در ورزش‌هایی مثل تنیس، بوکس و فوتبال بهتر عمل می‌کنند. به همین دلیل اگر کودک چپ‌دست دارید، حتما این موضوع را در نظر داشته باشید.

تعداد پسربچه‌های چپ‌دست از دختربچه‌های چپ‌دست بیشتر است، به طوری که پسرها 11 درصد و دخترها 9 درصد را به خود اختصاص داده‌اند که علت آن هم هنوز مشخص نشده است.

کودکان چپ‌دست معمولا خلاق‌ترند. علت این قضیه ریشه در نیمکره راست بدن دارد. درحقیقت از آنجا که خلاقیت، تجسم و استعداد هنری به نیمکره راست بدن مربوط می‌شوند، قاعدتا این نیمکره در چپ‌دست‌ها فعال‌تر است.

جالب است بدانید میان دوقلوها، معمولا یکی از آنها چپ‌دست است اما کمتر دیده شده که هر دو آنها چپ‌دست باشند و جالب‌تر اینکه کودکان چپ‌دست معمولا در نقاشی‌هایشان آدم‌هایی را می‌کشند که به سمت راست نگاه می‌کنند!

80 درصد کودکان چپ‌دست میان اجداد خود یک فرد چپ‌دست داشته‌اند.

مشکلاتی دیگر

شاید بتوان گفت لکنت زبان، اختلال در خواندن و نوشتن، تیک‌های عصبی و نیز مشکلات شخصیتی در کودکان چپ‌دست شایع‌تر است، آن هم به این دلیل که احتمال می‌رود آنها به دلایلی مجبور شده باشند از دست راست خود استفاده کنند بنابراین تحت هیچ شرایطی دست چپ را از کودک چپ‌دستتان دریغ نکنید!

براساس مطالعاتی که انجام شده، اتصال میان مغز و بدن در چپ‌دست‌ها سریع‌تر انجام می‌گیرد و دقیقا به همین دلیل آنها افرادی زرنگ و سریع‌الانتقال هستند و قدرت تفکر بسیار بالایی دارند.

طبق مطالعاتی که به تازگی انجام گرفته، کودکان چپ‌دست توانایی رویارویی و مقابله با احساسات منفی را ندارند و نمی‌توانند به خوبی چنین احساساتی را مدیریت کنند.

کودک چپ‌ دست و مدرسه

ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که همه چیز آن توسط راست‌دست‌ها طراحی شده است، همین قضیه ممکن است والدین کودکان چپ‌دست را نگران کند ولی باید به ایشان یادآور شویم این موضوع خللی در قدرت یادگیری فرزندشان ایجاد نخواهد کرد، فقط لازم است کودک برای تطبیق با دنیای راست‌دست‌ها، انرژی بیشتری صرف کند. در ادامه، توصیه‌هایی برای والدین و معلمان کودکان چپ‌دست گردآوری شده است؛ امید که این راهکارها زندگی تحصیلی ساده‌تری برای این قشر از جامعه همراه داشته باشد.

کودک چپ‌دست در مقایسه با کودک راست‌دست باید برای نوشتن و خواندن، بیشتر تلاش کند. اغلب، کودکان چپ‌دستی مشاهده می‌شوند که هنگام نوشتن مچ دستشان را کاملا پیچ می‌دهند یا دفتر خود را بیش از اندازه کج می‌کنند. از آنجا که تمام این حرکات برای بدن مضر است، لازم است والدین و معلمان کودک همیشه کنار او باشند تا عادات غلط حرکتی در وی نهادینه نشود.

اگر می‌خواهید به کودک چپ‌دستتان کمک کنید تا موقعیت فیزیکی غلطی را هنگام نوشتن در پیش نگیرد، به توصیه‌های زیر دقت کنید:

کودک چپ‌دست را سمت چپ کلاس یا میز بنشانید.

دفترچه او را 4 تا 5 سانتی‌متر به جلو حرکت دهید و سپس در راستای بازو، 15 تا 30 درجه به سمت راست بچرخانید.

این روش‌ها را از همان بدو رفتن کودک به مهدکودک اعمال کنید، در غیراین‌صورت این احتمال وجود دارد که بعدها کودک دچار تابیدگی مچ دست شود.

برای کودک چپ‌دستتان دفترچه مشق و لوازم‌التحریر مخصوص چپ‌دست‌ها تهیه کنید، مثل خودکار، قیچی و مدادتراش که همگی در بازار موجود هستند.

توصیه‌هایی برای آسان‌سازی زندگی کودک چپ‌دست

اگر می‌خواهید کودک چپ‌دستتان زندگی راحت و بی‌دغدغه‌ای داشته باشد، حتما توصیه‌های کاربردی زیر را مدنظر داشته باشید.

همیشه کتاب یا دفتری که قرار است کودک از روی آن کپی کند را سمت راستش قرار دهید تا او بتواند به راحتی و بدون اینکه مجبور به چرخاندن مدام سر باشد، به نوشته نگاه کند.

از خرید دفترچه‌های سیمی برای او جدا خودداری کند چون دست او را حین نوشتن آزار خواهد داد.

همان‌طور که قبلا نیز گفته شد، کودک چپ‌دست نه‌تنها باید در ردیف‌های چپ بنشیند، بلکه لازم است سمت چپ راست‌دست‌ها باشد، در غیر این صورت هر دو کودک اذیت خواهند شد.

francesoir-fr.cdn
ampproject.org

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.