لوونورژسترل (مقدار مصرف لونژیل،قیمت،خطرت و عوارض،بارداری)

قرص لوونورژسترل ۱/۵,مصرف همزمان دو قرص لوونورژسترل,لوونورژسترل قرص,عوارض قرص لوونورژسترل بر روی پریود,عوارض لوونورژسترل,قیمت قرص لوونورژسترل,نحوه مصرف قرص لوونورژسترول,لوونورژسترل پریود,مصرف قرص لوونورژسترل در دوران شیردهی,پیشگیری اورژانسی از بارداری در دوران شیردهی,قرص اورژانسی در دوران شیردهی,طریقه مصرف لونژیل ۱/۵,قرص لونژیل و پریود,طریقه مصرف قرص لونژیل ۷۵,چند روز بعد از مصرف قرص لونژیل پریود می شویم,عوارض قرص لونژیل,قرص لوونورژسترول چیست,مصرف قرص لونژیل در دوران شیردهی,روش جلوگیری اورژانسی در دوران شیردهی,مصرف قرص لوونورژسترول در دوران شیردهی,مصرف لوونورژسترول در شیردهی,قرص اووسیز در دوران شیردهی,مصرف قرص ال دی در دوران شیردهی,مصرف لونژیل

لوونورژسترول یا وونورژسترل یا لونژیل (Levonorgestrel) یک داروی پیشگیری از بارداری بعد از مقاربت جنسی، و یا مشکوک به بارداری می باشد.
لوونورژسترول یک پروژسترون است و اینکه دقیقا چگونه کار می کند شناخته شده نیست.

این دارو از بارداری با مهار تخمک گذاری، یا تغییر پوشش رحم برای جلوگیری از لانه گزینی اگر لقاح اتفاق می افتد جلوگیری می کند.
لوونورژسترل برای پیشگیری از بارداری اضطراری و مقاربت محافظت نشده و یا شکست های پیشگیری از بارداری شناخته شده و یا مشکوک به کار می رود؛ برای به دست آوردن کارآیی، قرص باید در اسرع وقت ظرف ۷۲ ساعت پس از مقاربت مصرف گردد.

قرص لوونورژسترول تنها با نسخه پزشک برای زنان جوان تر از سن ۱۷ سال و بالاتر در دسترس می باشد؛ قرص لوونورژسترول برای استفاده روزمره به عنوان پیشگیری از بارداری تجویز می گردد.
توضیحات دارو
نام ژنریک: لوونورژسترل یا  لوونورژسترول (Levonorgestrel)

نام تجاری:  My Way٬Next Choice٬Plan B٬Plan B One-Step
کلاس درمانی: پیشگیری از بارداری، پروژسترون
کلاس دارویی: پروژستین
نکات لازم هنگام مصرف لوونورژسترول
در طول یک ماه، بیش از یک بار از بسته‌های دو تایی لوونورژسترول استفاده نکنید، زیرا باعث ایجاد مشکلات هورمونی بسیاری می‌شود.
نامنظم شدن قاعدگی از جمله شایع‌ترین عوارض دارویی لوونورژسترول به شمار می‌رود.
سردرد، استفراغ، احساس ناراحتی در سینه‌ها، اضافه وزن و خونریزی‌های غیرطبیعی از عوارض دیگر لوونورژسترول به شمار می‌رود.
توصیه می‌شود یک تا دو ساعت پس از مصرف این دارو، یک داروی ضد تهوع هم برای پیشگیری از بروز عوارض ناخواسته آن مصرف شود.
این دارو تا ۹۹ درصد از بروز بارداری‌های ناخواسته جلوگیری می‌کند، اما هرچه زودتر مصرف شود، اثربخشی آن بیشتر است.
مطمئن شوید که شما با خیال آسوده می توانید این دارو را استفاده نمایید،اگر شما دارای هر یک از شرایط زیر می باشید با پزشک خود در جریان بگذارید :
شما به هر عنصر در لوونورژسترول حساسیت دارند.
شما گمان می کنید که حامله هستید.
شما خونریزی غیر طبیعی واژینال دارید.
شما در حال استفاده nevirapine، ریفامپین، و یا مخمر سنت جان هستید.
شما یک سکته مغزی و یا سابقه خونریزی از مغز، شناخته شده و یا سرطان پستان مشکوک، و یا یک اختلال لخته شدن خون داشته اید.

اگر شما سابقه حاملگی خارج رحمی و قبل از قاعدگی داشته اید.
اگر شما مبتلا به دیابت می باشید.
اگر شما باردار هستید، قصد باردار شدن دارید ، یا در حال تغذیه کودک با شیر خود می باشید.
مصرف در دوران بارداری و شیردهی
رده بندی بارداری : گروه X
اگر شما باردار هستید نباید از این دارو استفاده نمایید زیر لوونورژسترل میتواند به جنین شما آسیب برسانند و یا حتی ممکن است باعث نقض در هنگام تولد شود.
هورمون های موجود در داروهای ضد بارداری می تواند به شیر مادر منتقل شود و به کودک شیرخوار آسیب برساند. این دارو همچنین ممکن است باعث کاهش تولید شیر مادر شود.
عوارض جانبی شایع و جدی
اگر شما پس از مصرف این دارو دچار هر یک از عارضه های جدی زیر شدید٬ با پزشک خود تماس گرفته و او را در جریان قرار دهید .
خونریزی قاعدگی سنگین یا نور
گرفتگی
قاعدگی نامنظم
درد
درد در لگن
توقف خونریزی قاعدگی
سایر عوارض جانبی
درد شکم یا معده
سرگیجه
سردرد
تهوع
حساسیت به لمس پستانها
خستگی یا ضعف غیر معمول
اسهال و استفراغ
تداخلات دارویی Drug Interactionsside effects

داروهای دیگر ممکن است توسط این دارو تحت تاثیر قرار گیرند٬ قبل از استفاده از این دارو، با دکتر خود در مورد تمام نسخه ها و داروهایی که استفاده می کنید بگویید٬ به ویژه داروهای زیر. این شامل ویتامین ها، مواد معدنی، داروهای گیاهی و داروهای تجویز شده توسط پزشکان دیگر و … است .

ترانس امیک اسید
کاربامازپین
Dabrafenib
فنتانیل
ایزوترتینوئین
Mitotane
Piperaquine
تئوفیلین
تیزانیدین

در صورت‌ مصرف‌همزمان‌ این‌ دارو با ریفامپین‌، حتما باید ازیک‌ روش‌ دیگر جلوگیری‌ از بارداری‌ نیزاستفاده‌ نمود
با اینکه‌ این‌ فرآورده‌ نسبت‌ به‌قرص‌های‌ ترکیبی‌، اثربخشی‌ کمتری‌ درجلوگیری‌ از بارداری‌ دارد، اما در زنان‌میانسال‌، افراد سیگاری‌، افراد مبتلا به‌زیادی‌ فشار خون‌، بیماری‌های‌ دریچه‌ای‌قلب‌، دیابت‌ یا میگرن‌ سودمندتر ازقرص‌های‌ ترکیبی‌ می‌باشد.
در صورت‌ استفاده‌ قبلی‌ از قرص‌های‌ترکیبی‌ جلوگیری‌ از بارداری‌، بایدبلافاصله‌ بعد از قطع‌ مصرف‌ فرآورده‌ترکیبی‌، مصرف‌ لوونورژسترل‌ شروع‌شود تا مانع‌ بارداری‌ شود.
برای‌ جلوگیری‌ از بارداری‌ پس‌ اززایمان‌، سه‌ هفته‌ پس‌ از زایمان‌ بایدمصرف‌ این‌ دارو شروع‌ شود.
قرص‌ها باید هر روز در یک‌ زمان‌ معین‌مصرف‌ شوند. در صورتی‌ که‌ مصرف‌ یک‌قرص‌ در ساعت‌ معین‌ فراموش‌ شد، به‌محض‌ به‌ یاد آوردن‌ باید مصرف‌ شود وقرص‌های‌ بعدی‌ طبق‌ روال‌ معمول‌ مصرف‌شوند اما اگر مصرف‌ قرص‌ بیشتر از ۳ساعت‌ به‌ تاخیر افتاد، علاوه‌ بر خوردن‌قرص‌های‌ بعدی‌، از آن‌ روز بمدت‌ یک‌ هفته‌از یک‌ روش‌ دیگر جلوگیری‌ از بارداری‌ نیزاستفاده‌ شود.
استفراغ‌ و اسهال‌ شدید در جذب‌ شکل‌خوراکی‌ این‌ دارو اختلال‌ ایجاد می‌کنندواثربخشی‌ آن‌ را کاهش‌ می‌دهند. به‌ همین‌دلیل‌ طی‌ استفراغ‌ و اسهال‌ شدید و تا یک‌هفته‌ پس‌ از قطع‌ آن‌ باید از یک‌ روش‌ دیگرجلوگیری‌ از بارداری‌ نیز استفاده‌ شود.
طی‌ دوره‌ مصرف‌ این‌ دارو، فشار خون‌فرد باید دائما کنترل‌ شود.
در مورد فرآورده‌های‌ کاشتنی‌، ۵ سال‌پس‌ از کاشتن‌ کپسولها در زیر جلد، بایدآنها را به‌ روش‌ جراحی‌ ساده‌ از زیر جلدبرداشت‌