لووتیروکسین (نحوه مصرف،خطرات و عوارض،مقدار دوز دارو در بیماری تیروئید)

لووتیروکسین سدیم ۰٫۱ میلی گرم,قرص لووتیروکسین در بارداری,ایا قرص لووتیروکسین باعث لاغری میشود,دوز لووتیروکسین,قرص لووتیروکسین خارجی,قرص لووتیروکسین برای لاغری,لووتیروکسین عوارض,لووتیروکسین و لاغری,لووتیروکسین در بارداری,قرص لووتیروکسین برای لاغری,لووتیروکسین سدیم ۰٫۱ میلی گرم,تفاوت لووتیروکسین خارجی با ایرانی,لووتیروکسین آلمانی,خرید لووتیروکسین خارجی,قیمت قرص لووتیروکسین خارجی,انواع قرص لووتیروکسین,ایا قرص لووتیروکسین باعث چاقی میشود,لووتیروکسین برای کاهش وزن,لاغری با قرص متفورمین,تداخل دارویی لووتیروکسین,اشکال دارویی لووتیروکسین
لووتیروکسین برای تشخیص و درمان کم کاری تیروئید، پیشگیری و درمان گواتر و سرطان تیروئید و نیز بررسی عملکرد تیروئید به کار می رود.
مکانیسم اثر
هورمون های تیروئیدی دارای دو اثر آنابولیک و کاتابولیک می باشند و در متابولیسم طبیعی، رشد و تکامل، خصوصاً تکامل سیستم عصبی کودکان نقش دارند.

فارماکوکینتیک
جذب دارو متغیر و ناقص است، ( بین ۷۰-۵۰ درصد) خصوصاً وقتی با غذا مصرف شود. زمان رسیدن به حداکثر اثر ۴-۳ هفته است و پس از قطع دارو اثر آن برای ۳-۱ هفته باقی می ماند. نیمه عمر دارو بسته به وضعیت تیروئید بیمار متفاوت است. در افراد با عملکرد طبیعی تیروئید حدود ۷-۶ روز، در مبتلایان به کم کاری تیروئید ۱۰-۹ روز و در پرکاری تیروئید ۴-۳ روز می باشد.

موارد منع مصرف
این دارو در تیروتوکسیکوز، سابقه پرکاری تیروئید، حساسیت به هورمون های تیروئیدی و بیماری های قلبی-عروقی( آنژین صدری، آترواسکلروزیس، بیماری سرخک کرونر، زیادی فشار خون و انفارکتوس میوکارد) نباید مصرف شود.

هشدارها
در صورت نارسایی هیپوفیز قدامی یا غده فوق کلیوی قبل از شروع مصرف دارو( برای جلوگیری از نارسایی حاد غده فوق کلیوی) درمان با کورتیکواستروئید باید شروع شود.
در افراد مسن، بیماران قلبی-عروقی، بیماران مبتلا به دیابت باید با احتیاط تجویز شود.
در بیماران دیابتی ممکن است به افزایش مقدار مصرف داروهای ضد دیابت نیاز باشد.
در دوران بارداری ممکن است اندازه گیری تیرو تروپین سرم برای تنظیم مقدار مصرف دارو لازم باشد.
بیماران مبتلا به میکزدم یا کم کاری طولانی مدت تیروئید ممکن است به اثرات هورمون های تیروئیدی حساس تر باشند.

عوارض جانبی
عوارض معمولاً با مصرف مقادیر زیاد دارو ایجاد شده و به صورت درد آنژینی، آریتمی قلبی، طپش قلب، کرامپ های عضلانی، تاکی کاردی، اسهال، استفراغ، لرزش، بی قراری، تحریک پذیری، بی خوابی، سردرد، گرگرفتگی، تعریق، کاهش وزن و ضعف عضلانی بروز می نماید.

تداخل دارویی
در صورت تجویز همزمان با داروهای ضد انعقاد، تنظیم مقدار مصرف آنها بر اساس زمان پروترومبین لازم است. کلستیرامین سبب تأخیر و جلوگیری از جذب دارو می شود، بنابراین بین تجویز دو دارو باید ۵-۴ ساعت فاصله باشد. مصرف همزمان با داروهای مقلد سمپاتیک اثر دارو را زیاد می کند و در افراد مبتلا به بیماری سرخگ کرونر که داروی مقلد سمپاتیک دریافت میکنند، خطر تشدید بیماری کرونر وجود دارد.

نکات قابل توصیه
دارو به میزان تجویز شده و در زمان معینی از روز مصرف شود.
در موارد جراحی و اورژانس پزشک باید از مصرف دارو مطلع گردد.

مقدار مصرف
بزرگسالان : در ابتدا mcg/day100-50(50 میکروگرم برای افراد بالای ۵۰ سال) که ترجیحاً قبل از صبحانه مصرف می شود و تا رسیدن به متابولیسم طبیعی هر ۴-۳ هفته ۵۰ میکروگرم به آن اضافه می شود( معمولاً تا رسیدن به mcg/day200-100)، در صورت وجود بیماری قلبی ابتداmcg/day 25 یا ۵۰ میکروگرم یک روز در میان که هر هفته ۲۵ میکروگرم افزایش می یابد.
کودکان : برای درمان کم کاری تیروئید مادرزادیmcg/day 25 که تا ظهور علائم خفیف سمیت هر ۴-۲ هفته ۲۵ میکروگرم افزایش می یابد، سپس برای رفع علائم مقدار مصرف را باید کمی کاهش داد. در میکزدم جوانی( کودکان بالای یک سال) مقدار مصرف اولیهmcg/dayمی باشد.

اشکال دارویی لووتیروکسین

Tablet: 0.1 mg
Scored tablet:50 mcg

لووتیروکسین سدیم چیست؟
این دارو به عنوان جایگزین هورمون تیروئید تجویز می شود. این دارو در درمان بیماران مبتلا به کم کاری غده تیروئید (هیپوتیروئیدیسم) بکار می رود. غده تیروئید مسوول ساخت لووتیروکسین می باشد. در بیماران دچار کم کاری تیروئید، تیروئید مقادیر کمتری از این هورمون را تولید می کند. به علاوه این دارو در کودکان دچار کم کاری تیروئید (کرتینیسم) و افراد مبتلا به بزرگی بی علامت تیروئید (گواتر) نیز استفاده می شود.این دارو به شکل قرص تولید می گردد.

طریقه مصرف لووتیروکسین سدیم
بسته به مشکل شما پزشک معالج دوزاژ بخصوصی از دارو را تجویز می کند.این دارو را دقیقا مطابق با دستور پزشک خود مصرف و از تغییر خود سرانه دوز آن جدا پرهیز نمایید. ضمنا دستورات داخل بسته دارو را نیز به دقت مطالعه کنید. این دارو برای بهبود علایم مشکل شما تجویز می شود و باعث علاج بیماری شما نمی گردد. به این ترتیب، شاید لازم باشد تا انتهای عمر آن را مصرف نمایید. در ضمن ممکن است ظاهر شدن اثرات لووتیروکسین تا چند هفته طول بکشد. هرگز بدون مشورت با پزشک خود، حتی در صورت احساس بهبودی، مصرف دارو را قطع نکنید.

نکات مهم در مصرف دارو
این دارو معمولاً روزی یک بار با شکم خالی خورده می شود.
مهم است که هر روز ساعت معینی مصرف شود. معمولاً بهتر است ناشتا خورده شود تا بعداً فراموش نشود
از آنجایی که این دارو می تواند بی خوابی ایجاد کند،
مصرفش در صبح هنگام از این نظر هم بهتر می باشد.
هیچگاه بیشتراز مقدار تجویز شده مصرف نکنید. از دستورات پزشکتان به دقت پیروی کنید.
هر روز پیش از مصرف لووتیروکسین نبضتان را بشمارید (اگر این کار را بلد نیستید، روش آن را از پزشکتان بیاموزید).
اگر ضربان قلبتان بالای ۱۰۰ در دقیقه بود یا منظم بود پیش از مصرف نوبت آن روز با پزشکتان تماس بگیرید.
اگر یک نوبت را فراموش کردید، به مجردیکه آن را به یاد آوردید مصرفش کنید. البته اگر تقریباً موقع نوبت بعدی مصرف دارو رسیده است ، نوبت فراموش شده را رها کرده ، به برنامه منظم دارویی تان بازگردید. مقدار دارو را دوبرابر نکنید.
اگر ۲ نوبت یا بیشتر را فراموش کردید برای تعیین یک برنامه جدید با پزشکتان مشورت کنید. اگر لووتیروکسین را به عنوان یک درمان جایگزینی استفاده می کنید، ممکن است مجبور باشید تا آخر عمر مصرفش کنید. حتی در صورت احساس بهبودی دارویتان را طبق دستور ادامه دهید.

موارد منع مصرف
این دارو نباید در بیماران مبتلا به پرکاری غده تیروئید و افراد دچار بیماری های وخیم قلبی عروقی همچون نارسایی عروق کرونر، سابقه سکته قلبی، فشار خون کنترل نشده و نیز به منظور کاهش وزن در افراد چاق استفاده شود.
فراموش کردن دوز دارو
بهتر است این دارو را با معده خالی و ترجیحا قبل از صبحانه به صورت دوز منفرد میل کنید.

هشدارها و موارد احتیاط
نکات زیر را به پزشک خود اطلاع دهید:
به لووتیروکسین یا هر داروی دیگری حساسیت دارید.
دارویی مصرف می کنید، اعم از داروهای با نسخه یا بی نسخه، بخصوص آمفتامین ها، داروهای ضد اسید معده، عوامل ضدانعقاد مثل وارفارین، عوامل ضدافسردگی (مثل فلوکستین یا آمی ترپتیلین)، داروهای ضداضطراب، داروهای درمان سرطان، آسپرین، مسدود کننده های بتا مثل آتنولول، متوپرولول و پروپرانولول؛ کلستیرامین، کلستیپول، دیگوکسین، انسولین و داروهای خوراکی درمان دیابت، استروژن، مکمل های آهن، متادون، ضدبارداری های خوراکی، فنی توئین، سوکرالفات، استروئیدها همچون پردنیزولون و دگزامتازون، تئوفیلین و حتی ویتامین ها.
مبتلا به این بیماری ها هستید یا سابقه ابتلا به آنها را دارید: بیماری کبدی یا کلیوی، دیابت، بیماری قلبی شامل فشار خون بالا، نارسایی عروق کرونر، ضربان نامنظم قلب (آریتمی) و سابقه سکته قلبی؛ و کم کاری غده فوق کلیوی یا هیپوفیز.
قصد انجام عمل جراحی اعم از اعمال دندانپزشکی دارید.

عوارض جانبی لووتیروکسین

این دارو ممکن است عوارض ناخواسته ای ایجاد کند. در صورت ازمان یا شدت گرفتن علایم زیر، با پزشک خود مشورت نمایید: سردرد، لرزش، عصبی شدن، تحریک پذیری، کم خوابی و مشکلات خواب، ضعف عضلانی، تعریق و عدم تحمل گرما، گرگرفتگی، تب، تهوع، استفراغ، ناراحتی معده، اسهال، کاهش وزن، افزایش اشتها، اختلال قاعدگی زنان و ریزش مو. اما اگر دچار هر یک از علایم یا نشانه های زیر شدید، بلافاصله به پزشک خود مراجعه کنید: درد سینه، طپش قلب و ضربان قلب تند یا غیر طبیعی.

نگهداری داروی
این دارو را در بسته مخصوص آن، کاملا پوشیده و دور از دسترس اطفال نگهدارید. قرص ها باید در دمای اتاق، دور از نور مستقیم، حرارت زیاد و رطوبت نگهداری شود. با گذشتن از تاریخ اعتبار یا نیاز به دارو، آن را دور بریزید.
مصرف دوز بالا و مسمومیت

در صورت مسمومیت یا فزون دوز به نزدیک ترین مرکز درمانی مراجعه کنید. برخی از علایم مهم فزون دوز عبارتند از: عصبی شدن، تعریق شدید و تندی ضربان قلب.

تداخلات دارویی
لووتیروکسین می تواند اثرات داروهای ضدانعقاد مثل وارفارین را افزایش دهد.
اثرات داروهای مسدود کننده بتا (مثل آتنولول، متوپرولول و پروپرانولول) و دیگوکسین در صورت مصرف همزمان با این دارو کاهش می یابد.
کلستیرامین و کلستیپول (داروهای کاهنده چربی خون) میزان جذب این دارو را کاهش می دهند. در صورت استفاده از این داروها، آنها را حداقل ۴ ساعت قبل یا ۱ ساعت بعد از لووتیروکسین مصرف کنید.
گر همراه با لووتیروکسین، انسولین و یا داروهای خوراکی درمان دیابت استفاده می کنید، حتما پزشک خود را مطلع سازید تا دوز آنها را به شکل مناسبی تنظیم کند.
لووتیروکسین ممکن است با آمفتامین ها، داروهای ضداحتقان و برخی داروهای درمان آسم از جمله تئوفیلین، تداخل جدی ایجاد کند.

کودکان و زنان باردار یا شیرده
مصرف لووتیروکسین در کودکان و زنان باردار بی خطر است، اما حتما باید تحت نظر پزشک صورت گیرد.
مقادیر کمی از لووتیروکسین در شیر مادر ترشح می شود؛ در خصوص مضرات و فواید مصرف دارو حین شیردهی، حتما با پزشک خود صحبت کنید.

اطلاعات جانبی
نباید از لووتیروکسین برای کاهش وزن در افراد با کارکرد طبیعی تیروئید استفاده شود. چنین اقدامی می تواند عوارض بسیار خطرناکی به همراه داشته باشد.
لووتیروکسین ممکن است موجب ریزش مو به ویژه در کودکان و خصوصا در ماه اول درمان گردد، این عارضه معمولا موقتی می باشد.
بعضی علایم کم کاری تیروئید عبارت اند از: کاهش رشد (به خصوص در اطفال)، کاهش انرژی، افزایش وزن، ریزش مو، خشکی پوست، خشونت صدا و کندی تکلم، عدم تحمل سرما، کاهش اشتها، یبوست و صورت پف آلود و رنگ پریده.
در طول درمان، مدام با پزشک خود در تماس باشید. لازم است وضعیت هورمون های تیروئید در خون شما بطور منظم آزمایش شود.

نظرات بسته شده است.