نحوه استفاده از ژل لیدوکائین

لیدوکائین (روش استفاده،انواع،فواید،خطرات و عوارض دارویی)

لیدوکائین به عنوان بی حس کننده موضعی در جراحی‌های کوچک و دندانپزشکی استفاده می‌شود. این دارو به همراه کوکایین پرمصرف‌ترین داروهایی هستند که در دندانپزشکی به عنوان بی حس کننده به کار می‌رود.
پماد لیدوکائین در درمان دردهای موضعی مانند سوختگی، گزش حشرات و هموروئید به کار می‌رود (گاه در ترکیب با هیدروکورتیزون). لیدوکائین برای بی حسی نخاعی در اطراف سخت شامه و یا زیر تخاع نیز تزریق می‌شود.

کاربردلیدوکائین در آریتمی

لیدوکائین به صورت وریدی در آریتمی‌های قلبی به خصوص آریتمی‌های بطنی کاربرد دارد. از داروهای ضد آریتمی کلاس Ib است و بر فاز صفر پتانسیل عمل سلولهای قلبی مؤثر است. سرعت هدایت الکتریکی را در سراسر سیستم هدایتی میوکارد کند می‌سازد.

مکانیسم اثر لیدوکائین

لیدوکائین با رقابت با کلسیم در نشستن بر روی گیرنده‌های غشائی عصبی باعث کنترل عبور سدیم از وراء غشای سلولی می‌شود و مرحله دپولاریزاسیون پتاسیل عمل را کاهش می‌دهد.
این اثرات با تثبیت برگشت پذیر غشای سلولهای عصبی در نتیجه کاهش نفوذپذیری این غشا به یون سدیم، شروع و هدایت امواج عصبی را متوقف می‌کند. درصورت جذب مقادیر زیاد لیدوکائین ابتدا می‌تواند اثر تحریکی و سپس اثر تضعیفی بر روی سیستم عصبی مرکزی داشته باشد.

عوارض جانبی لیدوکائین

لرزش دستها، بی قراری، وزوز گوش، تیرگی دید یا دوبینی می‌باشد که با مصرف زیادتر می‌تواند موجب کاهش ضربان قلب، تشنج، ایست قلبی، آسم و ایست تنفسی نیز بشود.

مصرف لیدوکائین به عنوان تسکین درد دندان

دکتر ابراهیم صادقی (متخصص رادیولوژی فک و صورت) در گفت و گو با ایسنا گفته است: مصرف اسپری بی‌حسی لیدوکائین به مینای دندان هیچ گونه آسیبی نمی‌رساند، اما مصرف بیش از حد آن احتمال زخم کردن لثه‌ها و گونه‌ها را به همراه خواهد داشت.

افرادی که از درد دندان رنج می‌برند، بهتر است اسپری لیدوکائین را در طول ۲۴ ساعت سه مرتبه استفاده کنند و بیشتر از این مقدار توصیه نمی‌شود.
ایشان همچنین معتقد هستند داروهایی که به عنوان مسکن درد دندان مصرف می‌شوند، بهتر است به صورت خوراکی باشد و موضعی بر روی دندان گذاشته نشوند.

یکی از راههایی که اخیرا” خیلی مورد استفاده مردانی که دچار زودانزالی هستند قرار می گیرد استفاده از داروهای بیحسی مانند اسپری تاخیری ایموشن ویژه آقایان دارای مجوز بهداشت بدون عارضه و پمادهای گوناگون است .

کلیه این مواد از خانواده لیدوکایین بوده و به فرم های مختلف مانند اسپری ، کرم ، ژل در بازار وجود دارند . این داروها با بلوک کردن هدایت عصبی مانع انتقال تحریک حسی از اعصاب ناحیه آلت شده و در نتیجه زمان رسیدن به انزال افزایش می یابد .

بیشتر بخوانید:سریعترین راه درمان دندان درد

باید توجه داشت که استفاده از مواد بی حسی شمشیر دو لبه بوده و استفاده زیاد و نادرست از آنها می تواند هدایت عصبی را از آلت کاملا متوقف نماید .

در نتیجه مرد نه تنها از نزدیکی هیچ احساس لذتی نمی برد بلکه حتی ممکن است برای مدت کوتاهی شهوت خود را هم از دست بدهد و حتی قادر به نعوظ و انجام عمل نزدیکی هم نباشد!

توجهات لازم در هنگام استفاده از اسپری بی حسی لیدوکائین

اگر از اسپری استفاده میکنید باید نوع مرغوب آنرا تهیه کنید. کلیه اسپری های بی حسی با نامهای جعلی ۲۴۰۰۰ و ۳۶۰۰۰ و ۴۰۰۰۰ و مانند آن که از کشورهای عربی وارد میشوند تقلبی بوده و استفاده از آنها بی خطر نیست .

بهترین محل برای استفاده ازاسپری تاخیری ناحیه زیر کلاهک آلت است . بهتر است بیست دقیقه قبل از نزدیکی یک یا دو پاف در این محل اسپری نمایید . به مرور زمان هر کس با توجه به وضعیت بدنی میتواند مقدار اسپری مناسب برای بدن خود را پیدا کند . روش استفاده از کرم ها و ژل های بی حسی هم مانند اسپری است .

هنگام استفاده از مواد بی حسی بیاد داشته باشید که حتما” چند دقیقه قبل از انجام نزدیکی باید آلت خود را چند بار با آب بشوویید یا اینکه از کاندوم استفاده نمایید زیرا این مواد خیلی سریع از طریق مخاط واژن جذب شده و باعث بی حسی آن میشود در نتیجه شریک جنسی شما هیچ لذتی از آمیزش نمیبرد و یا اینکه دیرتر ارضاء خواهد شد و نتیجه معکوس خواهید گرفت .

توضحیات درباره مواد بی حسی موضعی

در صورت استفاده از مواد بی حسی باید به وضعیت طرف مقابل نیز توجه داشته باشید . بعضی ها خوشحال از اینکه دیگر انزال زودرس ندارند ، مدت طولانی پشت سر هم نزدیکی کرده و باعث آسیب مخاط واژن واحساس درد و ناراحتی در طرف مقابل میشوند .

داروهایی مثل لیدوکایین و یا اسپری های بی حسی دندان و غیره … این داروها می تواند نتیجه بخش باشد و عوارض خاصی هم در کوتاه مدت ندارد . در واقع می تواند برای درمانهای مقطعی بکار رود تا اضطراب فرد از بین برود.

اثرات دراز مدت آن روی بیضه ها مشخص نیست و گزارش مثبت و منفی در این باره وجود ندارد .

از طرفی ممکن است که حتی در همان کوتاه مدت هم برای بعضی ها که مورد حساسیت دارند نا راحتی های پوستی فراهم سازد . اسپری ها و کرم هایی البته به طور کل برای این منظور ساخته شده است اما آنها هم همین موارد را دارند ضمن اینکه نایاب و گران هم هستند .

استفاده از اسپری برای بعضی افراد که بیش از اندازه تحت تحریک باشند بدلیل مورد آموزش بدنی غلط که در مبحث انزال گفتم بطور کل می تواند حتی بی تاثیر هم باشد! و بدتر اینکه فرد مشاهده می کند که بسرعت انزال گشته و اکنون آلتش دیگر امکان نعوذ را هم ندارد!!

(لیدوکائین ۲%)
گروه دارو : بی حس کننده

ترکیب
هر ۱۰۰ گرم ژل استریل موضعی زایلوژل® حاوی ۲ گرم لیدوکائین هیدروکلراید می باشد.

فارموکولوژی
بی حس کننده های موضعی، ایجاد و هدایت جریان های عصبی را با کاهش جریان یونی از میان غشای نورونی، مهار می کنند.

کاربرد:
ژل استریل موضعی زایلوژل® به منظور ایجاد بی حسی موضعی غشاهای مخاطی قبل از معاینه، آندوسکوپی، معاینه حلق و گلو، معاینه دستگاه تنفسی یا نای، معاینه و درمان التهاب مجاری ادراری (در کنترل و تسکین درد) به کار می رود.

مقدار و چگونگی مصرف دارو

بزرگسالان: ایجاد بی حسی در مجرای ادراری:
در زنان این مقدار ۳ تا ۵ میلی لیتر (معادل ۱۰۰-۶۰ میلی گرم) از ژل لیدوکائین می باشد که چند دقیقه قبل از معاینه توسط سواب یا مستقیماً در موضع مصرف می شود.

در مردان ۵ تا ۱۰ میلی لیتر (معادل ۲۰۰-۱۰۰ میلی گرم) از ژل لیدوکائین قبل از گذاشتن کاتتر در پیشابراه یا ۳۰ میلی لیتر (معادل ۶۰۰ میلی گرم) قبل از سوند گذاری یا سیستوسکوپی (معمولاً در دو دوز منقسم) مصرف می شود.

کودکان: برای ایجاد بی حسی (موضعی، مخاطی) بر اساس سن، وزن و شرایط ظاهری کودک استفاده می گردد. حداکثر مقدار مصرف در کودکان، ۴/۵ میلی گرم به ازاء هر کیلوگرم از وزن بدن می باشد.

شکل دارویی
ژل های موضعی استریل زایلوژل® سینادارو در تیوپ های آلومینیومی ۲۵ گرمی عرضه می شوند.

نحوه درست کردن سرم لیدوکائین

میکروست را به سرم دکستروز ۵% وصل و هواگیری کنید.
۸۰ – سی سی سرم دکستروز ۵% داخل میکروست بریزید.
۴ -عدد آمپول لیدوکائین ۲ درصد کشیده و داخل میکروست بریزید به طوری که حجم کل به ۱۰۰ سی سی برسد.
– با توجه به اینکه در هر سی سی از لیدوکائین ۲۰ درصد ۲۰ میلی گرم ماده موثره لیدوکائین وجود دارد . پس در ۲۰ سی سی لیدوکائین ۴۰۰ میلی گرم ماده موثره وجو دارد . پس در هر سی سی از میکروست ۴ میلی گرم ماده موثر لیدوکائین وجود دارد . با توجه به اینکه در هر سی سی میکروست ۶۰ قطره می باشد ، تعداد قطرات دستور داده شده را می توان محاسبه کرد.

۴ mg۳ mg۲ mg۱mgLidocaine     Drip
۳۰۲۳۱۵۸تعداد قطره میکروست در دقیقه

قابل توجه برای مصرف کنندگان

استفاده از حداقل دوز موثر بی حس کننده های موضعی – تزریق آهسته و آسپیره کردن ؛

انجام تست پوستی قبل از انجام بی حسی اپی دورال – کنترل بیمار از نظر مسـمومیت قلبی. CNS قـلبی عـروقی کـنترل وضعیت هوشیاری و ECG در
دست داشتن داروها و تجهیزات مورد نیاز در احیاء ؛

گزارش به پزشک و قطع دارو در صورت آریتمی و طولانی شدن قطعه PR یا QRS

سمع ریه ها از نظر رالهای قاعده ای؛5

عدم مخلوط کردن لیدوکائین با فنی توئین – سفازولین و سولفادیازین و متوهگزیتون ؛

کنترل FHR در صورت استفاده از دارو در زایمان ؛

برای تهیه محلول از دکسـتروز 5 درصـد اسـتفاده کـنید. بـاقـی مانده ترکیبات بدون نگهدارنده را دور بریزید.

برای تزریق عضلانی از عضله دلتوئید استفاده کنید.

از تـماس چشـم بـا تـرکیبات مـوضعی خودداری کـنید.

استفاده از دوز کمتر در سالمندان – مبتلایان به CHF یا بیماری کبدی – بیماران بدحال – کودکان و مبتلایان به افزایش فشار شکمی

از مصرف ترکیبات دارای ماده نگـهدارنده برای بلوک عصبی مرکزی خودداری کنید. تنها از داروی بدون آدرنالین و نگهدارنده برای تجویز وریدی استفاده کنید.

در صورت مصرف بی حس کننده های موضعی در دهان ٣ یا 4 ساعت پس از مصرف دارو از خوردن غذا و نـوشیدن خودداری کنید ( به علت احتمال مختل شدن عمل بلع ) ؛

از مالیدن و لمس چشم تا زمانی که بی حسی چشم ادامه یابد.

بیمار را از فقدان موقت حس یا فعالیت حرکتی در نیمه تحتانی بدن ( پس از بی حسی اپی دورال یا کودال ) آگاه کنید.

در صورت تجویز دهانی از جویدن و نوشیدن تا وجود بی حسی دهان پرهیز کند