مفناید (نحوه مصرف،خطرات و عوارض،فواید)

عوارض پماد مفناید,عوارض مفناید,کرم موضعی مفناید,پماد سیلور,پماد فلامکسین,نیتروفورازون,پماد الیز,پماد فیبرینولیزین,پماد فنی توئین,پماد موپیروسین

این فرآورده به عنوان درمان کمکی برای سوختگی‌های درجه دوم و سوم به کار می‌رود.

مکانیسم اثر مفناید
مفناید سولفونامیدی است که دارای اثر باکتریواستاتیک بر علیه بسیاری از باکتری‌های گرم منفی و مثبت شامل پسودوموناس آئروژنوزا و سویه‌های خاصی از بیهوازی‌ها می‌باشد. فعالیت این دارو در حضور چرک، سرم و تغییرات اسیدی محیط تغییر نخواهد کرد.

فارماکوکینتیک
از طریق نواحی بدون عروق جذب و به سرعت متابولیزه و از طریق کلیه دفع خواهد شد.

موارد منع مصرف
در صورت حساسیت مفرط به دارو نباید مصرف شود.

هشدارها
در صورت نارسایی حاد کلیوی با احتیاط مصرف شود.

عوارض جانبی مفناید
واکنش‌های آلرژیک، درد یا سوزش در محل استفاده، اسیدوز و افزایش کلراید سرم، افزایش تهویه ومیزان تنفس، تضعیف مغز استخوان، حمله حاد پورفیری از عوارض جانبی این دارو هستند.

نکات قابل توصیه
۱- این فرآورده برای مصرف خارجی می‌باشند و از تماس آن با چشم باید جلوگیری شود.
۲- به دلیل این که دارو مهارکننده کربنیک انیدراز می‌باشد و ممکن است اسیدوز متابولیک ایجاد کند، لذا در بیماران با سوختگی‌های مثبت عمیق و در بیماران مبتلا به نارسایی کلیوی و ریوی باید تعادل اسید و باز را کنترل نمود. اگر اسیدوز ایجاد شد و کنترل آن سخت بود، مصرف دارو باید برای ۲۴ تا ۴۸ ساعت قطع شود تا با مایع درمانی تعادل اسید و باز مجدداً برقرار گردد.
۳- مصرف این دارو موجب افزایش رشد باکتری‌ها و قارچ‌های غیر حساس می‌گردد و احتمال عفونت ثانویه افزایش می‌یابد.
۴- احتمال بروز واکنش‌های شبه آلرژیک و انافیلاکتیک در بعضی از بیماران، مخصوصاً در بیماران آسمی و آتوپیک وجود دارد.
۵- در صورت امکان، بیمار روزانه حمام کند.

مقدار مصرف مفناید
با استفاده از یک دستکش استریل یک دو بار در روز باید به ضخامت ۵/۱ میلی‌متر بر سطح محل تمیز شده سوختگی مالید. باید همیشه سطح نواحی سوخته بااین دارو پوشانیده شود. در صورت پاک شدن سطح، مجدداً فرآورده مصرف شود. معمولاً پوشش سطح سوختگی لازم نیست ولی در صورت لزوم، از لایه نازکی برای پوشش استفاده گردد. درمان باید تا پیشرفت مناسب بهبودی یا تا زمان آمادگی برای پیوند ادامه یابد.

اشکال دارویی
Topical Cream: 112 mg/g(85mg Base)