روش نگهداری از میوه جات و غذاها

روش نگهداری میوه به مدت طولانی,روش تازه نگه داشتن سبزی خوردن,چگونه سبزی خوردن را تازه نگه داریم,تازه ماندن سبزی خوردن,نگهداری سبزی خوردن در یخچال,نحوه نگهداری میوه در یخچال,تازه نگه داشتن موز,نگهداری میوه در مغازه

میوه ها و سبزی ها ازجمله مهم ترین گروه های غذایی هستند که مصرف روزانه شان برای تمام سنین بین ۳ تا ۴ واحد توصیه می شود. با خوردن آنها می توان ویتامین ها و املاح بسیاری را به بدن رساند.
نگهداری آنها نیز موضوع مهمی است که کمتر مورد توجه قرار می گیرد زیرا باید برای هریک از این اقلام یک روش شستشو و قراردادن در یخچال را انتخاب کرد که درصورت به کاربردن کمی تغییر، می توان تازه ماندن آنها را طولانی تر کرد. پس توصیه های زیر را با دقت مطالعه کنید.
سبزیجاتی مانند کاهو را باید میان دستمال کاغذی بپیچید و در ظروفی دردار قرار دهید. هرگز نباید آنها را با چاقوی فلزی قطعه قطعه کنید و در یخچال بگذارید زیرا در این صورت کاهوها قهوه ای خواهند شد.
مطمئن شوید که میوه های شما در یخچال در دمای ۱ درجه سانتی گراد هستند.
یادتان باشد که میوه ها نفس می کشند بنابراین قراردادن آنها در کیسه باعث سریع تر شدن فرآیند رسیدن آنها خواهد شد پس اگر رسیده هستند، آنها را در کیسه نگذارید.
سعی کنید از میوه فروشی هایی که میوه و سبزی های تازه می آورند، خریدتان را انجام دهید زیار هرچه میوه ها و سبزی ها خریداری شده تازه تر باشند دوره ماندگاری شان طولانی تر خواهد بود.
جای مناسب را برای نگهداری میوه هایتان انتخاب کنید، به طور مثال میوه هایی مانند انواع توت و آلبالو را بهترا ست در پایین ترین قسمت یخچال جای دهید اما میوه های بزرگی مانند گلابی، موز، پرتقال و هلو را می توان در دمای اتاق (البته دور از نور خورشید و گرما) نگهداری کرد.
دائما میوه هایتان را بررسی کنید و آنهایی که سطح شان خراب یا له شده و لکه دار هستند را از بقیه جدا کنید.
برای تازه ماندن پیاز، سیر، موسیر و سیب زمینی هرگز آنها را در یخچال نگذارید. بلکه آنها را در محیطی خنک، تاریک و خشک قرار دهید.
سیب های رسیده را از سایر میوه های تازه جدا کنید زیار سیب های رسیده از خود، گاز اتیلن متصاعد می کنند که می تواند به سرعت بر سایر میوه ها تاثیرگذار باشد.
برای جلوگیری از له شدگی نیز بهتر است کیسه ای که می خواهید میوه را در آن نگهداری کنید پر از هوا و در آن را گره بزنید. به این ترتیب هوا مانند محافظی عمل کرده و از له شدگی آن هنگام حمل و نقل جلوگیری می کند.
بهتر است سبزیجاتی مانند انواع کلم ها از کلم بروکلی گرفته تا گل کلم را نشسته در یخچال بگذارید و قبل از هربار مصرف آنها را بشویید.
برای جلوگیری از تغییر رنگ های غیرعادی بهتر است میوه تان را پوست کنده و قطعه قطعه کنید. آنگاه کاسته ای را با یک لیتر آب و یک قاشق غذاخوری نمک پر کنید و قطعات میوه ها را در آن بریزید. می توانید چند قطره آب لیمو به این مخلوط اضافه کنید به این ترتیب میوه شما تغییر رنگ نخواهد داد.

اگر می خواهید برای مدت کوتاه میوه هایی مانند زردآلو، گلابی و آلو را نگهداری کنید، بهتر است که آنها را در کیسه پلاستیکی و در یخچال بگذارید اما برای مدت طولانی تر بهتر است که آنها را در میان کاغذ یا روزنامه پیچیده و در محیطی خشک، تاریک و خنک قرار دهید.
برای تازه ماندن ذرت بهتر است آن را میان دستمال کاغذی مرطوب بپیچید و در کیسه ای پلاستیکی در یخچال قرار دهید.
هرگز سبزیجات را در محله ذخیره سازی نشویید زیرا با این کار رطوبت کافی را برای رشد باکتری ها فراهم خواهید کرد بنابراین چه بهتر که آنها را درست قبل از مصرف شستشو دهید.
بهتر است سبزی های برگ سبزی مانند اسفناج را در کیسه ای پلاستیکی و در سردترین نقطه یخچال بگذارید تا حداقل به مدت ۱۰ روز به صورت تازه باقی بمانند.
برای تازه ماندن گوجه فرنگی (تازه، سالم و سفت) بهتر است آن را در دمای اتاق و دور از نور خورشید بگذارید.
بهتر است سبزیجاتی مانند لوبیا سبز و خیار را در کیسه های پلاستیکی و در یخچال نگهداری کنید اما درمورد فلفل سبز پاکت های کاغذی و پایین ترین نقطه یخچال بهترین مکان است.
بهتر است سبزیجات ریشه ای مانند هویج، شلغم و چغندر را در کیسه های پلاستیکی و در سردترین نقاط یخچال جای دهید.
برای تازه ماندن قارچ بهتر است که آن را در پاکت های کاغذی قرار دهید، نه در کیسه های پلاستیکی.
بهتر است سبزیجاتی مانند بادمجان و کدو را نیز در یخچال بگذارید. درصورت داشتن محیطی خنک بهتر است آنها را در ظروفی دردار قرار دهید.

بهترین روش برای نگهداری کیک
برای اینکه کیک باقیمانده در یخچال خشک نشود و تزیین آن هم به‌هم نخورد، بعد از برش دادن کیک، روی ناحیه برش‌زده نان تست بگذارید و آن را با خلال دندان ثابت کنید.

گوشت چرخ‌کرده را چطور نگهداری کنیم؟
گوشت چرخ‌کرده را باید به سرعت فریزر کرد اما برای اینکه هر بار مجبور نشوید حجم زیادی از گوشت را از انجماد درآورید، توصیه می‌کنیم آن را در نایلون‌های زیپ‌دار بریزید و بعد از اینکه هوای آن را گرفتید تقسیم‌بندی کنید تا هر بار به راحتی تکه مورد نیاز را بردارید و بقیه گوشت را از انجماد خارج نکنید.

پیاز را در جوراب نگه دارید
پیاز را باید در محیطی خشک و دور از رطوبت و نور نگه دارید. برای نگهداری پیاز از جوراب‌های شیشه‌ای کهنه استفاده کنید.
به این ترتیب که پیاز را داخل جوراب کنید و گره بزنید، بعد پیاز بعدی را قرار دهید. در نهایت نیز جوراب را آویزان کنید. در این شرایط پیاز تا ۲ ماه سالم می‌ماند.
اگر این راه برایتان ممکن نیست می‌توانید از پاکت‌های کاغذی استفاده کنید. روی پاکت سوراخ‌هایی ایجاد کنید تا هوا جریان داشته باشد و پیاز را داخل آن بریزید و در آن را منگنه کنید. برای هر بار استفاده در یکی از پاکت‌ها را باز کنید.

چطور سیب‌زمینی را مدت بیشتری تازه نگهداریم؟
برای اینکه سیب‌زمینی مدت بیشتری تازه بماند و از سبز یا سیاه شدن آن پیشگیری کنید باید آن را در مکانی تاریک، دور از نور و رطوبت قرار دهید.
یخچال به هیچ عنوان محیط مناسبی برای نگهداری سیب‌زمینی نیست. بهتر است آن را در یک جعبه چوبی یا سبد حصیری بریزید و در محلی که خیلی گرم یا سرد نیست و رطوبت و نور هم به آن نمی‌رسد، نگه دارید.
کابینت آشپزخانه یا زیرزمین خانه هم محیط مناسبی است.
اگر یک سیب وسط سیب‌زمینی‌ها قرار دهید، هرگز سبز نخواهند شد زیرا سیب گاز اتیلن از خود منتشر می‌کند که باعث تازه ماندن سیب‌زمینی‌ها می‌شود.
هرگز نباید سیب‌زمینی و پیاز را کنار هم بگذارید زیرا روند فاسد شدن هم را پرسرعت می‌کنند. حتی سیب‌زمینی را باید در جایی دورتر از سایر میوه و سبزی‌ها قرار دهید زیرا گازی که از آن متصاعد می‌شود باعث خرابی سریع‌تر سایر محصولات خواهد شد.

بهترین روش نگهداری نان
برای نگهداری نان هرگز آن را در هوای آزاد قرار ندهید زیرا به سرعت خشک می‌شود. بهتر است نان را در ساک پارچه‌ای قرار دهید.
کیسه‌های نایلونی اصلا برای نگهداری نان مناسب نیست، مگر اینکه بخواهید آن را در فریزر قرار دهید.
بهترین شیوه نگهداری نان فریز کردن آن است. قبل از این کار نان باگت یا صنعتی را برش نزنید تا رطوبت داخل آن خارج نشود.
اگر نانی در جریان هوا خشک شد نیز کافی است کمی آن را نمناک کنید و داخل فر بگذارید تا گرم و تازه شود.

نظرات بسته شده است.