عوارض مصرف ماپروتیلین

ماپروتیلین و درمان افسردگی (روش مصرف،خطرات و عوارض،فواید)

ماپروتیلین برای بهبود بیماری افسردگی به خصوص وقتی تسکین لازم باشد، تجویز می‌شود.این دارو برداشت مجدد سروتونین و نوراپی نفرین به داخل پایانه عصبی را مهار می‌کند.در نتیجه باعث تحرک گیرنده‌های می‌شود.

طبقه بندي فارماكولوژيك: ضدافسردگي چهار حلقه‌اي
طبقه بندي درماني: ضدافسردگي
طبقه بندي مصرف در حاملگي:
اشكال دارويي:
S.C.Tab: 25,75 mg

فارماکوکینتیک ماپروتیلین

ماپروتیلین از طریق خوراکی به طور کامل جذب می شود. در کبد متابولیزه شده و دارای متابولیت فعال می‌باشد. ۸۸% دارو به پروتئین‌های پلاسما متصل می‌شود. .

نیمه عمر پلاسمایی آن ۵۸-۲۷ ساعت می‌باشد. زمان شروع اثر دارو ۳-۲ هفته پس از مصرف می‌باشد. این دارو از طریق صفرا و کلیه دفع می‌شود.

موارد منع مصرف ماپروتیلین

در صورت وجود سابقه بیماری صرع و حملات تشنجی و همچنین در انفارکتوس میوکارد نباید مصرف شود.

هشدارها

درموارد زیر این دارو باید با احتیاط فراوان مصرف شود.
آسم، اختلالات خونی، الکلسیم حاد، گلوکوم با زاویه بسته، افزایش فشار داخل چشم، احتباس ادرار، و اختلالات دو قطبی و قلبی-عروقی،‌عیب کار کبد، پرکاری تیروئید، سابقه انفارکتوس،‌ میوکارد‌و اسکیزوفرنی.

درباره پیموزاید نیز بخوانید

عوارض جانبی ماپروتیلین

خشکی دهان ، خواب‌آلودگی، تاری دید، اختلال در تطابق و افزایش فشار داخل چشم، یبوست، تهوع، اشکال در ادرار کردن،‌افت فشار خون وضعیتی،‌افزایش ضربان قلب، سنکوپ ، آریتمی، تعریق، بثورات جلدی، لرزش دست، کهیر، اختلالات رفتاری(بخصوص در کودکان)‌، هیپومانیا، توهم(بخصوص در سالمندان)،‌افزایش اشتها، تغییر وزن، تشنج، اختلالات حرکتی و دیسکینزی، تب،‌آگرانولوسیتوز، لوکوپنی، ائوزینوفیلی، ترومبوسیتوپنی، کاهش سدیم خون و اختلال در عملکرد کبد از عوارض جانبی دارو هستند.

تداخل دارویی ماپروتیلین

در صورت مصرف همزمان این دارو با دارو‌های ضدآریتمی خطر بروز آریتمی افزایش می یابد. ریفامپین غلظت پلاسمایی این دارو را کاهش داده و موجب کاهش اثرات آن می‌شود.

درصورت مصرف همزمان با داروهای ضد افردگی مهار کننده مونوآمینواکسیداز ، تحریک سیستم اعصاب مرکزی و افزایش فشار خون رخ می‌دهد. این دارو اثر ضد تشنج داروهای ضد صرع را کاهش می‌دهد در صورت مصرف همزمان با آنتی‌هیستامین‌ها اثرات تسکین‌بخش و آنتی‌موسیکارینی‌ افزایش می‌یابد.

مصرف همزمان این دارو با ترفنادین موجب افزایش خطر بروز آریتمی بطنی می گردد.

ماپروتیلین اثر داروهای کاهنده فشار خون را افزایش داده اما اثر کلونیدین و گوانیتیدین را کاهش می‌دهد. مصرف همزمان این دارو با داروهای ضد جنون فنوتیازینی موجب افزایش غلظت پلاسمایی این دارو و افزایش اثرات ضد موسیکارینی می‌گردد.

ماپروتیلین اثر شل کننده عضلانی با کلوفن را افزایش می‌دهد. داروهای ضد بارداری خوراکی اثر ضد افسردگی این دارو را کاهش می دهند. سایمتیدین غلظت پلاسمایی این دارو را افزایش می دهد.

نکات قابل توصیه ماپروتیلین

۱.قطع مصرف این دارو باید به تدریج و با نظر پزشک انجام شود.
۲.مصرف ماپروتیلین بایستی حداقل دو هفته پس از قطع داروی ضد افسردگی آنزیم آمینواکسیداز شروع شود. با این وجود، حداقل یک هفته پس از قطع مصرف این دارو می‌توان مصرف سایر داروهای ضد افسردگی را آغاز نمود.
۳.دوره درمان این دارو باید کامل شود.
۴.برای حصول اثر درمانی مطلوب ،‌ممکن است ۳-۲ هفته زمان مورد نیاز باشد.
۵.در صورت فراموش کردن یک نوبت مصرف دارو،اگر رژیم درمانی به صورت چند نوبت در روز باشد، به محض به یادآوردن، آن نوبت باید مصرف شود، ولی اگر تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده باشد، از مصرف نوبت فراموش شده و دو برابر کردن مقدار مصرف بعدی باید خودداری شود.
اگر رژیم درمانی بصورت مصرف هنگام خواب باشد، از مصرف نوبت فراموش شده هنگام صبح باید خودداری شود. بهتر است در این مورد، با پزشک مشورت شود.
۶.از مصرف فرآورده های حاوی الکل و سایر داروهای مضعف CNS با ماپروتیلین باید خودداری شود.
۷.به دلیل بروز احتمال سرگیجه و کار با ماشین آلاتی که نیاز به هوشیاری دارند ، باید احتیاط نمود.
۸.به دلیل بروز احتمال سرگیجه هنگام برخاستن ناگهانی از حالت نشسته یا خوابیده باید احتیاط نمود.
۹.این دارو ممکن است سبب خشکی دهان شود. در صورت تداوم این عارضه پس از ۲ هفته باید با پزشک مشورت شود.
۱۰.در صورت نیاز به هرگونه عمل جراحی یا درمان اضطراری، باید از مصرف این دارو باید مطلع شود.

مقدار مصرف ماپروتیلین

بزرگسالان: در ابتدا mg/day75-25(سالخوردگان mg/day25) در مقادیر منقسم مصرف می‌شود که در صورت نیاز و تحمل بیمار می‌توان مقدار مصرف رابه میزان mg/day25 افزایش داد.

اقدامات پرستاری ماپروتیلین

۱.جهت جلوگیری از تشنج، باید دارو را با دوز کم شروع کرد، تدریجاً دوزاژ را بالا برد و میزان مایعات دریافتی و دفعی بیمار را باید کنترل کرد.
۲.ماپروتیلین را می‌توان تک دوز و یا منقسم، در چند دوز تجویز نمود.
۳.شروع اثر درمانی این دارو، ۷-۳ روز و گاهی ۳-۲  هفته بعد رخ دهد.
۴.وضعیت دفع بیمار را باید تحت نظر داشت.
۵.نباید دارو را به طور ناگهانی قطع کرد.

آموزش به بیمار و خانواده:
۱.از مصرف الکل اجتناب ورزید.
۲.دوزاژ دارو نباید خودسرانه تغییر کند.
۳.خصوصاً در اوایل درمان از رانندگی و دیگر اعمال نیازمند به هوشیاری بالا اجتناب ورزید.
۴.ماپروتیلین را نباید ناگهانی قطع شود.
۵.بدون مشورت پزشک از داروی دیگر استفاده نکنید.