اندازه گیری اوره ادرار

اوره

جهت اندازه گیری اوره ادرار با روش اوره از،ادرار را به نسبت ۱۰۰/۱ رقیق نموده و طبق روش اندازه گیری اوره سرم عمل می نمائیم.در خاتمه نتیجه بدست امده را در ۱۰۰ ضرب می کنیم.
تفسیر نتایج اندازه گیری اوره ادرار:
در شخص سالم و بالغ میزان ازت اوره سرم بین ۸ تا ۱۸ میلی گرم درصد و مقدار اوره سرم از ۱۵ تا ۴۰ میلی گرم درصد تغییر می نماید.
رژیمهای غذایی غنی از ژروتئین باعث افزایش اوره خون می گردند.مقدار طبیعی اوره با زیاد شدن سن یخصوص پس از ۵۰ سالگی افزایش یافته و اغلب در نزد مردها مقدار ان بیشتر از زنها می باشد.در نزد زنان حامله بخصوص در ماه های اخر بارداری اوره افزایش می یابد.
در نوزادان زودرس مقدار اوره بیش از افراد بالغ است.
افزایش اوره خون ممکن است به علت افزایش کاتابولیسم پروتئین ها و یا کاهش یافتن دفع کلیوی انها و یا هر دو علت باشد.
در صورتیکه اوره خون در حدود ۵۰ میلی گرم درصد باشد اورمی اگاه کننده و اگر از این میزان تجاوز نماید اورمی حقیقی نامیده می شود.
اورمی ها را می توان به طور کلی به دو گروه تقسیم نمود.
۱-اورمی های کلیوی:
بیشتر ضایعات و عفونتهای کلیوی باعث نارسائی کلیه در عمل دفع اوره گردیده و مقدار اوره خون افزایش می یابد.
در گلومرونفریت های حاد ممکن است مقدار اوره خون تا حدود ۳۰۰ میلی گرم درصد و یا حتی بیشتر افزایش یابد.
در نفروز ها ممکن است تا مدتی اوره خون طبیعی باقی بماند ولی با پیشرفت بیماری مقدار ان افزایش یافته و در حالات پیشرفته به ۴۰۰ تا ۶۰۰ میلی گرم درصد می رسد.
۲-اورمی های غیر کلیوی:
دفع زیاد اب بدن در اسهال و استفراغ های شدید،در انسداد روده و پیلور و یا در اثر بیماری ادیسون باعث کم شدن حجم پلاسما و افزایش غلظت ان گردیده و به خصوص با کم شدن فشار خون کلیوی تصفیه گلومری نیز به خوبی انجام نگرفته و مقدار اوره خون افزایش یافته و ممکن است در حالات شدید به ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلی گرم برسد.
در اغماء دیابتی مقدار اوره خون ممکن است به ۵۰ تا ۱۵۰ میلی گرم در صد برسد ولی پس از رفع حالت اغماء دوباره به میزان طبیعی بر می گردد.
در شوک های عمل جراحی و یا سوختگیهای شدید کم شدن حجم پلاسما و فشار خون باعث اختلال در دفع کلیوی اوره و افزایش ان در خون می گردد.
در تب های شدید و مسمومیت ها که باعث افزایش کاتابولیسم پروتئین ها میگردند نیز اوره خون افزایش می یابد.
انسداد مجاری ادراری در اثر تومورهای پروستات و مثانه و یا سنگهای کلیوی باعث احتباس ادرار و کم شدن فشار تصفیه گلومری گردیده و مقدار اوره خون زیاد می گردد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *