آخر هفته‌ها با گِل ‌بازی کنید

اگر در طول روز بارها با اسپری ضدعفونی‌کننده و دستمال به جان وسایلتان می‌افتید، خبر خوبی برایتان نداریم. محققان می‌گویند گرچه برخی میکروب‌ها و باکتری‌ها برای بدن ضرر دارند، اما حدود چند هزار نوع از آنها هم هستند که نه‌تنها وجودشان در بدن ضرری به همراه نمی‌آورد، بلکه می‌توانند به حفظ سلامت و طول عمرتان هم کمک کنند.
به همین دلیل پژوهشگران توصیه می‌کنند در برخی موارد دست از استریل بودن بردارید و با تمیزی بیش‌ازاندازه به سلامتتان آسیب نزنید. در این مطلب به شما می‌گوییم که چه وقت‌هایی باید بشویید و بسابید و در چه زمان‌هایی نباید خودتان را قربانی میل به تمیزکاری کنید.

گوشت و مرغ را نشویید
گفتیم که تعداد باکتری‌های بی‌ضرر و حتی مفید کم نیست. اما این را هم بگوییم که تعداد باکتری‌های کشنده هم بسیار است. یکی از این باکتری‌ها «سالمونلا» نام دارد که اثرش را در گوشت و مرغ خام و تخم‌مرغ پخته‌نشده می‌توان دید. محققان می‌گویند زمانی که تصمیم می‌گیرید در ظرف‌شویی خانه‌تان گوشت و مرغ را بشویید، به این باکتری اجازه می‌دهید با پاشیده شدن قطرات آب خود را به گوشه و کنار آشپزخانه برساند و در صورت لمس آن نقطه، شما را با خطر بیماری روبه‌رو کند.
پژوهشگران می‌گویند گوشت و مرغ با فریز شدن در دمای پایین و البته پخته شدن در دمای بالا از آلودگی پاک می‌شوند و به همین دلیل ضرورتی ندارد قبل از فریز کردن آنها را بشویید. پس با خیال راحت بعد از خرید آنها را در کیسه بگذارید و روانه فریزر کنید و احتمال آلوده شدن آشپزخانه‌تان به باکتری‌های سالمونلا را پایین بیاورید.

نکته: کودکان و زنان باردار هرگز نباید زیر بار خوردن گوشت‌های نیم‌پز بروند. محققان می‌گویند حتی سس‌های حاوی تخم‌مرغ خام (مثل مایونز) و تخم‌مرغ نیم‌پز هم می‌تواند احتمال آلوده شدن بدن این افراد را به سالمونلا فراهم کند.

گاهی کثیف باشید
درست است که کار کردن در محیط‌های آلوده خیری به سلامت شما نمی‌رساند و احتمال دچار شدنتان به بیماری‌های واگیردار را بالا می‌برد، اما از نظر متخصصان تمیزی بیش‌ازاندازه هم برای بدنتان ضرر دارد.
پژوهشگران می‌گویند کسانی که مدام در حال بشوروبساب هستند، معمولا دچار آلرژی هستند. استفاده بیش‌ازاندازه از شوینده‌ها، گردگیری مداوم و وارد شدن ذرات معلق به ریه این افراد، از دلایل اصلی دچار شدن آنها به آلرژی است. البته به گفته محققان زندگی در فضای استریل به‌خودی‌خود بیماری‌زاست و همان‌طور که آلودگی زیاد برای بدن شما ضرر دارد، نباید محیط زندگی‌تان را بیش از اندازه پاستوریزه نگه دارید!‌

نکته: برای تمیز کردن میز کار خود، به جای شوینده‌های مضر، سراغ سرکه بروید. یک پنبه را به محلول آب و سرکه آغشته کنید و روی کیبورد و میزتان بکشید تا به شکل طبیعی تمیز شوند.

آلودگی روی برگ‌ها را قورت ندهید
میوه‌ها و سبزیجات از آن دسته مواد غذایی هستند که نباید بدون ضدعفونی و کاملا شسته شدن به معده شما وارد شوند. وجود باکتری‌ها، تخم‌های انگل و مواردی از این دست، ضرورت به دقت شستن آنها با مواد شوینده مجاز را ایجاد می‌کند.
گذشته از این، بسیاری از میوه‌ها و سبزیجات آغشته به سموم صنعتی هستند که با آب حل می‌شوند و برای پاک شدن این محصولات از سموم، لازم است چندین دقیقه آنها را در آب بگذارید.

نکته: شوینده‌های مختلفی برای شستشوی میوه و سبزیجات در بازار وجود دارد و برخی هم می‌گویند می‌توانید میوه‌هایتان را با مایع ظرفشویی بشویید. اما گروهی از پژوهشگران بر این باورند که همین محلول‌های شیمیایی هم می‌توانند آسیب‌زا باشند و بهتر است به جای استفاده از آنها، سراغ محلول رقیق سرکه و آب بروید و با چند دقیقه قرار دادن سبزیجات در آن و سپس آبکشی سبزی‌های تمیزشده، آنها را از آلودگی پاک کنید.

تست هلیکوباکتر بدهید
باکتری‌ها تنها روی میز کار شما خانه نمی‌کنند. یکی از باکتری‌های مضری که می‌تواند در بدنتان خانه کند، درد و سوزش معده را به مشکل همیشگی شما تبدیل کند و گذشته از این، احتمال دچار شدنتان به سرطان معده را بالا ببرد، «هلیکوباکتر» است.
این باکتری که با مصرف آب آشامیدنی به دستگاه گوارش راه پیدا می‌کند، به‌سادگی از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود. به عبارت دیگر، حتی نوشیدن آب با لیوان فردی که میزبان هلیکوباکتر بوده، می‌تواند زمینه را برای انتقال آن فراهم کند. محققان می‌گویند حدود 50 درصد افراد در معده خود این باکتری را دارند و از وجود آن آگاه نیستند. اما زمانی که فعالیت آن در معده افزایش پیدا می‌کند و عوارضی مثل افزایش ریفلاکس و سوزش معده را ایجاد می‌کند، درمان تخصصی ضروری به نظر می‌رسد.

نکته: درست است که برای درمان هلیکوباکتر باید یک دوره آنتی‌بیوتیک مصرف کنید، اما یادتان نرود که جز با دستور پزشک نباید سراغ آنتی‌بیوتیک بروید. چراکه مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک بدن شما را از حالت تعادل خارج می‌کند. بد نیست بدانید که بدن هر کدام از ما حاوی میلیاردها میکروب بی‌آزار است که وجودشان به سلامتمان کمک می‌کند و وقتی با تشخیص اشتباه و بدون ضرورت به مصرف آنتی‌بیوتیک رو می‌آوریم، به جای حل کردن مشکل اصلی، باکتری‌های مفید را از بین می‌بریم و سیستم ایمنی بدنمان را هرروز ضعیف‌تر و آسیب‌پذیرتر می‌کنیم.

با سرم نمکی بینی را بشویید
سال‌ها پژوهش در مورد دلایل ابتلا به سرماخوردگی، نتیجه جالبی را به همراه داشته است. محققان دریافته‌اند فعال شدن برخی ویروس‌ها و باکتری‌ها در بینی، از اصلی‌ترین دلایل ابتلا به بیماری‌های زمستانی است.
گذشته از این، ابتلا به عفونت‌های سینوسی هم مشکل شایع دیگری است که بسیاری از افراد را در فصل سرما آزار می‌دهد. متخصصان می‌گویند اگر هرهفته دوبار بینی‌تان را با محلول سرم نمکی شست‌وشو دهید (محلول را از بینی بالا بکشید و از دهان خالی کنید) ویروس‌ها و باکتری‌ها در بینی‌تان خانه نمی‌کنند و احتمال سرما خوردن و عفونت کردن سینوس‌هایتان پایین می‌آید.

نکته: هرگز آب‌نمک خانگی را جایگزین محلول سرم نمکی نکنید. چراکه غلظت بالا و نامناسب آب‌نمک خانگی می‌تواند به مخاط و جداره بینی آسیب وارد کند.

نظرات بسته شده است.