اثر سیاه دانه در کاهش وزن

سیاه دانه سرشار از آنتی اکسیدان بوده و برای سلامتی مفید است. این گیاه ممکن است با داروها و مکمل هایی که مصرف می کنید، تداخل ایجاد کند، می تواند قندخون را کاهش داده و بر عملکرد کلیه و کبد اثر بگذارد؛ بنابراین قبل از مصرف آن نیاز است با پزشک خود مشورت کنید.

تاریخچه
سیاه دانه از 3000 سال قبل برای موارد مختلفی استفاده می ­شده است. روغن سیاه دانه برای ایجاد تعادل در بدن استفاده می شود و پزشکان طب سنتی برای افزایش سوخت و ساز، کاهش التهاب، بهبود عملکرد سیستم تنفسی، قلب و عروق و بهبود هضم آن را تجویز می کنند. سیاه دانه همچنین در میان بیماری ها برای درمان تب یونجه، آسم، برونشیت، آلرژی ها، قارچ های دستگاه گوارش، فشارخون بالا، نفخ شکم، تب و سردردهای قبل از قاعدگی مناسب است. یکی از اجزای اصلی این روغن، تیموکوینون بوده و خاصیت آنتی اکسیدانی دارد.
سیاه دانه حاوی 8 اسیدچرب مانند لینولئیک، اولئیک و اسید پالمیتیک و همچنین 32 ترکیب دیگر است. در مطالعات حیوانی مشخص شده که سیاه دانه باعث کاهش قندخون، تری گلیسیرید و سطوح کلسترول خون می­شود.

در مطالعات حیوانی، عصارۀ سیاه دانه خاصیت سرکوب کنندگی اشتها دارد و برای اثبات اثر این مادۀ غذایی در انسان نیاز به مطالعات بیشتری وجود دارد.

عملکرد
خاصیت کاهش وزن سیاه دانه به اثر آن در کاهش قندخون نسبت داده می شود. این گیاه علاوه بر اینکه با کاهش قندخون بر کاهش وزن اثر دارد، باعث کم شدن اشتها به کربوهیدرات ها (مواد نشاسته ای و قندی) نیز می شود. کنترل اشتها می تواند کاهش وزن 2 تا 4 کیلوگرم در ماه را به دنبال داشته باشد.

اشکال مختلف سیاه دانه

شما ممکن است اشکال مختلف این گیاه مانند عصاره، قرص یا چای سیاه دانه را دیده باشید، با این حال برخی عقیده دارند که روغن سیاه دانه مؤثرترین شکل آن است. به طور روزانه مصرف 1 تا 3 قاشق چایخوری از عساره سیاه دانه توصیه می شود.

هشدار
اگر همزمان از داروهای کاهندۀ قندخون مانند انسولین استفاده می کنید یا گیاهانی استفاده می کنید که چنین خاصیتی دارند، قبل از مصرف سیاه دانه با پزشک خود مشورت کنید؛ چرا که این گیاه، قندخون را کاهش می دهد. کاهش قندخون می تواند منجر به تشنج و کاهش هشیاری شود و علایم شایع آن شامل گیجی، تپش قلب، تعریق و اختلال بینایی است.

منبع
ابر سلامت
http://www.livestrong.com/article/120899-side-effects-black-seed/

نظرات بسته شده است.