اعصاب ندارید؟ مکمل ویتامین B مصرف کنید

وقتی هر هفته در رژیم غذایی‌تان، تخم‌مرغ، برنج و ماهی را جا می‌دهید و از سوپ جو هم نمی‌گذرید، غم‌وغصه کمتر سراغ‌تان می‌آید.
ازنظر محققان، بهتر شدن حال‌واحوال‌تان در این هفته‌ها، حاصل رسیدن ویتامین B بیشتر به بدن‌تان است. ازنظر محققان، رژیم‌های غذایی حاوی ویتامینB، به سلامت روان کمک می‌کنند و حتی کسانی که به اختلالات روانی دچار هستند، با بهره‌گرفتن از مکمل ویتامین B می‌توانند به درمان بیماری‌شان امیدوارتر باشند.
پیش‌ازاین محققان تاثیر فولات (ویتامینB9 ) را بر بهداشت روان ثابت کرده بودند و در بررسی‌های اخیرشان، دریافتند که تیامین (B1) و نیاسین ( b3) و همچنین B12 هم می‌توانند برای حفظ سلامت روان مورد استفاده قرار بگیرند.

داروهای‌تان را کنار نگذارید
ازنظر پژوهشگران، یک رژیم غذایی سالم، سهم قابل‌توجهی از ویتامین‌های گروه B را در خود دارد و کسانی که به‌آن رومی‌آورند، نه‌تنها کمتر دچار افسردگی یا اختلالات شناختی می‌شوند، بلکه احتمال روآوردن به سوءمصرف مواد مخدر هم در آنها پایین‌تر است. البته محققان تاکید می‌کنند که مبتلایان به اختلالات روانی، نباید به‌جای مصرف داروهای تجویزشده توسط روان‌پزشکان، به مصرف ویتامین‌های گروه B و غذاهای حاوی آنها اکتفا کنند؛ چراکه مغز این افراد برای کنترل فعالیت‌ها و واکنش‌های خود، نیازمند درمان‌های جدی‌تر و تخصصی‌تری است.

بالای 50 سال دارید؟ B12 مصرف کنید
اگر نمی‌خواهید در میانسالی و پیری، حافظه‌تان ضعیف شود و مهارت‌های شناختی‌تان از دست برود، سراغ مکمل‌های حاوی B12 بروید.
به گفته محققان، کمبود این ویتامین، احتمال ابتلا به زوال عقل و کاهش دیگر مهارت‌های شناختی را بیشتر می‌کند و اگر به کمبود آن دچار باشید، باید با تزریق آمپول‌های حاوی آن و مصرف قرص‌های مکمل، این مشکل را از میان بردارید.
ماهی قزل‌آلا، تن‌ماهی، گوشت، شیر، ماست، تخم‌مرغ، مرغ و بوقلمون، ازجمله مواد غذایی هستند که با کمک‌شان می‌توانید این نیاز بدن را تامین کنید. تخم‌مرغ، میزان قابل‌توجهی B12 دارد و به‌خاطر تاثیرات ضد‌اضطراب و آرامش‌بخش آن می‌توانید سراغش بروید و هر هفته، چند بار تخم‌مرغ آب‌پز میل کنید.

نمی‌توانید سیگار را ترک کنید؟ ویتامین B6 مصرف کنید
گرچه سال‌هاست بسیاری از افراد، راه‌های متعدد را برای خلاص‌شدن از اعتیاد به سیگار و دیگر انواع اعتیاد امتحان می‌کنند، محققان در بررسی‌های اخیرشان نتایج جالبی را به اثبات رساندند. به گفته آنها، کسانی که به کمبود ویتامین‌های گروه B دچار هستند، بیشتر در دام اعتیاد می‌افتند.
اگر افراد بیشتر به بدن‌شان نیاسین برسانند، نیازشان به دریافت نیکوتین، کاهش پیدا می‌کند. از طرف دیگر، محققان تاثیر تیامین بر کاهش افسردگی و بهبود خلق‌وخو را به اثبات رسانده‌اند. آنها می‌گویند کسانی که روزانه 50 میلی‌گرم ویتامین B1 مصرف می‌کنند، کمتر از زندگی ناامید می‌شوند و احساس یاس می‌کنند.
سبوس، گندم، برنج، جو، جوانه گندم، جگر، قلوه، سویا، طالبی، کلم، بادام‌زمینی، گردو، سیب‎زمینی، لوبیا، موز، خربزه، انگور، انجیر، تره‌فرنگی و فلفل‌سبز ازجمله مواد غذایی حاوی ویتامین B6 هستند.
با مصرف حبوباتی مانند عدس و نخود هم می‌توانید به بدن‌تان B5 برسانید و به حفظ سلامت سیستم عصبی بدن خود کمک کرده و باعث کاهش ترشح هورمون کورتیزول یا همان هورمون استرس در بدن‌تان شوید.

نظرات بسته شده است.