با ورزش کردن جلوی این سرطان ها را بگیرید

فقط با ورزش می‌توانید از این سرطان‌ها پیشگیری کنید.
خودتان خوب می‌دانید که قدم زدن در میانه روز، شنا کردن و هفته‌ای دو سه بار کلاس ورزش رفتن، چقدر می‌تواند از بیماری و حتی پیری زودرس دورتان کند. اما قوی شدن استخوان‌ها و عضلات، آرامش بیشتر و حتی سالم شدن قلبتان، تنها فایده مرتب ورزش کردن نیست. محققان ثابت کرده‌اند که هرروز تحرک داشتن و ورزش کردن، می‌تواند احتمال دچار شدن شما به سرطان‌های زیر را به شکل قابل‌توجهی پایین بیاورد.

سرطان پستان
فعالیت بدنی چه در حد متوسط و چه به شکل حرفه‌ای، می‌تواند خطر ابتلا به سرطان پستان را کاهش دهد. با توجه به مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۹ نتیجه‌اش در مجله موسسه ملی سرطان چاپ‌ شد، محققان ثابت کرده‌اند که ورزش منظم احتمال دچار شدن به سرطان پستان را تا ۲۰ درصد کاهش می‌دهد و حتی در صورت ابتلا، سرعت رشد تومورها را پایین می‌آورد.

سرطان ریه
حتی اگر همین امروز سیگار را ترک کنید، بعید نیست در آینده به سرطان ریه دچار شوید. سرطان ریه که آلودگی هوا، سیگار کشیدن و ژن‌ها در پیدایشش نقش دارند، از بیماری‌های دیگری است که با مرتب ورزش کردن از شما دور می‌شود. محققان می‌گویند کسانی که هرروز چند دقیقه‌ای ورزش می‌کنند، ۲۰ درصد کمتر از افراد دیگر به این بیماری دچار می‌شوند.

سرطان پروستات
گفته می‌شود که نزدیک به ۳ میلیون نفر از مردان آمریکایی سرطان پروستات دارند و این بیماری در سراسر جهان، هر سال بیشتر قربانی می‌گیرد. به گفته محققان مردانی که ورزش می‌کنند، کمتر احتمال دارد به این بیماری دچار شوند. از نظر محققان هیچ‌وقت برای شروع ورزش دیر نیست و حتی اگر مردهای بالای ۶۵ سال تحرکشان را بیشتر کنند، کمتر به این بیماری دچار می‌شوند.
 سرطان دهانه رحم
تخمین‌ها نشان می‌دهد که از هر صد زن حدودا ۳ زن به سرطان آندومتر یا سرطان دهانه رحم دچار می‌شود. به باور محققان زنانی که اضافه‌وزن دارند و البته با ورزش هم میانه‌ای ندارند، بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند.

سرطان روده
هرسال آمار قربانیان سرطان روده بیشتر می‌شود و محققان می‌گویند تنها با ۵/۲ ساعت پیاده‌روی در هفته، می‌توان احتمال ابتلا به این بیماری شایع را کمتر کرد. به گفته محققان حتی اگر افراد بعد از ابتلا به این سرطان فعالیت بدنی‌شان را بیشتر کنند، احتمال اینکه به خاطر این بیماری جانشان را از دست بدهند کمتر می‌شود.

سرطان مغز
سرطان مغز یکی از شایع‌ترین سرطان‌های قبل از ۱۹سالگی است و محققان می‌گویند اگر فرزندانتان را از کودکی درگیر ورزش و تحرک کنید، احتمال ابتلایشان به این تومورها کمتر می‌شود. از نظر پژوهشگران ورزش کردن بعد از ابتلا به این بیماری می‌تواند خلق‌وخوی مبتلایان را بهتر کند و امیدشان را به زندگی بالا ببرد.

سرطان مغز استخوان
اگر اهل یوگا و پیلاتس نیستید، در باشگاه وزنه‌برداری نامتان را بنویسید یا لااقل هر روز بخشی از مسیری را که از خانه تا محیط کار باید طی کنید بدوید. محققان می‌گویند کسانی که استخوان‌های ضعیفی دارند، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان مغز استخوان قرار دارند و با انجام تمرین‌های ورزشی که تراکم استخوان‌ها را بالا می‌برند، می‌توان از این بیماری پیشگیری کرد.

نظرات بسته شده است.