تتو کردن از جهت بهداشتی و روانی

مورخان معتقدند قدیمی‌ترین نمونه خالکوبی روی پوست، مربوط به 5 تا 10 هزار سال پیش است.
به گفته محققان، خالکوبی یا تتو، از کشور مصر به سایر نقاط دنیا راه یافته است.شیوه ای که از آن برای نشان دادن عقاید فرقه ای خاص، ایجاد زیبایی بیشتر ، اعلام آمادگی دختران برای ازدواج، نشانی بر قدرت پهلوانان یا خرافه هایی مثل افزایش مهر همسر و دور کردن چشم بدخواه، استفاده می شد.
این روزها هم تتو، طرفداران ویژه خودش را دارد؛ به طوری که در برخی کشورها، مدارس خاصی برای آموزش تخصصی مهارت تتو وجود دارد یا به گردشگران خدمات تتو ارائه می دهند و حتی جشنواره تتو برگزار می شود.
در این میان عده ای هم هستند که در مراکز غیر مجاز و توسط افراد غیرمتخصص بدون توجه به انتقال بیماری های خطرناک، اقدام به انداختن نقش و نگارهای پیچیده و رنگارنگ روی پوست خود می کنند.
از آنجا که رنگ های مورد استفاده در تتو از ترکیبات شیمیایی است که معمولا نظارت خاصی بر تولید آن نمی شود، احتمال بروز عوارضی مثل عفونت، هپاتیت، زگیل، واکنش های حساسیت زا مانند خارش، تورم، قرمزی، اگزما، بیماری های پوستی و گاهی سرطان پوست وجود دارد.
فارغ از ملاحظات بهداشتی، این سوال هم پیش می آید که: آیا فرد اقدام کننده، از نقش ونگارهای بدنش، تا آخر عمر خسته نخواهد شد؟
بد نیست بدانید بیشتر افرادی که تتو می کنند،
بعد از مدت کوتاهی پشیمان می شوند و به روش هایی مثل سایش پوست، سرمادرمانی، استفاده از مواد اسیدی، لیزر، کرم  یا ژل پاک کننده برای پاک کردن خالکوبی روی می آورند.
کارشناسان می گویند بیشتر افراد 30 تا 40 سال از تتوی پوست خود در 20 سالگی، پشیمان می شوند!
جالب است که به همین افراد، یک روز باید نسبت به استفاده از روش های غیر حرفه ای خلاصی از موهای زائد و سفید کردن پوست و لایه برداری های غیراصولی هشدار داد و روز بعد، درباره تبعات جراحی های زیبایی و روش های بیماری زای تتو. این موارد همه نشان دهنده تنوع طلبی ما آدم هاست که اگر مرز بندی و محدودیتی برایش قائل نشویم، به قیمت از دست دادن سلامت و زیبایی مان تمام می شود.
به هر حال اگر چه ممکن است تتو در موارد خاص و برای افراد خاص، با مشورت پزشک و برای اهدافی مثل پوشاندن یک نازیبایی در چهره و تقویت روحیه و افزایش اعتماد به نفس توصیه شود اما نسخه ای نیست که بتوان برای همه پیچید.
منبع:روزنامه خراسان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.