ترمیمی زیبایی دندان یا درمان ارتدنسی؟

دوره زمانی کوتاه و هزینه های کمتر از جمله مزایای مطرح شده در ارتودنسی سریع با لیزر است که موجب می شود بسیاری از افراد آن را به ارتودنسی با سازه های فلزی، ترجیح دهند.
پیش از این نیز تبلیغاتی از این دست در برخی رسانه ها با عنوان ˈترمیم دندان با لیزرˈ به چشم می خورد در حالی که در نهایت دندان با استفاده از ماده ای همرنگ دندان موسوم به ˈکامپوزیتˈ پر می شد.

ارتودنسی

لیزر، فقط عنوانی فریبنده و تبلیغاتی برای جذب مشتری است

متخصص ارتودنسی و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران درباره تبلیغات ارتودنسی سریع با لیزر می گوید: در تمام این روش های تجاری و تبلیغاتی به طور کلی لیزروجود خارجی ندارد بلکه منظور از لیزر، اشعه ماوراء بنفشی است که در همه مطب های دندانپزشکی به منظور محکم نمودن ماده همرنگ دندان (کامپوزیت)، وجود دارد.
دکتر مسعود داودیان می افزاید : این تبلیغات در حقیقت از واژه فریبنده لیزر به منظور جلب توجه مشتریان ، استفاده می کنند و البته مشکل این تبلیغات سوء به ویژه در مورد ارتودنسی، بیشتر است.
وی تصریح می کند بیماران نسبت به چهار مولفه در مورد درمان های ارتودنسی از جمله طول درمان، هزینه درمان، درد ارتودنسی و دیده شدن سیم ارتودنسی، واهمه دارند.
این متخصص ارتودنسی می گوید:افراد سودجو نیز با تقویت نگرانی بیماران، آنان را به جای درمان ارتودنسی که تخصص آن را ندارند به سمت درمان های آسیب رسان با برچسب های عامه پسند مانند سرعت بالای ردیف شدن دندان ها، هزینه کمتر و البته بدون درد هدایت می کنند.
داودیان می افزاید: آنان، قسمت های بیرون زده دندان بیماران را می تراشند و نواحی تورفته را با مواد همرنگ دندان پر می کنند.
به گفته وی، اغلب بیمارانی که زیر بار این درمان نادرست می روند در ابتدا از نتیجه به دست آمده راضی هستند و به خیال خود با هزینه ای اندک در قیاس با قیمت ارتودنسی طی مدتی کوتاه ، مشکل ظاهری دندانهای خود را برطرف کرده اند.
این متخصص ارتودنسی می گوید: این روش درمانی در طولانی مدت به دلیل تراش مینای دندان، موجب حساس شدن دندان شده و حتی در مواردی دندان نیاز به عصب کش پیدا می کند.
داودیان اضافه می کند: مواد چسبانده شده نیز به صورت دوره ای به دلیل تغییر رنگ نیاز به تعویض یا تعمیر پیدا می کنند بنابراین برای چسباندن مواد جدید، دندان ها باید دوباره تراش بخورند.
وی می افزاید: اغلب مواد چسبانده شده در نواحی تورفته دهان بر اثر غذا خوردن کنده می شوند و یا اگر هم کاملا از دندان جدا نشوند زیر آنها پوسیدگی شکل می گیرد. گاهی برخی از این دندان ها را حتی باید کشید.
این متخصص ارتودنسی خاطرنشان می کند این درحالی است که طول درمان ارتودنسی با مراجعه به متخصص ارتودنسی و در صورت همکاری بیمار در خصوص بهداشت دهان و استفاده از دستگاه ها به صورت محسوسی قابل کاهش است.
داودیان می گوید: درد ارتودنسی به شرط درمان نزد متخصص ارتودنسی عموما تنها حداکثر محدود به دو روز است که به سادگی با مصرف مسکن قابل تحمل است.

منبع :irden.ir

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.