حساسیت به مواد شوینده و راه مقابله با آن

در روزهای پایانی سال و فصل خانه‌تکانی افراد زیادی برای شست‌وشو و نظافت از مواد شوینده، پاک‌کننده و ضدعفونی‌کننده بیش از حد معمول آن هم به مقدار زیاد استفاده می‌کنند، چون بسیاری افراد با چند بار امتحان کردن این‌گونه مواد به این نتیجه رسیده‌اند که خیلی سریع‌تر و راحت‌تر به نظافت و پاکیزگی دلخواهشان می‌رسدند. اما مشکلاتی که مصرف این مواد با خود به همراه می‌آورند، به این روزها محدود نمی‌ماند. بعضی افراد عوارض ناشی از مصرف شوینده‌های شیمیایی را در خود مشاهده نمی‌کنند و بعضی به خیال هدر ندادن زحماتشان برای خانه‌تکانی، تا ماه‌ها همچنان به برق انداختن خانه و استفاده از این مواد مشغول می‌مانند.
[toc]
انگار کسی به این افراد گوشزد نکرده که زیاده‌روی در مصرف چنین موادی سلامتی‌شان را به خطر می‌اندازد. مواد شوینده شیمیایی مثل وایتکس و جرم‌گیر علاوه بر اینکه تشدیدکننده اگزما، التهابات پوستی و ایجاد و تشدید مشکلات تنفسی و ریوی می‌شوند می‌توانند باعث ایجاد حساسیت و آلرژی در افراد شوند. اگر شما هم یکی از قربانیان استفاده بیش‌ازحد از این مواد هستید، بهتر است نکاتی که در ادامه می‌آوریم را مرور کنید.

آلرژی چیست؟

آلرژی واکنشی تهاجمی است که دستگاه ایمنی بدن در مقابل ورود برخی مواد حساسیت‌زا از خود نشان می‌دهد و نوعی از آن زمینه ژنتیکی دارد. افرادی که زمینه ژنتیکی آلرژی مساعدی دارند هر عامل حساسیت‌زایی می‌تواند باعث به وجود آمدن آلرژی و حساسیت در آنها شود. یکی از این عامل‌های حساسیت‌زا می‌تواند مواد شوینده شیمیایی (پودری، اسیدی و قلیایی) باشد.

علائم حساسیت ناشی از مواد شوینده شیمیایی چیست؟

استفاده نادرست از مواد شوینده شیمیایی علاوه بر عوارض پوستی (خارش و کهیر) می‌تواند مشکلات تنفسی نیز برای فرد ایجاد کند. استنشاق این مواد از طریق بینی و دهان آلرژی بینی را به وجود می‌آورد که از علائم آن گرفتگی بینی، آبریزش بینی، عطسه فراوان، خارش و سوزش است. همچنین مصرف بیش‌ازحد این مواد آلرژی‌زا با غلظت بالا می‌تواند به مشکلات جدی‌تر تنفسی مثل آسم تبدیل شود، از این رو هنگام استفاده از این‌گونه مواد شوینده شیمیایی باید نکات ایمنی را به‌دقت رعایت کرد.

توصیه‌های بهداشتی و ایمنی

افرادی که به آسم و آلرژی مبتلا هستند به‌هیچ‌وجه نباید در معرض این مواد قرار بگیرند چون علائم بیماری آنها تشدید می‌شود. استفاده مکرر و بی‌رویه از این مواد شیمیایی آن هم با غلظت بالا در سایر افراد علاوه بر صدمه رساندن به دستگاه تنفسی می‌تواند سبب ایجاد آلرژی و حساسیت شود. از این رو توصیه می‌شود:
*جرم‌گیرها و سفیدکننده‌ها را با هم مخلوط نکنید چون گاز کلری که در اثر این ترکیب متصاعد می‌شود خطرناک است و مجراهای تنفسی و ریه‌ها را تحریک می‌کند و می‌تواند باعث صدمه دیدن دستگاه تنفسی فرد یا مسمومیت شود و در طولانی‌مدت سبب آلرژی و حساسیت می‌شود.

*حتما در محیط‌هایی که تهویه مناسبی دارند از این شوینده‌های شیمیایی استفاده کنید.

*بهتر است از آب سرد استفاده کنید چون بخار حاصل از آب داغ سبب ماندگاری گاز حاصل از این مواد در محیط می‌شود.

*هنگام استفاده از این مواد حتما از ماسک استفاده کنید و پنجره‌ها را باز بگذارید.

*به‌هیچ‌وجه مواد قلیایی (جرم‌گیرها) و مواد اسیدی (وایتکس) را با همدیگر یا با پودرهای شوینده ترکیب نکنید.

*طبق دستورالعمل ذکرشده روی محصول هنگام استفاده حتما آنها را با آب رقیق کنید.

*کودکان در برابر مواد شوینده شیمیایی آسیب‌پذیرترند زیرا بدن آنان سریع‌تر مواد شیمیایی را جذب می‌کند و نسبت به شوینده‌های شیمیایی نیز حساسیت بیشتری از خود نشان می‌دهند. از این رو والدین به‌ویژه آنهایی که کودکان اتوپیک دارند هنگام مصرف شوینده‌های شیمیایی باید احتیاط بیشتری کنند.

نظرات بسته شده است.