درمان های مختلف سرطان ریه

سرطان ریه یکی از بیماری های رایج است که درمان های مختلفی نیز دارد. این پزشک تان است که برای درمان تان برنامه ریزی می کند و با توجه به نیازتان، این درمان ها را برای شما برنامه ریزی می کند. تصمیم در مورد درمان می تواند براساس موارد زیر باشد:

نوع بیماری
مرحله آن
آیا سلول های سرطانی در بدن تان در حال گسترش هستند یا خیر
عوارض جانبی که به دلیل درمان ایجاد می شود
سن و سلامتی کلی تان
ترجیحات و اهداف تان

از پزشک تان در مورد برنامه های درمانی تان بپرسید، به عنوان مثال منافع آن، عوارض و اینکه ممکن است در طول این درمان و بعد آن چه احساسی داشته باشید.

جراحی

این درمان هنگامی انجام می شود که سلول های بیمار هنوز به جاهای دیگر بدن دست اندازی نکرده اند. این درمان معمولاً بهترین راه برای درمان سلول های ﻏﻴﺮﻛﻮﭼﻚ ﺳﺮﻃﺎن رﻳﻪ است.

پزشک تان می تواند قسمتی از بافت سرطانی و بافت های اطراف آن را بردارد یا ممکن است شیمی درمانی یا رادیوتراپی بعد از جراحی را پیشنهاد دهد.

بعد از جراحی ممکن است نیاز باشد چند هفته ای در بیمارستان بمانید تا روند بهبودی بهتر شود. با این حال روش های کمتر تهاجمی جراحی نیز ممکن است استفاده شود. در این حالت یک شکاف کوچک در قفسه سینه تان ایجاد می شود و جراح یک توراکوسکوپ که یک لوله انعطاف پذیر است را وارد قفسه سینه می کند تا بافت های آسیب دیده بررسی شود.

شیمی درمانی

این نوع درمان، سلول های سرطانی را در بدن می کشد. ممکن است پزشکتان قبل یا بعد از انجام جراحی، شیمی درمانی را به شما پیشنهاد کند یا امکان دارد این نوع درمان، درمان اصلی تان باشد. پزشک تان ممکن است یک نوع داروی شیمی درمانی را برای شما تجویز کرده باشد یا ترکیبی از داروهای متفاوت را استفاده کرده باشد. شما معمولاً این درمان ها را به صورت تزریق وریدی و در یک مرکز درمانی یا بیمارستان دریافت می کنید. ممکن است دوره درمانی چند هفته ای نیاز داشته باشید.

درمان های دیگر

محققان به طور مداوم به دنبال راهی بهتر برای درمان سرطان ریه هستند و به افراد کمک می کنند احساس بهتر و زندگی طولانی تری داشته باشند. دانشمندان در حال مطالعه روی یک درمان جدید هستند که ترکیبی از شیمی درمانی، فرم جدیدی از رادیوتراپی و داروهایی است که سلول های سرطانی را به رادیوتراپی حساس تر می کند. داروهایی که قسمت های خاصی از سلول های سرطانی یا تومورها را هدف قرار می دهند که به آن تارگت درمانی گفته می شود. برخی از آن ها به جلوگیری از گسترش سلول های سرطانی ریه کمک می کنند.

مراقبت های خانگی بعد از درمان

اگر برای درمان سرطان ریه جراحی شده اید، پزشک یا پرستار به شما نشان می دهند که چگونه باید از جای جراحی مراقبت کنید و می گویند چه کارهایی به بهبودی تان کمک می کنند. برای خلاص شدن از حساسیت های پوستی ناشی از رادیوتراپی، سعی کنید لباس های گشاد بپوشید، قفسه سینه تان را از اشعه uv محافظت کنید و سعی کنید هنگامی که در معرض نور آفتاب قرار می گیرید، از ضدآفتاب و کرم آلوورا یا ویتامین A استفاده کنید. از دیگر لوسیون ها یا کرم های پوستی استفاده نکنید، مگر اینکه پزشک تان به شما اجازه دهد. همچنین مراقب باشید که پوست تان بیش از اندازه گرم یا سرد نشود.

منبع

http://www.webmd.com/lung-cancer/lung-cancer-treatment

نظرات بسته شده است.