علت لقی دندان ها در نوجوانی و راه درمان

اولا اگر بخواهیم یک بیماری را بشناسیم، باید شرایط طبیعی و سلامت دندان هارا بدانیم و آن را باحالت بیماری تطبیق دهیم . ریشه دندان ها در داخل استخوان فک قرار گرفته و تعدادی بافت محکم به نام بافت های نگهدارنده دور دندانی، آن را احاطه کرده است .البته بین ریشه و استخوان یک فاصله چند میکرونی وجود دارد که از طریق این الیاف (سمان) ریشه به استخوان محکم وصل می شود .چندین علت باعث بروز بیماری و لقی دندان ها می شود.

1-در شرایط مختلف مانند عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و تشکیل پلاک میکروبی این بافت ها در معرض هجوم باکتری ها و سموم آن ها قرار می گیرد و درصدی از آن ها تخریب می شود. هر چه تخریب شدیدتر باشد لقی دندان ها بیشتر است.

2- علت های دیگری مانند بیماری های سیستمیک مانند دیابت ، پوکی استخوان و بیماری های بافت همبندی ممکن است بر هریک از اعضای این بافت ها اثر مخرب داشته باشد و باعث ازبین رفتن یک یا چند عضو از این بافت ها شود .

3-در بعضی موارد علت لقی دندان ها یا ارثی است یا ناشناخته که درصد کمی از لقی دندان ها را تشکیل می دهد. مثلا ضعیف بودن یک ژن در استحکام بعضی از بافت های اطراف دندان، باعث شلی آن بافت و لقی دندان ها می شود.معمولا این بیماری های ارثی مقاوم به درمان یا غیر قابل درمان است و دندان را باید کشید ولی خوشبختانه درصد کمی از لقی دندان ها را تشکیل می دهد البته برای درمان لقی دندان ها باید علت یا اتیولوژی ( سبب شناسی) مشخص شود و غیر از مورد آخر معمولا بیشتر لقی ها قابل درمان است.

دکتر محمد حسن نیک خو دندان پزشک

خراسان نیوز

نظرات بسته شده است.