با عوامل کم آبی و تشنگی آشنا شوید (علائم و نشانه های آن)

گاهی با وجود نوشیدن چند لیوان پیاپی آب، باز هم احساس تشنگی می‌کنید و بدنتان در چنین شرایطی، شما را از نیازی باخبر می‌کند که با وجود تلاش‌هایتان برای برطرف شدنش، شما را رها نمی‌کند.

دلایل کم آب شدن بدن

چرا همیشه تشنه هستیم
بدن شما با توجه به شرایطی که در آن قرار گرفته، به میزان متفاوتی از مایعات نیازمند است. اگر ورزشکار باشید و تعریق زیادی داشته باشید، نیاز بدنتان به مصرف آب چندبرابر می‌شود. گذشته از این، وقتی به دلیل بیماری، گرفتار اسهال و استفراغ شده‌اید یا شرایط خاص بدنی‌ شما، باعث تعریق بیش از حد شده نیز به مصرف مایعات بیشتری نیاز دارید.
کم‌آب شدن بدن، همیشه با احساس تشنگی، خود را به شما نشان نمی‌دهد. تیرگی ادرار، خشکی دهان، خشکی پوست، احساس خستگی یا سرگیجه و سردرد، گریه بدون اشک در کودکان از دیگر نشانه‌هایی هستند که لزوم مصرف فوری مایعات را به شما یادآوری می‌کنند.

بیماری دیابت و احساس تشنگی

قند خون باعث تشنگی می شود

اگر بدنتان در تنظیم میزان انسولین خون ناتوان باشد، دچار افت قندخون می‌شوید. تکرر ادرار و احساس مداوم تشنگی، از عوارضی هستند که با ابتلا به دیابت، سراغ شما می‌آیند. احساس مداوم خستگی، تاری‌دید و گرسنگی، از دیگر نشانه‌هایی هستند که با ابتلا به این مشکل، بدن شما را هدف قرار می‌دهند.

مروری بر مطلب دیگر:علائم کم آبی بدن

خشکی دهان و کم آبی

درمان خشکی دهان و تشنگی
وقتی محیط دهان شما بسیار خشک می‌شود، احساس تشنگی نیز سراغتان می‌آید. اما باید بدانید که خشکی دهان، همیشه به دلیل کم‌آب بودن بدن نیست و ممکن است ناشی از کم‌شدن بزاق دهان باشد. مصرف برخی داروها و دخانیات، از عوامل زمینه‌ساز خشکی دهان است و اگر فکری به حال آن نکنید، بوی بد دهان، عوض‌شدن طعم‌ غذاها، آسیب‌دیدن لثه‌ها و خشک‌شدن لب‌ها را نیز به دنبال دارد.

احساس تشنگی و کم خونی

کم خونی باعث احساس تشنگی می شود
کم‌خونی به این معنی است که بدن شما به اندازه کافی گلبول‌های قرمز خون تولید نمی‌کند. این اختلال در برخی موارد مادرزادی و در برخی دیگر، حاصل سبک زندگی نامناسب است.
اگر کم‌خون باشید، بیشتر احساس تشنگی می‌کنید و علاوه بر آن، نشانه‌هایی مثل سرگیجه، خستگی مفرط، ضعف و رنگ‌پریدگی نیز سراغتان می‌آید. چه باید کرد؟
برای رهاشدن از احساس تشنگی، همیشه نیازمند مصرف بیشتر مایعات نیستید. شما برای سروسامان‌ دادن به وضعیت بدن خود، گاهی چاره‌ای جز مصرف داروهای خاص ندارید.
بنابراین در صورتی که در تمام روز یا حتی در میانه خوابتان، تشنگی، شما را کلافه می‌کند، حتما برای بررسی دقیق‌تر دلیل آن، با یک متخصص مشورت کنید.

کم آبی و تشنگی باعث سر درد می شود

ارتباط سردرد و کم ابی بدن
سرتان بی‌دلیل تیر می‌کشد؟ احتمالا بدنتان این پیغام را مخابره می‌کند که نیاز به آب بیشتری دارید. مغز نیز مانند تک‌تک اعضای بدن برای گذران امورش به آب نیاز دارد. وقتی نیازش تامین نشود، ساز مخالف می‌زند و سرتان درد می‌گیرد. همیشه یک شیشه آب دم دستتان بگذارید و جرعه‌جرعه بنوشید. احتمالا با همین کار ساده مشکلتان رفع و نگرانی‌تان از بابت میگرن برطرف می‌شود.

هشدار بدن در مورد کم ابی با ادرار رنگ تیره

کم ابی موجب تغییر رنگ ادرار می شود
شاید کمی عجیب باشد، اما وقتی رنگ ادرار عوض می‌شود و به زرد تیره درمی‌آید، بدن هشدار می‌دهد که به میزان کافی آب نمی‌نوشید. حواس‌تان به رنگ ادرار باشد و قبل از این‌که رنگ آن تیره شود و بدتر از آن به قهوه‌ای بزند، آب بیشتری مصرف کنید. یبوست و حتی عفونت ادراری نیز ممکن است از علائم دیگر کم‌آبی بدن باشد.

تشنگی و کم ابی باعث چرت زدن می شود

دلیل زیاد چرت زدن
احساس خستگی مداوم ممکن است نشان‌دهنده این باشد که آب کافی نمی‌خورید. اگر در طول روز مدام خواب‌آلوده هستید و دلتان می‌خواهد چرت بزنید، احساس خطر کنید چون بدن ما از این شیوه، یعنی خوابیدن، برای کند کردن فعالیت‌هایش استفاده می‌کند تا آب بیشتری در خود ذخیره کند. خودتان را به طور مرتب به یک لیوان آب خنک مهمان کنید تا هشیارتر شوید و خواب از سرتان بپرد.

رابطه سرگیجه و تشنگی

کم آب شدن بدن و سرگیجه
سرگیجه و احساس منگی جزو علائم دیگر کم‌آبی بدن است. ریه‌های شما نیاز به آب کافی دارند تا درست به وظایفشان عمل کنند. اگر بخش خارجی ریه‌ها خشک شود، تنفس دچار مشکل می‌شود و بسختی نفس می‌کشید. در این صورت میزان اکسیژنی که به مغز می‌رسد ​کاهش می‌یابد و در نتیجه مغز نمی‌تواند عملکرد درستی داشته باشد و دنیا دور سرتان خواهد چرخید. اگر می‌خواهید از این احساس ناخوشایند خلاص شوید، مرتب آب بنوشید.

گرما زدگی و کم آبی

رابطه گرمازدگی و تشنگی
گرمازدگی نیز یکی از مشکلات آزاردهنده و حتی خطرناک است. بدن ما از آب برای خنک کردن خود استفاده می‌کند و اندام‌های داخلی را، بخصوص بعد از یک فعالیت جسمی شدید، در دمای مطلوب نگه می‌دارد. وقتی آب کافی به بدن نرسد، بخش خنک‌کننده داخلی بدرستی به وظایف خود عمل نمی‌کند؛ در نتیجه احساس گرمای شدید می‌کنید، نبض‌تان تندتر می‌زند یا گرمازده می‌شوید.

منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.