چگونه از خطاهای پزشکی اجتناب کنیم؟

اشتباه اتفاق می افتد

به گفتۀ محققان در جان هاپکینز، خطاهای پزشکی بعد از سرطان و بیماری های قلبی، سومین علت مرگ در سراسر جهان هستند. این دانشمندان برآورد کرده اند که این عامل، باعث مرگ بیش از 250000 انسان در سال می شود، اما شما می توانید با انجام کارهایی به تیم پزشکی تان کمک کنید تا از برخی از رایج ترین اشتباهات پیشگیری کنند.

داروها

اگر داروی اشتباهی دریافت کردید یا مقدار مصرف آن به شما اشتباه اعلام شده، می تواند مشکلات جدی برای شما ایجاد کند. بعضی از این داروها قوی هستند و تجویز میزان مصرفی که ایمن و مؤثر باشد، ممکن است سخت باشد. کمبود آموزش و تخصص، خطاهای انسانی و ارتباطات ضعیف، می تواند به اشتباهات بیشتری منجر شود. توجه داشته باشید که لیستی از داروهای به روز شده خود را نگه دارید، بنابراین پزشک تان را از داروی های دیگری که استفاده می کنید، آگاه کنید.

سوء استفاده از آنتی بیوتیک ها

این داروها باکتری ها را از بین می برند؛ بنابراین هنگامی که سرما می خورید یا آنفولانزا می گیرید یا به دیگر بیماری های ویروسی دچار می شوید، نمی توانند به شما کمکی بکنند. اگر بیش از اندازه از آن ها استفاده کنید، در حالی که به آن نیازی ندارید، ممکن است اثرات شان بر روی شما کاهش یابد یا دیگر تأثیری روی بیماری تان نداشته باشند. بسیار مهم است که پزشک تان آن ها را به درستی و با دوز مناسب تجویز کند. اگر به آن ها نیاز ندارید، از پزشک تان بخواهید که برای تان آنتی بیوتیک تجویز نکند.

ماندن در بیمارستان، طولانی یا کوتاه مدت

اینکه در بیمارستان بمانید، احساس خوبی نخواهید داشت؛ اما پیش از بهبودی کامل نباید برای رفتن به خانه عجله کنید. مطالعات نشان می دهد افرادی که برای برگشت به خانه عجله دارند، به ویژه بعد از جراحی، بیشتر احتمال دارد که به دلایل مختلف، دوباره به بیماری مبتلا شوند. اگرچه شما دوست ندارید ماندن تان در بیمارستان بیش از اندازه طول بکشد، اما این بستگی به میزان بالای عفونت و سایر مشکلات مرتبط دارد. در مورد علائمی که دارید صادقانه با پزشک تان صحبت کنید و درمان درستی را دریافت کنید و سپس به خانه بازگردید.

جراحی اشتباه منطقه ای از بدن

جالب ترین مثال از این حالت هنگامی است که یک جراح عضو اشتباه را از بدن تان خارج کند، اما ممکن است اتفاق بیفتد. در این حالت جراح، عضو اشتباهی را از بدن تان خارج می کند یا به اشتباه فرد را زیر تیغ جراحی می برد. طرح و برنامه های اتاق عمل، حواس پرتی و داشتن برنامه های پشت سرهم می تواند منجر به این اشتباهات شود. می توانید از قبل به طور دقیق منطقه ای را که باید جراحی شود، مشخص کنید.

جاگذاشتن ابزار جراحی در بدن

این اتفاق نادر است، اما ممکن است تیم جراحی به طور تصاوفی چیزی مانند ابزار یا باند را داخل بدن شما جا بگذارند. این اشتباه می تواند به مشکلات جدی داخلی از جمله آبسه، انسداد، عفونت یا التهاب منجر شود. علائم این مشکلات می تواند درد شدید، تورم، تب، حالت تهوع و تغییراتی در حرکات روده باشد. در صورت وجود هر یک از این علائم بعد از عمل جراحی، بلافاصله پزشک را مطلع کنید.

تأخیر در درمان

این اشتباه زمانی اتفاق می افتد که شما نیاز به مراقبت های پزشکی دارید، اما مراقبتی دریافت نمی کنید. این حالت ممکن است در طی تشخیص رخ دهد، به عنوان مثال ممکن است انجام آزمایشات، به موقع برنامه ریزی نشده باشد، نتایج آزمایش دیر به شما اعلام شود، تشخیص اشتباه رخ دهد یا پس از انجام درمان متوجه شوید که درمان تان اشتباه بوده است. خطاهای انسانی، ارتباط بد و برنامه ریزی ضعیف در میان سایر موارد می تواند موجب تأخیر در درمان شود. اگر پزشک تان در مورد درمان چیزی نمی گوید، تصور نکنید که همه چیز درست است. نتایج درمان تان را پیگیری کنید و در مورد مراحل بعدی درمان از پزشک تان بپرسید.

استراحت در بستر

در10 روز اول استراحت در رختخواب، توده عضلانی و تراکم استخوانی، به تدریج کاهش می یابد. اگر به مدت طولانی در رختخواب بمانید ممکن است به مشکلات دیگری مانند مشکلات قلبی، ریوی و مغزی نیز دچار شوید، همچنین ماندن در رختخواب ممکن است منجر به زخم بستر شود. به همین دلیل است که بسیاری از پزشکان از شما می خواهند در اسرع وقت از رختخواب برخیزید و فعالیت روزمره تان را آغاز کنید. دانشمندان در حال بررسی راه های ایمنی هستند که افراد در انواع شرایط بتوانند فعالیت بدنی و تحرک شان را ادامه دهند.

چه کاری می توانید انجام دهید؟

اینکه یکی از پزشکان تان در مورد نوع داروهای مصرفی تان اطلاع دارند، به این معنی نیست که همۀ پزشکان از این اطلاعات آگاهی دارند. حتماً با مراقب، پرستار و پزشکان تان در مورد داروهایی که مصرف می کنید یا داروهایی که نسبت به آن ها حساسیت دارید، صحبت کنید. همچنین بسیار خوب است که این موارد را روی کاغذی بنویسید یا در این مورد به یکی از نزدیکان تان بگویید؛ زیرا ممکن است شما در حالی باشید که نتوانید در مورد این موارد به پزشک توضیحی دهید. در هر بار مراجعه به مراکز درمانی اطلاعات لازم را به مراقبین بهداشتی بدهید.

کارهایی که باید انجام دهید

در مورد شرایط و درمان های خود از پزشک سؤال کنید و منابع قابل اعتمادی را برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آن ها پیدا کنید. مهم است که درک کنید داروها چگونه بر بدن تان تأثیر می گذارند. سعی کنید از پزشک تان بپرسید، چرا این دارو را به شما پیشنهاد کرده است.

با پزشک تان صحبت کنید

اگر سؤال یا نگرانی دارید، نترسید و حتماً آن را از پزشک تان بپرسید. شما حق دارید از همۀ کسانی که در درمان و مراقبت شما درگیر هستند، در مورد شرایط تان سؤالاتی بپرسید. شما ممکن است به ارائه دهندگان مراقبت های پزشکی کمک کنید که از اشتباهاتی که سلامت شما را به خطر می اندازد، پیشگیری کنند.

یک فرد را برای انجام مراقبت ها انتخاب کنید

می توانید یکی از متخصصان مراقبت های بهداشتی مانند پزشک مراقبت های اولیه خود را انتخاب کنید تا مراقبت های تان را با او هماهنگ کنید. با این کار می توانید به کاهش سردرگمی و اشتباهات کمک کنید، به خصوص اگر مشکلات متعددی دارید و با پزشکان زیادی قرار ملاقات می گذارید.

با یک دوست تماس بگیرید

هنگامی که با پزشکی قرار ملاقات دارید یا برای مراقبت به مراکز ارائه دهندۀ خدمات می روید، از یکی از اعضای خانواده یا دوستتان بخواهید شما را همراهی کند؛ زیرا ممکن است الان حال تان خوب باشد و بتوانید تمام جزئیات را برای پزشکان یا مراقبان توضیح دهید، اما ممکن است بیماری تان تغییر کرده و به خصوص اگر نیاز به عمل جراحی داشته باشید، بهتر است یک نفر دیگر غیر از خودتان به جزئیات بیماری و درمان تان آگاه باشد.

بیمارستان مناسب انتخاب کنید

اگر برای طی کردن یک پروسۀ درمانی یا انجام آزمایش برنامه ریزی شده قرار است در بیمارستان باشید، زمانی را برای جمع آوری اطلاعات در مورد تسهیلات آن در نظر بگیرید. اگر می خواهید انتخاب کنید بهتر است موردی را انتخاب کنید که با شرایط تان متناسب باشد.

http://www.webmd.com

نظرات بسته شده است.