کم‌کاری تیرویید و افزایش وزن

حدود 40-30 درصد افرادی که برای کاهش وزن  مراجعه می‌کنند، مشکل تیروییدی دارند که این مشکلات باید تحت‌‌نظر فوق‌تخصص غدد درمان شود.

اگر اختلالات تیرویید شدید باشد می‌تواند به چاقی یا لاغری مفرط منجر شود اما فردی که تحت‌نظر پزشک فوق‌تخصص غدد دارو مصرف می‌کند و معمولا بررسی‌‌های دوره‌ای را هر 6 ماه یکبار انجام می‌دهد، مشکلش تحت کنترل درخواهد آمد و مصرف دارو میزان ترشح غده تیرویید را تنظیم خواهد کرد.

در نتیجه نمی‌توان چاقی و اضافه وزن بالا را قطعا به دلیل مشکلات تیرویید دانست. مهم‌ترین مقصر اضافه وزن و چاقی، خوردن انواع و اقسام هله‌هوله‌ها و ریزه‌خواری‌هاست.

بیشتر افراد چاق اذعان می‌کنند غذای زیادی نمی‌خورند. راست هم می‌گویند اما از صبح که بیدار می‌شوند تا شب هنگامی که می‌خواهند بخوابند، انواع و اقسام تنقلات را میل می‌کنند و آنها را به حساب نمی‌آورند.در حالی که همین تنقلات سرشار از انرژی و به شدت چاق‌کننده هستند.

اگر افراد بتوانند ریزه‌خواری‌هایشان را کنار بگذارند و غذایشان را درست و متعادل و بر اساس گروه‌های چهارگانه غذایی مصرف کنند و فعالیت بدنی داشته باشند، قطعا دچار اضافه وزن و چاقی نخواهند شد.

اغلب افراد از 35-30 سالگی به بعد دچار چاقی می‌شوند بنابراین افرادی که در این سنین قرار دارند باید مراقب وزنشان باشند زیرا هرچه سن بالاتر می‌رود، کاهش وزن سخت‌تر می‌شود.

 

منبع:سلامت

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.