گوش تان در مورد سلامتی تان چه می گوید؟

آیا می دانید هنگامی که گوش تان آسیب دیده، زنگ می زند یا می خارد به چه معنی است؟ این علائم می تواند نشان دهنده مشکلاتی در گوش شما باشد.

چین نرمۀ گوش که به آن نشانۀ فرانک نیز گفته می شود، ممکن است نشانه ای از بیماری قلبی باشد. دانشمندان نمی دانند دقیقاً چه چیزی باعث ایجاد این چروک می شود. لازم است بدانید این چین همیشه به معنی ابتلا به بیماری قلبی نیست. اگر متوجه این علامت شدید، با پزشک تان در این مورد مشورت کنید.

چاله ها و چین های گوش: نوزادانی که با شرایط خاصی به دنیا می آیند مانند سندرم Beckwith-Wiedemann ، حفره های کوچکی در اطراف گوش شان ایجاد می شود. در این سندرم کودک ممکن است بزرگتر از حد معمول باشد و دارای زبان بزرگ و قندخون پایین باشد. این سندرم برای افرادی که به آن مبتلا هستند، مشکلات زیادی ایجاد نمی کند، اما همان طور که کودک رشد می کند، ممکن است یک طرف بدن او بزرگ تر از طرف دیگر باشد و احتمال دارد به تومورهای خاصی مبتلا شود.

گوش پایین تر از حد معمول: هنگامی این حالت ایجاد می شود که کودک به سندرم ترنر یا داون مبتلا باشد. افرادی که به این دو بیماری مبتلا هستند، یک کرومزوم آن ها دچار اختلال شده است. افراد مبتلا به سندرم داون، مشکلات دیگری مانند اختلالات فیزیکی و مشکلات رشد نیز دارند. سندرم ترنر می تواند مشکلاتی در شکل سر و گردن و مسائلی در رشد و بلوغ ایجاد کند. دو شرایط نادر دیگر به نام های Shprintzen-Goldberg و سندرم جاکوبسن هم می توانند باعث قرارگیری گوش در وضعیتی پایین تر از مکان نرمال و مشکلات رشد و بلوغ شوند.

نبودن گوش خارجی: این حالت می تواند علامتی از یک مشکل مادرزادی باشد. پزشکان هنوز مطمئن نیستند که چه چیزی باعث آن می شود، اما گمان می کنند که مواجهه با برخی عوامل زیست محیطی و مصرف داروهای خاص در دروان بارداری می تواند بخشی از علت ایجاد آن باشد. همچنین ممکن است به دلیل یک بیماری ژنتیکی این مشکل ایجاد شود. در اغلب موارد پزشکان می توانند با جراحی پلاستیک یک گوش خارجی برای فردی که دچار این مشکل است، پیوند بزنند.

شکل گوش غیرمعمول: حتی اگر یک زایدۀ پوستی کوچک بر روی گوش وجود داشته باشد، می تواند نشانه ای از وجود مشکلی در کارکرد کلیه باشد؛ زیرا رشد کلیه ها و گوش کودکان در یک زمان است. اگر پزشک متوجه چنین مشکلی در گوش نوزاد شود باید یک آزمایش کلیه یا سونوگرافی انجام شود تا به طور دقیق تری، کلیه های نوزاد بررسی شود.

زنگ در گوش یا وزوز گوش: وزوز گوش مستقیماً مربوط به گوش شماست، اما می تواند نشانه ای از وجود مشکل در مفصل استخوان فک یا جمجمه نیز باشد یا در اثر آسیبی که به گردن یا سرتان وارد شده، ایجاد شده باشد. اگر صدای زنگ زدن، وزوز، صدای بلند یا صدا زدن را شنیدید، حتماً به پزشک خود مراجعه کنید تا علت آن را بیابید.

گوش های خارش دار: عفونت های قارچی یا سایر اختلالات اغلب باعث این حالت می شوند. علت دیگر ممکن است پسوریازیس باشد و هنگامی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی تان به اشتباه به پوست تان حمله کند. این حالت اگر بر روی گوش ایجاد شود، جایی که پوست تان بسیار نازک است، می تواند بسیار دردناک باشد. این مشکل معمولاً در بیرون یا درون گوش اتفاق می افتد و ایجاد پوست های مرده و تجمع آن ها ممکن است شنوایی شما را سخت کند. هیج درمانی برای پسوریازیس وجود ندارد، اما پزشک می تواند با تجویز درمان های مختلف علائم را کنترل کند.

گوش درد: این حالت می تواند نشانه ای از عفونت گوش، گلو، تجمع بیش از اندازۀ موم گوش یا در اثر آبسۀ دندان باشد. اگر شنوایی دچار مشکل شده یا با تب، استفراغ، درد گلو، خروج مایع از گوش و تورم در اطراف آن همراه بوده، حتماً با پزشک در این مورد صحبت کنید. در صورتی که فرزندتان کمتر از 6 ماه دارد و فکر می کنید که دچار آسیب شنوایی شده، حتماً باید با پزشک متخصص اطفال تماس بگیرید.

نظرات بسته شده است.