3 ترفند طبیعی برای رفع عفونت قارچی پا

میان بیماری‌های قارچی پوست، پاها و به‌خصوص بین انگشتان پا به دلیل تعریق و رطوبت زیاد خصوصا طی مدت طولانی کفش پوشیدن، بیشتر در معرض ابتلا هستند. شستشوی مرتب پاها، خشک کردن کامل پوست به‌خصوص قسمت‌های بین انگشتان، استفاده از جوراب نخی و قرار دادن کفش‌ها در محیط باز خصوصا زیر نور خورشید برای از بین رفتن عوامل بیماری‌زا از جمله مهم‌ترین توصیه‌ها برای پیشگیری از بیماری‌های قارچی پا محسوب می‌شوند. در صورت ابتلا به این مشکل، می‌توان علاوه بر مراجعه به پزشک و درمان مناسب، از برخی ترفندهای طبیعی برای تسریع روند بهبود نیز کمک گرفت.

محلول جوش شیرین: جوش شیرین ماده‌ای عالی برای بهبود بیماری‌های قارچی پاست. برای بهره‌‌مندی از خواص آن، کافی است 4 قاشق چای‌خوری جوش شیرین را در یک لیتر آب ولرم حل کنید و پاها را به مدت 15 دقیقه در این محلول بگذارید. پس از این بسیار مهم است که پاها کاملا خشک شود تا رطوبتی بین انگشتان باقی نماند. همچنین توصیه می‌شود پیش از پوشیدن جوراب، مقداری جوش شیرین روی پوست مبتلا به قارچ بپاشید زیرا پودر رطوبت ایجادشده طی روز را جذب می‌کند.

محلول آب نمک: آب نمک محیطی عالی برای مقابله با قارچ‌هاست زیرا نمک مانع تکثیر این موجودات میکروسکوپی می‌شود. قراردادن روزانه پاها در محلول آب نمک (1 قاشق سوپ‌خوری پرنمک در یک لیتر آب) راهکار خوبی برای مقابله با این بیماری است.

محلول لیمو و کرچک: ابتلا به قارچ‌های ناخن جزو شایع‌ترین مشکلات قارچی محسوب می‌شود. یکی از راهکارهای طبیعی برای بهبود این مشکل این است که نصف لیوان روغن کرچک را با 7 قطره آبلیمو مخلوط کنید و پاها را چند دقیقه‌ای در این محلول بگذارید. این کار را 6 هفته ادامه دهید و فراموش نکنید پس از هر نوبت استفاده، پاها را کاملا بشویید و خشک کنید.

توصیه‌های چهارگانه برای پیشگیری از عفونت قارچی پا
پرهیز از پوشیدن کفش‌های بسیار تنگ: در واقع قارچ‌ها محیط‌های مرطوب، تاریک و بدون جریان هوا را دوست دارند زیرا محیط مناسبی برای رشد و تکثیر آنها ایجاد می‌کند. پوشیدن کفش‌های تنگ به‌خصوص اگر از اجناس مصنوعی مانند پلاستیک باشد که پاها عرق کند و امکان جابجایی هوا وجود نداشته باشد، این محیط را فراهم می‌کند. کفش‌های چرمی به‌خصوص اگر شیارهایی برای عبور هوا داشته باشند، بهترین انتخاب هستند.
پرهیز از راه رفتن با پای برهنه در اماکن عمومی: متخصصان پوست همواره توصیه می‌کنند در محیط‌های عمومی مانند سالن‌های ورزشی، استخر، حمام و… حتما دمپایی تمیز بپوشید. قارچ‌ها و دیگر عوامل بیماری‌زا در محیط‌های عمومی به سادگی از طریق خراش‌های میکروسکوپی پوست منتقل می‌شوند و زمینه‌ساز بیماری خواهند‌شد. حتما پس از حضور در این اماکن باید پوست را کاملا شست و به خوبی خشک کرد.
استفاده نکردن از ناخنگیر دیگران: گرچه بسیاری از افراد تنها مسواک، حوله و شانه را وسیله شخصی می‌دانند اما باید توجه داشت وسایلی مانند ناخنگیر و سوهان ناخن نیز که به طور مستقیم با پوست و ناخن در تماس است، نیز تنها برای استفاده شخصی کاربرد دارد.
پوشیدن جوراب‌های نخی: جوراب‌هایی که صددرصد از الیاف نخی تهیه می‌شوند به خوبی رطوبت پاها را جذب می‌کنند و احتمال بیماری‌های قارچی را کاهش می‌دهند. البته در صورت تعریق زیاد و هوای گرم توصیه می‌شود جوراب‌ها به طور منظم تعویض شوند و از پودر تالک نیز برای جذب رطوبت پیش از پوشیدن کفش و جوراب استفاده شود.

ترجمه: مریم‌سادات کاظمی
سلامت
PassportSanté.fr
Ameliore ta Santé.fr

نظرات بسته شده است.