انحراف ستون فقرات یا گوژپشتی (علائم،علت،راه درمان)

ورزش برای انحراف ستون فقرات,حرکات اصلاحی انحراف ستون فقرات,عوارض انحراف ستون فقرات,درمان انحراف ستون فقرات با ورزش,عمل انحراف ستون فقرات,انحراف ستون فقرات در کودکان,انحراف ستون مهره ها,گوژپشتی در جدول,معنی گوژپشتی,حرکات اصلاحی کیفوز,درمان کیفوز,لوردوز,عوارض کیفوز,انواع کیفوز,گوژپشت در جدول,انحراف ستون فقرات در بزرگسالان

گوژپشتی یک نوع انحنای ستون فقرات به سمت پهلوها است که اغلب در هنگام رشد، درست قبل از بلوغ رخ می‌دهد. برخی از بیماری‌ها مانند، فلج مغزی و دیستروفی عضلانی می‌توانند باعث گوژپشتی شوند، بااین‌حال علت بسیاری از موارد اسکولیوز یا گوژپشتی هنوز ناشناخته است. کوژپشتی در اغلب موارد خفیف است، اما در برخی موارد به‌خصوص در کودکان، این ناهنجاری ستون فقرات می‌تواند شدیدتر بوده و همگام با رشد آن‌ها میزان آن افزایش می‌یابد.

گوژپشتی شدید می‌تواند منجر به ناتوانی یا معلولیت شود. انحنای ستون فقرات به‌خصوص اگر شدید باشد، می‌تواند حجم داخل قفسه سینه را کاهش دهد، درنتیجه ریه‌ها نمی‌توانند به‌خوبی وظیفه خود را انجام دهند. افرادی که گوژپشتی خفیف دارند، تحت نظر قرار گرفته می‌شوند (معمولا از طریق ارزیابی با اشعه X)، تا تغییرات انحنای ستون فقراتشان بررسی شود. در بسیاری از موارد، درمان خاصی ارائه نمی‌شود.

برخی از افراد برای جلوگیری از بدتر شدن انحنای ستون فقرات، باید از کمربندهای مخصوص طبی استفاده کنند. در برخی موارد شدید گوژپشتی، برای جلوگیری از بدتر شدن روند بیماری و اصلاح انحنا ممکن است نیاز به مداخلات جراحی باشد.

علائم و نشانه‌های گوژپشتی
علائم و نشانه‌های گوژپشتی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

شانه‌های نامتوازن
یک شانه برجسته‌تر از دیگری به نظر می‌رسد

کمر ناموزون
قرارگیری لگن یک سمت از بدن بالاتر از دیگری
اگر انحنای کوژپستی خیلی شدید باشد، ممکن است ستون فقرات علاوه بر انحنا به سمت پهلوها، دچار چرخش و یا پیچ‌وتاب شود. در این حالت یک طرف دنده‌های قفسه سینه نسبت به طرف دیگر جلوتر می‌آید.

علل گوژپشتی
پزشکان به‌طوردقیق نمی‌دانند چه چیز باعث گوژپشتی می‌شود، بااین‌حال به نظر می‌رسد عوامل ارثی نیز در این بیماری دخیل باشند، زیرا این بیماری در افرادی که سابقه خانوادگی دارند بیشتر ظاهر می‌شود.

علل دیگری کوژپستی عبارت‌اند از:
بیماری‌های عصبی و عضلانی، مانند بیماری دیستروفی عضلانی و یا فلج مغزی.
نقایص مادرزادی که بر ستون فقرات اثر می‌گذارند.
صدمات یا عفونت‌های ستون فقرات.

عوامل خطر
عوامل خطرزای ابتلا به کوژپشتی عبارت‌اند از:
سن: علائم و نشانه‌های کوژپستی معمولا هنگام رشد افراد درست کمی قبل از بلوغ آغاز می‌شوند.
جنسیت: اگرچه تقریبا هر دو جنس به میزان مشابهی دچار گوژپشتی می‌شوند، به میزان کمی دختران در معرض خطر بیشتری قرار دارند، همچنین میزان پیشرفت بیماری و نیاز به درمان، اندکی در آن‌ها بیشتر است.
سابقه خانوادگی: گوژپشتی در بعضی از خانواده‌ها شیوع بیشتری دارد، هرچند بیشتر مبتلایان به گوژپشتی، سابقه خانوادگی در این خصوص ندارند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟
اگر متوجه علائم و نشانه‌های گوژپشتی شدید به پزشک خود مراجعه کنید. بااین‌حال از آنجایی که تغییر انحنای ستون فقرات معمولا به‌صورت تدریجی و بدون درد اتفاق می‌افتد، ممکن است اشخاص متوجه آن نشوند. گاهی اوقات، معلمان، دوستان و هم‌تیمی‌های ورزشی برای اولین بار متوجه اسکولیوز در افراد می‌شوند.

نظرات بسته شده است.