تزریق واکسن آنفلوآنزا به بیماران قلبی

سرماخوردگی تغییر زیادی در وضعیت بیماران قلبی ایجاد نمی‌کند اما افرادی که نارسایی قلبی دارند بیشتر مستعد سرماخوردگی هستند. البته به این معنا نیست که سیستم ایمنی آنها ضعیف شده بلکه در این بیماران تجمع اندکی از مایع را در عروق ریوی می‌بینیم که شرایط را برای فعالیت ویروس‌ها مهیا می‌کند.

همچنین وجود تب در یک فرد مبتلا به بیماری قلبی باعث می‌شود فشار بیشتری به قلب وارد شود. به همین دلیل است که بیماران قلبی باید بیشتر مراقب باشند تا سرما نخورند.
ولی ابتلا به آنفلوآنزا می‌تواند تهدیدی جدی برای سلامت بیمار باشد، بنابراین به همه بیماران قلبی توصیه می‌شود واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند. این واکسن باید قبل از شروع فصل سرما تزریق شود. مبتلایان به بیماری قلبی وقتی دچار سرماخوردگی می‌شوند می‌توانند از استامینوفن و… استفاده کنند. داروهای تسکین‌دهنده هیچ تداخلی با داروهای قلبی ندارد ولی مصرف زیاد بعضی از داروها ممکن است باعث بی‌نظمی در ضربان قلب شود. بهتر است بیماران در این موارد با پزشک معالج مشورت کنند. توصیه پزشکان به بیماران هنگام سرماخوردگی افزایش مصرف مایعات است ولی مصرف مایعات در بعضی از بیماران قلبی باید محدود باشد.
شیوع سکته قلبی میان جمعیت در فصل سرد سال بیشتر می‌شود. عده‌ای تصور می‌کنند علت سکته قلبی سرماخوردگی است در حالی که سکته قلبی ربطی به سرماخوردگی ندارد. در فصول سرد سال انقباض عروق بیشتر می‌شود و شرایط برای سکته قلبی فراهم خواهد شد.

نظرات بسته شده است.