عینک تدریجی و موارد استفاده از آن

عینک تدریجی یا پروگرسیو، عینکی است که نمره آن در قسمت‌های مختلف عینک با هم فرق دارد، به طوری که هر قسمت از این عینک‌ها قدرت متفاوت دارد و موجب می‌شود افرادی که پا به سن گذاشته و به اصطلاح پیرچشم شده‌اند، همه فواصل را با این‌گونه عینک‌ها بهتر ببینند.

پس از ۴۰ سالگی، همه افراد زودتر یا دیر‌تر مبتلا به پیرچشمی می‌شوند و باید از عینک مخصوص پیرچشمی استفاده کنند.

در صورتی که فردی قبل از ۴۰ سالگی دارای نمره عینک باشد، حدود ۴۰ سالگی مبتلا به پیرچشمی هم می‌شود و لازم است علاوه بر عینک دور از عینک دیگری نیز برای مطالعه استفاده کند که نمره آن با نمره دور بیمار متفاوت است.

یکی از معضلات افرادی که باید از دو عینک مختلف استفاده کنند، این است که دائم باید عینک‌ها را با هم تعویض و برای دید نزدیک از عینک نزدیک و برای دید دور از عینک دور استفاده کنند. داشتن دو عینک، گاه موجب جا گذاشتن یا در دسترس نبودن یکی و ایجاد مشکل برای صاحب عینک می‌شود و گاه تعویض یکی با دیگری بسیار دشوار و آزاردهنده خواهد بود. عینک پروگرسیو یا تدریجی با ارائه نمره معین برای هر فاصله‌ای می‌تواند به فرد کمک کند که با داشتن یک عینک مخصوص بتواند در همه فواصل، خوب و واضح ببیند. ساخت عینک پروگرسیو یا تدریجی و نیز تجویز این عینک‌ها باید با دقت و حوصله صورت گیرد.

زمانی که قصد دارید از عینک تدریجی استفاده کنید، اپتومتریست شما پس از اندازه گیری نمره عینک در دور و نزدیک، مبادرت به اندازه‌گیری از چشم شما می‌کند و فریم عینک شما را روی صورت و در مقابل چشم شما قرار می‌دهد. در ساخت عینک معمولی، شاید اندازه‌گیری به این اندازه نیاز به دقت نداشته باشد. بنابر این صبوری به خرج دهید و در تمام مراحل اندازه‌گیری به اپتومتریست کمک کنید تا اندازه‌گیری دقیق و حساب شده به دست آید و ساخت و اندازه کردن عینک با موفقیت همراه باشد. ساخت و اندازه کردن عینک پروگرسیو یا تدریجی باید توسط اپتومتریست متخصص انجام شود‌. اگر شما این‌گونه عینک‌ها را بدون اندازه‌گیری دقیق تهیه کنید، حتی اگر نمره چشم شما با دقت تعیین شده باشد، نمی‌توانید از عینک خود خوب استفاده کنید.

عینک پروگرسیو پس از ساخت روی صورت شما و مقابل چشم‌های شما اندازه می‌شود تا نه‌تنها کانون‌ها منطبق با محور‌های بینایی شما قرار گیرند، بلکه با حرکت چشم شما از نگاه دور به نگاه نزدیک نیز انطباق کاملی بین عینک و سیستم بینایی وجود داشته باشد و دید در همه فاصله‌ها خوب و دقیق باشد.

انتخاب فریم مناسب، بخشی از کار تخصصی اندازه‌گیری عینک پروگرسیو است. اگر چه با میل خود، مدل فریم را بررسی و انتخاب می‌کنید، ولی نکاتی که اپتومتریست هنگام انتخاب فریم عینک لحاظ می‌کند، موجب می‌شود بینایی شما پس از ساخت عینک دقیق‌تر و بهتر باشد.

نظرات بسته شده است.