بیماری لثه (علائم و نشانه،عکس،درمان)

بیماری لثه و درمان بیماری و التهاب لثه،داروی ضد بیماری لثه و عوامل ایجاد کننده بیماری و تورم و التهاب در لثه

بیماری لثه شامل تورم ،زخم یا عفونت بافتهای اطراف دندان ها می شوند. بطور کلی ۲ شکل اصلی از بیماری لثه وجود دارد
۱- ژنژیویت ۲- پریودنتیت

  ژنژیویت چیست ؟
ژنژیویت یعنی التهاب لثه ها و هنگا می اتفاق می افتد که لثه های اطراف دندانها بسیار قرمز ومتورم شوند. اغلب لثه های متورم حین مسواک زدن دچار خونریزی می شوند .

  پریودنتیت چیست ؟
ژنژیویت طولانی مدت می تواند تبدیل به پریودنتیت شود.انواع مختلفی از بیماری پریودنتیت وجود دارد وتمام آنها برروی بافتهای احاطه کننده دندان تأثیر می گذارند. به تدریج که بیماری بدتر می شود استخوان نگه دارنده دندان در فک کاهش می یابد وسبب لقی دندان می شود.اگر این بیماری درمان نشود دندانها نهایتاً ریزش می کنند. در حقیقت بیشتر دندانها در اثر بیماری پریودنتیت از دست می روند تا در اثر پوسیدگی .

  آیا احتمال دارد که من دچار بیماری لثه شده باشم ؟
بیشتر مردم ممکن است دچار بعضی انواع بیماریهای لثه باشند وعلت اصلی از دست رفتن دندانها در سنین بالا همین می باشد .اگر چه در اکثر مردم بیماری بصورت خیلی کند پیشرفت می کند ومی توان پیشرفت آن را به حدی کند کرد که شما بتوانید بیشتر دندانهای خود را در تمام طول زندگی نگه دارید.

بیماری لثه

  علت بیماری لثه چیستند ؟
تمام بیماریهای لثه در اثر پلاک میکروبی ایجا د میشوند .پلاک یک لایه باکتریایی است که هر روز روی سطح دندانها ولثه ها تشکیل می شود .بسیاری از باکتریهای موجود در پلاک کاملاً مضر هستند اما فقط تعدادی از آنها نشان داده شده که علت اصلی بیماریهای لثه هستند. جهت جلوگیری ودرمان بیمارهای لثه شما باید اطمینان حاصل کنید که هرروز تمام پلاکها را از سطوح دندانی خود بر می دارید این کار توسط مسواک ونخ زدن انجام می گیرد.

  چگونه سیگار بر دندانها ولثه های من تأثیر می گذارد ؟
سیگار می تواند بیماری لثه را بدتر کند. در بیمارانی که سیگار می کشند پلاک میکربی بیشتری تشکیل می شود که منجر به بیماری لثه می شوندو لثه ها تحت تأثیر قرار می گیرند چون سیگار سبب کاهش اکسیژن در جریان خون شده ولثه بیمار نمی تواند التیام پیدا کند. سیگار سبب تشکیل پلاک میکروبی بیشتر وپیشرفت سریعتر بیماری لثه نسبت به افراد غیر سیگاری می شود. بیماری لثه هنوز شایعترین علت از دست رفتن دندانها در افراد مسن می باشد .

  اگر بیماری لثه درمان نشود چه اتفاقی می افتد ؟
متأسفانه بیماریهای لثه بدون درد پیشرفت می کنند به گونه ای که شما متوجه آسیبهای آن نمی شوید. اگر چه گاهی اوقات باکتریها فعال می شوند وسبب زخم لثه های شما می شوند . این حالت می تواند منجر به آبسه لثه ای شود وممکن است چرک از اطراف دندانهای شما نشت کند . بعد از چند سال استخوان احاطه کننده دندانهای شما تحلیل می روند. اگر بیماری برای یک مدت زمان طولانی درمان نشده باقی بماند می تواند درمان را بسیار مشکل کند .

   اگر بیماری لثه دارم چگونه می توانم بفهمم؟
اولین علامت ان خونریزی حین مسواک زدن یا دهان شویه کردن موقع تمیز کردن دندانها می باشد. لثه های شما ممکن است حتی حین غذا خوردن نیز خونریزی کرده ویک مزه بد را در دهان شما بر جای بگذارند.تنفس شما نیز ممکن است نامطبوع شود .

  چه باید بکنم اگر فکرمی کنم که بیماری لثه دارم؟
اولین کاری که باید انجام دهید ویزیت دندانپزشکتان جهت یک چک آپ کامل دندانها ولثه هایتان می باشد. دندانپزشک می تواند شیار لثه ای اطراف هر دندان را اندازه بگیرد تا اگر هرگونه علامتی از بیماری لثه شروع شده است را ببیند . عکس های رادیوگرافی نیز ممکن است مورد نیاز باشد تا مقدار استخوان از دست رفته را مشاهده کند . این ارزیابی بسیار مهم است چون درمان صحیح را میتوان برای شما تجویز کرد .

  چه درمانهایی مورد نیاز هستند ؟
دندانپزشک شما معمولاً دندانهای شما را کاملاًتمیز می کند.همچنین به شما طریقه برداشت موفقیت آمیز پلاک را نشان می دهد که چطور تمام سطوح دندانها یتان را بطورکامل ومؤثر تمیز کنید . این روش ممکن است نیاز به جلسات بیشتری با دندانپزشک یا بهداشتکار دهان ودندان داشته باشد

  چه کارهای دیگری مورد نیاز هستند؟
بعد از آنکه دندانهایتان تمیز شد دندانپزشک شما ممکن است تصمیم بگیرد تا سطوح ریشه ای دندان های شما را نیز تمیز کند تا مطمئن شود که آخرین پلاک های میکروبی نیز برداشته شدند به این کار” روت پلانینگ” می گویند .ممکن است قبل از شروع درمان ناحیه مورد نظر نیاز به حسی داشته باشد .بعد از آن ممکن است شما تا ۴۸ ساعت مقداری ناراحتی داشته باشید .

  اگر من قبلاً بیماری لثه داشته ام می توانم مجدداً به آن مبتلا شوم؟
بیماریهای لثه هرگز درمان نمی شوند . اما شما هر چه بیشتر مراقبتهای خانگی که به شما آموزش داده شده را انجام دهید تخریب بیشتر استخوان خیلی آهسته شده وممکن است حتی متوقف شود. اگر چه شما باید مطمئن شوید که هر روز پلاک میکروبی را برمی دارید و حتی برای چک آپ های منظم نزد دندانپزشک خود می روید.

 

بیماریهای لثه در کودکان

یکی از شایع ترین بیماریهای لثه در کودکان ،‌ژنژیویت یا التهاب لثه است. التهاب لثه در کودکان در نتیجه بهداشت ضعیف دهان بوده و معمولاً دهان این کودکان دارای پلاک میکروبی و جرم می‌باشد. رعایت بهداشت دهان و دندان در پیشگیری و بهبود ژنژیویت مؤثر است. معمولاً در کودکان همزمان با افتادن دندانهای شیری و رویش دندانهای دایمی، ‌ژنژیویت ایجاد می‌شود که علت آن گیر مواد غذایی در آن ناحیه است و تا زمانی که دندان در محل صحیح خود قرار نگرفته است در رعایت بهداشت آن باید دقت بیشتری نمود. بیماریهای دیگر لثه نیز در کودکان رخ می‌دهد که خیلی شایع نمی‌باشد. تحلیل موضعی لثه و یا در مواردی افزایش حجم لثه به صورتی که روی دندانها را بگیرد، مشاهده می‌شود که در همه این موارد مراجعه به دندانپزشک لازم است.

 

لثه سالم چه خصوصیاتی دارد؟

لثه سالم دارای قوای محکمی بوده و کاملاً بر روی استخوان چسبیده است. همچنین در محل تماس با دندان کاملاً صاف و دارای لبه تیز می‌باشد. رنگ لثه سالم صورتی است، ‌ولی در برخی افراد که رنگ چهره تیره دارند،‌ روی لثه آنها هم لکه‌های قهوه ای رنگ دیده می‌شود. اگر سایر علایم لثه سالم مشاهده می‌گردد و فقط رنگ آن قهوه‌ای است این لثه هم سالم می‌باشد.

 

علت ایجاد بیماری لثه چیست؟

وقتی پلاک میکروبی در کنار لثه باقی بماند با ترشح مواد سمی به لثه آسیب می‌رساند. هرچه پلاک مدت طولانی تری بر روی دندانها بماند،‌ مواد سمی بیشتری ترشح شده و آسیب به لثه بیشتر خواهد شد. به تدریج با رسوب مواد معدنی در پلاک، جنس پلاک سخت تر شده و به صورت لایه آهکی سختی به دندان می‌چسبد. به این لایه آهکی که به رنگ سفید، زرد یا قهوه‌ای رنگ می‌باشد جرم گویند. جرم پس از تشکیل به دلیل سطح خشن و ناصافی که دارد باعث تجمع بیشتر پلاک بر روی دندانها شده و بیماری لثه را شدید تر می‌کند.

 

نشانه‌های بیماری لثه

در آغاز بیماری، لثه قرمز رنگ و پرخون شده و همچنین لبه‌های تیز لثه حالت تورم پیدا کرده و برجسته می‌شود. قوام لثه نیز شل می‌گردد و در هنگام خوردن میوه‌های سفت و یا مسواک زدن خونریزی می‌کند. معمولاً در این مواقع فرد از مسواک زدن خودداری می‌کند، ‌که این مسأله باعث شدیدتر شدن بیماری لثه می‌گردد. در این حالت به بیماری لثه، التهاب لثه یا ژنژیویت می‌گویند. وقتی بیماری ادامه پیدا کند،‌ لثه شروع به تحلیل رفتن می‌کند. منظور از تحلیل رفتن لثه،‌این است که لثه به طرف ریشه دندان کشیده می‌شود. به تدریج بیماری از لثه عبور کرده و به نواحی زیرین یعنی استخوانهای دور دندان سرایت می‌کند و باعث تحلیل رفتن استخوان نیز می‌شود. با شروع تحلیل استخوان، دندانها بتدریج لق شده تا زمانی که با کوچکترین فشاری دندان کنده می‌شود.

 

آماس لثه و جرم گیری

مخاط پوشاننده دهان در نواحی دندانی لثه نام دارد. لثه سالم به رنگ صورتی بوده، سفت و چسبیده به استخوان و دندان با نمایی شبیه پوست پرتقال می‌باشد. ضمناً لثه سالم فاقد تورم، قرمزی و آماس می باشد. دندانها مستقیماً به استخوان نچسبیده‌اند و توسط الیافی که پریودونتال لیگامنت نامیده می‌شود به استخوان وصل شده و نگهداشته می‌شوند. به مجموعه ساختمانی متشکل از لثه، استخوان ناحیه دندانی، الیاف نگهدارنده و سمان که سطح ریشه را پوشانیده است، بافتهای اطراف دندان (Periodontal tissue ) گفته می‌شود. وظیفه این بافتها تغذیه و نگهداری دندانها در حفره‌های استخوان فک به نحوی است که بتوانند وظیفه‌شان را انجام دهند.

 

پلاک میکروبی چیست؟

به لایه مذکور که بیرنگ و چسبنده بوده و از تجمع میکروبهای دهان بر روی زمینه و لایه چسبنده ای از بزاق تشکیل می شود، پلاک میکروبی گفته می شود که حاوی مقادیری از خرده های غذایی نیز می باشد. این لایه ، با کشیدن ناخن بر دندان به زیر ناخن جمع شده و به راحتی با مسواک زدن پاک می شود ولی با شستشوی فقط با آب و یا دهانشویه های معمولی پاک نمی گردند. لذا بایستی برای پاک کردن آن از وسایلی چون مسواک و خمیر دندان و نخ دندان استفاده کرد.

 

جرم چیست؟

اگر پلاک میکروبی هر روز و یا در مراحل اولیه از سطح دندان تمیز نشود، املاح موجود در بزاق و مواد غذایی برآن رسوب نموده و منجر به ایجاد جرم دندان که سخت می باشد، میگردد. جرم با مسواک زدن پاک نشده و با عمل جرم گیری توسط دندانپزشک برداشته می شود.

 

پیشگیری از بیماری لثه

مسواک کردن مرتب و به روش صحیح،‌ همانگونه که باعث سلامت دندانها می‌شود، ‌سلامت لثه‌ها را نیز تأمین می‌کند. برخلاف تصور برخی از مردم که با شروع بیماری لثه و خونریزی از آن در هنگام مسواک کردن، ‌استفاده از مسواک را ترک می‌کنند، ‌باید گفت در این هنگام مسواک کردن را بایستی با دقت و توجه بیشتری انجام داد. حتی لازم است تعداد دفعات مسواک کردن را بیشتر کرد. معمولا در خیلی ار موارد مسواک کردن صحیح باعث بهبود بیماری لثه می‌شود همینطور استفاده از نخ دندان در سلامت لثه‌ها بسیار مفید است، زیرا پلاک میکروبی در نواحی بین دندانی تجمع بیشتری دارد و برداشتن آنها توسط نخ دندان، ‌به سالم ماندن لثه‌ها کمک می‌کند. استفاده از دهان شویه آب نمک ( نصف قاشق چایخوری نمک در یک لیوان آب جوشیده سرد شده ) همراه با ماساژ لثه‌ها نیز مؤثر می‌باشد، اگر بر روی دندانها جرم تشکیل شده باشد، لازم است حتماً دندانها جرم گیری شوند. برخی از مردم جرم گیری را برای مینای دندان مضر می‌دانند، ولی برخلاف تصور آنها، ‌جرم گیری نه تنها برای دندان ضرری ندارد، بلکه با برداشتن مواد خشن و پلک میکروبی از سطح دندان، به سلامت لثه‌ها نیز کمک می‌کند.
چه از نظر کیفی و چه از نظر کمی تغذیه و عادتهای غذایی نیز تأثیر زیادی در سلامت لثه‌ها دارد. مصرف میوه‌های حاوی ویتامین ث و یا فراورده‌های دارویی آن با تجویز پزشک به حد مورد نیاز در پیشگیری بیماریهای لثه مؤثر است. مصرف میوه‌هایی مثل سیب ، به و هویج که هنگام خوردن سبب ماساژ لثه و تمیز شدن سطوح بین دندانها می‌شود نیز کمک بسزایی در پیشگیری از بیماریهای لثه و حتی پوسیدگی دندانها می‌کند.

 

درمانهایی برای بیماریهای لثه

دهان شویه تهیه شده با دم کرده ریحان، خاصیت ضدباکتریایی دارد.
* با مصرف سیر، سیستم ایمنی بدن تقویت می شود.
سیر با باکتری های مهاجم از جمله باکتری هایی که در دهان بیماری لثه ایجاد می کند، مقابله می کند.
* زردچوبه حاوی خاصیت ضدسرطانی و ضدباکتریایی است.
*عصاره ریشه شیرین بیان که در طب هندی برای درمان بیماری لثه استفاده می شود مفید است. البته افرادی که به فشار خون بالا مبتلا هستند باید از مصرف گیاهانی که باعث افزایش فشار خون می شود، بپرهیزند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.