لرزش دست و رعشه (دلایل غیر عصبی و راه درمان)

درمان لرزش دست با داروهای گیاهی,درمان لرزش دست ناشی از استرس,علت لرزش دست راست,درمان لرزش دست در طب سنتی,لرزش دست چپ,لرزش دست در جوانی نشانه چیست,درمان لرزش دست ارثی,لرزش دست هنگام استرس

پارکینسون گرفته‌اید؟ معلوم نیست! اما آنچه حالا مشخص است، این است که لرزش ناخودآگاه دست‌هایتان حسابی اعصاب شما را خورد می‌کند. چرا این اتفاق افتاده؟ فکر می‌کنید عصبی شده‌اید، اما هرچه برای آرام‌تر شدن تلاش می‌کنید، این لرزش تمام نمی‌شود؟ واقعیت این است که لرزیدن دست‌ها، همیشه نشانه پایین بودن فشارخون و قندخون یا عصبی بودن نیست. این اتفاق به دلایل مختلفی می‌تواند بیفتد که در ادامه این دلایل را فهرست می‌کنیم.

تقصیر والدینتان است؟
ET که آن را «لرزش خوش‌خیم» یا «لرزش فامیلی» ترجمه می‌کنند، یکی از شایع‌ترین اختلالات حرکتی است که دلایل ایجادش هنوز مشخص نشده است. کم نیستند افرادی که به خاطر ژن‌ها یا همان سابقه فامیلی، بعد از سن خاصی دچار لرزش دست می‌شوند. این مشکل در موارد خفیف، اختلال خاصی در زندگی فرد ایجاد نمی‌کند اما می‌تواند تا جایی پیش برود که کشیدن یک خط صاف یا بریدن کاغذ با قیچی را به رویایی دور از دسترس تبدیل کند. البته این نوع لرزش که در خانم‌ها بیشتر مشاهده می‌شود، همیشه در دست ایجاد نمی‌شود و ممکن است در سر، فک یا صدای فرد هم خود را نشان دهد. متخصصان می‌گویند افرادی که دچار ET هستند، در صورتی که در معرض استرس جسمی یا روانی قرار بگیرند، مشکلشان شدت می‌گیرد. اما این اتفاق به معنای آن نیست که لرزش سر یا دست‌های آن‌ها به خاطر اضطراب ایجاد شده است.

پارکینسون دارید؟
۱۰ میلیون نفر در سراسر جهان، به خاطر ابتلا به بیماری پارکینسون، دست‌لرزه را تجربه می‌کنند. لرزش‌های پارکینسونی شدیدتر از انواع دیگر است، اما ممکن است ابتدا به شکلی خفیف ظاهر شوند. بیماران پارکینسونی هنگام حرکت شاهد توقف لرزش‌ها هستند و بد نیست بدانید که آن‌ها هم با قرار گرفتن در معرض استرس، لرزش‌های شدیدتری را تجربه می‌کنند.

ام‌اس دارید؟
بیماری ‌ام‌اس، که این روزها در کشور ما نیز شایع شده، سیستم ایمنی بدن، مغز، اعصاب، و نخاع را هدف می‌گیرد و ممکن است خود را با لرزش اندام‌های مختلف بدن، مثل دست، نشان دهد. آمارها حاکی از این است که ‌ام‌اس در استان‌هایی که هوای معتدل دارند شایع‌تر است و در تهران و اصفهان تاکنون قربانیان بیشتری گرفته است.

داروی خاصی می‌خورید؟
لرزش دست همیشه از ابتلای شما به بیماری خاصی حکایت نمی‌کند. گاهی این اتفاق واکنش طبیعی بدن، به مصرف برخی داروهاست. اگر شما هم مدتی است دچار این مشکل شده‌اید و این روزها داروی خاصی مصرف می‌کنید، با پزشکتان در مورد لرزش دست‌های خود مشورت کنید و از او در مورد امکان جایگزین کردن دارویی دیگر به جای گزینه فعلی سوال کنید.

بدنتان کمبود ویتامین دارد؟
کمبود برخی ویتامین‌ها می‌تواند باعث به لرزه افتادن بدن شما شود. اگر به اندازه کافی ویتامین B12 مصرف نکنید، سیستم عصبی بدنتان دچار مشکلاتی می‌شود که برخی از این مشکلات با لرزش دست‌ خود را نشان می‌دهند. برای جلوگیری از این مشکل، باید بیشتر از قبل گوشت، ماهی، مرغ، تخم‌مرغ و شیر میل کنید و در صورت تجویز پزشکتان، سراغ مکمل‌هایی بروید که این ویتامین را در خود دارند.

تیروئیدتان کم‌کار است؟
غده تیروئید با فعالیت نامناسبش می‌تواند عوارض آزاردهنده متعددی را به بدن شما تحمیل کند. یکی از این مشکلات که در اثر کم‌کاری تیروئید رخ می‌دهد، لرزش دست‌هاست. برای اینکه از مبتلا نبودن به کم‌کاری تیروئید مطمئن شوید، در اولین فرصت یک آزمایش خون کامل بدهید و وضعیت سلامتتان را بررسی کنید.

نظرات بسته شده است.