روشهای لاغر کردن و درمان چاقی

درمان چاقی،لاغر کردن،روش های جراحی لاغر کردن،زیبا کردن،دستگاهای لاغر کردن،درمان چاقی و زیباتر شدن اندام بدن،بهترین روشهای کاهش سایز

با صنعتی شدن جوامع بشری و افزایش مشغله های روزافزون افراد و در نتیجه رغبت کمتر و فرصت اندک برای تمرینات ورزشی از یکسو و نیز ترویج غذاهای لذیذ اما پرکالری وعمدتا با قند و چربی بالا ازسویی دیگر باعث افزایش روزافزون آمار افراد چاق شده است. این چاقی با گذشت زمان تبدیل به معضلی بغرنج برای بیمارمی شود و با افزوده شدن پدیده بدی به نام سلولیت به این انباشته های چربی زیرپوستی و گیرافتادن این چربی ها در تاروپودی محکم، آن ها را تبدیل به توده های مقاوم به رژیم غذایی و ورزش می کنند. در این مرحله است که نقش متخصصان امر لاغری و اهمیت دستگاه های کاهش سایزموضعی پررنگ می شود.

روش های متداول کاهش سایزموضعی و دستگاه های مربوطه
دستگاه LPG
LPG یکی ازتکنیک های متداول در امرکاهش سایزموضعی است که باکمک اعمال مکش بافتی و فشار مکانیکی مشخص و نوسانی به بافت چربی موجب خردشدن سلول های چربی به قطرات کوچک ترمی شود. همچنین تا حدودی این روش می تواند بافت سلولیت راکه موجب گیرافتادن قطرات چربی می شود کاهش دهد. روش موثری است ولی به تنهایی دارای قدرت لازم برای رسیدن بیماربه نتیجه ی دلخواه نیست وعموما درکنار سایر روش ها به صورت مجموعه به کارمی رود.

دستگاه RF Contouring
این دستگاه با ارسال امواج رادیویی با فرکانس و انرژی مشخص به سمت بافت چربی موجب ایجاد اتفاقاتی مثبت در بافت می شود که برخی ازآن ها شامل افزایش جریان خون بافتی و افزایش فعالیت سلولی منطقه ای و به دنبال آن افزایش متابولیسم موضعی علی الخصوص افزایش چربی سوزی بافتی می شود. عموما دستکاه های RF دارای دو شکل خروجی امواج است که یکی برای کاهش سایزموضعی و دیگری برای سفت تر نمودن پوست همان موضع کاربرد دارد که از فرایند دوم به نام لیفت پوست یاد می شود. پدیده ی لیفت پوست حتی می تواند خطوط ترک پوستی ناشی ازچاق شدن ناگهانی را نیز بهبود چشمگیری ببخشد.

لیزردیود (Diode) کم توان
این تکنولوژی نیز همانند تکنولوژی RF عمل می کند. در آن از سیستم لیزر TRI.Active، که حاصل فن آوری جدیدی است، استفاده می شود که بر مبنای سه روش متفاوت به صورت هماهنگ طراحی شده است و موجب افزایش فعالیت سلولی و متابولیسم بافتی موضعی درمحل ذخیره شدن چربی و افزایش جریان خون و افزایش فعالیت سیستم لنفاوی می شود. به کمک این سیستم ها چربی ها به طور موضعی بیشترمتابولیزه شده و نیز مقداری به سایر نقاط دور دست حمل شده و توسط دیگر سلول های بدن می سوزد. این روش نیز عموما به تنهایی استفاده نمی شود و در واقع یک روش مکمل است. درمان بر مبنای کنش یک سیستم خنک کننده موضعی برای کاهش ادم یا همان تورم و سیستم ماساژ مکشی و ریتمیک است. کشش در جهات متفاوت صورت می پذیرد و شش لیزر دیود کم توان با طول موج ۸۰۸ میلیمتر، برای تحریک عمقی، باعث بهبود سیستم گردش خون شریانی وریدی و لنفاتیک می شوند.
لیزردیود دارای دو خروجی متفاوت یکی برای بدن و دیگری جهت صورت است که توسط اپراتور طبق پروتکل اختصاصی موجود که بیشتر در جهت مسیر لنفاوی است حرکت داده می شود. طی سه مکانیسم ذکر شده در بدن باعث کاهش سایز، افزایش قوام پوست، درمان تجمع چربی موضعی، تناسب اندام، درمان پوست های شل و افتاده می شود. به عنوان مثال درمان غبغب، بازگرداندن قوام و استحکام و ظاهر طبیعی به صورت، ایجاد طراوت و شفافیت صورت و درمان صورت خشک و افتاده از استفاده های معمول لیزر دیود کم توان است.
از کاربردها و درمان های تکمیلی این لیزر می توان قبل از عمل لیپوساکشن جهت جلوگیری از افت پوست و بعد از عمل لیپوساکشن جهت همگن کردن موضع عمل و برطرف نمودن ناهمواری که بعد از لیپوساکشن ایجاد می شود اشاره کرد. تعداد جلسات آن نیز ۱۵ تا ۲۰ جلسه یک روز در میان بسته به نوع درمان و وسعت آن، متوسط هر جلسه بین نیم تا یک ساعت است. از نظر عارضه نیز تا کنون به دلیل کم توان بودن آن عارضه ای مشاهده نشده است، فقط در افرادی که تومورهای پوستی خوش خیم یا بدخیم دارند و یا افراد حامله، درمان بسته به نظر پزشک متخصص آن ها است. این درمان لاغری برای درمان های موضعی جهت تناسب اندام کاربرد مؤثر دارد، اما بهتر است این درمان به عنوان درمان مکمل استفاده شود.

مزوتراپی (Mesotherapy)
یک روش قدیمی باکاربرد و روش استفاده تغییریافته وجدید است. در واقع مزوتراپی روشی است که در سال ۱۹۵۲ توسط دکتر Michel Pistor در کشور فرانسه ابداع شد و بیش از ۵۰ سال است که قریب به ۱۵۰۰۰ پزشک در سراسر دنیا این روش را برای کاهش وزن عمومی، کاهش سلولیت، کاهش سایز، تقویت مو، برطرف کردن اسکار زخم ها و درمان چروک های ظریف روی بیماران مختلف بسته به مهارت پزشک به کار رفته و می رود و همچنان در نوع خود از روش های مدرن دنیا محسوب می شود.
عمده کاربرد مزوتراپی در ایران برای جوانسازی پوست، از بین بردن لکهای پوستی، از بین بردن لکهای بارداری، لیفتینگ پوست، ذوب کردن سلولیتها و چربیهای اضافه و درمان ریزش مو است و همانطور که گفته شد بسته به مهارت پزشک کاربرد فراوان دارد.
در این روش داروهای خاصی که تقریبا تمامی آن ها در علم طب شناخته شده و تاییدشده است با دوز کمتر و به مقادیر جزئی در طی تزریقات مکرر مستقیما وارد بافت چربی می شود.
در واقع مزوتراپی عبارت است از وارد کردن گروهی از مواد فعال بیولوژیک با سوزنهایی بسیار ریز به داخل پوست. این مواد میتوانند شامل انواع ویتامین، داروهای تحریک کننده رویش مو مانند ماینوکسیدیل یا فاکتورهای رشد مانند فاکتورهای رشد انسولینی باشند. مزوتراپی نوعی روش درمانی تزریقی است که در تمام دنیا، به خصوص هم اکنون نیز در فرانسه کاربرد زیادی در درمانهای زیبایی دارد و در واقع مهد این درمان در دنیای امروز فرانسه است. روش درمانی مزوتراپی قادر است ناهمواری ها یا برجستگی های بدن را که پس از لیپوساکشن (Liposuction) ایجاد می شود به راحتی و بدون هیچ گونه درد و یا ناراحتی از بین برد. امروزه مزوتراپی مورد تأیید آکادمی ها و انجمن های صنفی پزشکی حرفه ای اروپا و امریکا است. لذا می توان از روش مزوتراپی متابولیسم بافتی و سلولی را افزایش داد و نیز کمک به خرد کردن چربی ها و افزایش انتقال آن ها به بافت های دور دست برای سوخته شدن (متابولیسم) داخل سلول ها و همچنین تا حدودی موجب تخریب بافت سلولیت که چربی ها را گیر انداخته است می شود. در این روش می توان تا حدودی پوست را سفت ترکرده و ترک های آن را کاهش داد. به دلیل تزریق با سوزن های ریز دستی یا با دستگاه مزوگان، مزوتراپی کمی هم دردناک است. ضمن اینکه تکرار درمان میتواند کمی خسته کننده باشد. البته این تکرار درمان و تزریق برای حفظ اثر مزوتراپی در نهایت میتواند برای بیمار نتیجه مطلوبی داشته باشد.
روش این کار بدین صورت است که داروهای مختلف با توجه به نوع درمان توسط یک سوزن ظریف به ظرافت یک تار مژه بدون هیچ گونه درد و یا سوزش به داخل مزودرم یا لایه چربی و بافت هم بند زیر پوست تزریق می شود. البته مزوتراپی برای درمانهای مختلف، پروتکلهای متفاوتی دارد، یعنی ترکیب و مقدار مواد مورد استفاده تزریقی برای هر مشکلی متفاوت است.

امواج فراصوت (Ultrasound)
این روش دارای سابقه قدیمی بوده و در طی چند سال اخیر تغییراتی بنیادی کرده و توانسته است با تکنولوژی کاربردی نوین با نام جدید Cavitation پابه عرصه تکنولوژی های لاغری موضعی بگذارد.
اشکال قدیمی تر امواج صوتی دارای مکانیسم ایجاد لاغری موضعی مشابه تکنولوژی RF بوده اند ولی اشکال جدید آن که Cavitation نامیده می شود (که در ادامه بیشتر با این روش آشنا خواهیم شد) با اعمال و ارسال امواج پر فشار و کم فشار به صورت متناوب به سمت بافت چربی موجب از هم پاشیده شدن و تخریب جدار سلول های چربی شده و قطرات چربی را به درون بافت آزاد می کند. با توجه به اینکه در افراد بزرگسال به دنبال انهدام سلول چربی سلول جدید جایگزین آن نمی شود پس می توان اظهارداشت که این روش قدرتمندترین تکنیک لاغری موضعی است.
انتخاب روش های بالا حسب شرایط بیمار و تجربه و نظر پزشک معالج و سنجیدن مزایا و معایب برای بیمار انجام می شود. همچنین برخی بیماران به دلایلی منع استفاده از یک تکنولوژی خاص را دارند به عنوان مثال بیماران دارای ضربان سازمصنوعی قلب (Pace Maker) قادر به استفاده از دستگاه RF نیستند و یا بیماران دچار مشکلات کبدی منع انجام Cavitation دارند.
گاهی نیز پزشکان و مراکز زیبایی برای بیماران یک مجموعه (Package) از اقدامات فوق را تجویز می کنند که شامل دو یا چند روش متفاوت درکنار هم یا مجزا است. در برخی مطب ها یا مراکز نیز هر کدام از این تکنیک ها را به تنهایی می توان یافت.
کمپانی های مختلف در نقاط مختلف دنیا اقدام به ترکیب نمودن دو یا سه یا چند روش مختلف لاغری موضعی و خلق دستگاه های لاغری ترکیبی نموده اند مثلا ترکیب LPG و لیزر دیود و RF سفت کننده یا ترکیب اولتراسوند و مکش بافتی و RF و امثال آن که هدف نتیجه بهتر و قطعی تر و جلب رضایت مراجعه کنندگان به مراکز لاغری است. برخی بیماران نیزگزینه مناسب هیچ کدام ازاین روش ها نیستند و از ابتدا با راهنمایی پزشک معالج به پزشک متخصص جراح برای انجام عمل لیپوساکشن، کمترنمودن حجم پذیرش معده با جراحی یا بالون یا حلقه و…. یا سایرروش های زیبایی ولاغری مبتنی برعمل جراحی معرفی می شوند.

جراحی لیپوماتیک
لیپوماتیک که توسط FDA تایید شده دستگاهی قابل اعتماد است که به صورت ایمن و مؤثر باعث از بین بردن حجم بالای چربی در نواحی مختلف بدن میشود. در لیپوماتیک سلولهای چربی ابتدا شکسته میشوند و یا توسط حرکات ارتعاشی کانولا امولسیونی میشوند. لیپوماتیک مشکل ایمنی در لیپوساکشن سنتی را ندارد و علاوه بر این سیستم ایمنی فعال آن، بافت بدن (اعصاب، عروق خونی، عضلات) را از روند لیپوساکشن حفاظت میکند. با ۶۰۰ ارتعاش در هر دقیقه به طور مؤثر چربی ناخواسته را بیرون میکشد و نتایج مطلوبی از جمله پوست صاف، برجستگی و کبودی کمتر را ایجاد میکند. این روش توسط یک جراح آلمانی ابداع شده است که توسط یک کانولای پر فشار چربی را به آرامی میکشد. لیپوماتیک آخرین تکنیک لیپوساکشن است که ایمن، مؤثر و آسان است. این روش با یک موتور بادی توسط هوای فشرده شده کار میکند که کانولا حرکات سهگانه نوسانی، چرخشی و ارتعاشی دارد. نتیجه این حرکات سهگانه ایجاد مسیر مارپیچ (۶۰۰ ارتعاش در هر دقیقه) است که به امولسیون کردن بافت چربی کمک میکند. امولسیون اجازه میدهد که حذف بافت چربی بدون آسیب دیدن به سایر بافتها مانند عضلات، عروق خونی و اعصاب انجام شود. سیستم ایمنی فعال روش لیپوماتیک باعث میشود که در هنگام برخورد به بافت غیر چربی متوقف شود. لیپوماتیک همچنین دقت در دسترسی به مناطق مشکل و یا نواحی با فیبروز زیاد را افزایش میدهد. در مقایسه با لیپوساکشن اولتراسونیک (UAL) یا لیپوساکشن لیزر، لیپوماتیک بدون خطر سوختگی پوست (نکروز پوست) است.

مزایای لیپوماتیک
سیستم ایمنی فعال که کاری به بافتهای چربی ندارد.
جراحت کم (کاهش عمده کبودی و ورم)
زمان کوتاه عمل
درد کمتر
دوران نقاهت بسیار کوتاه و بهبودی سریع
توانایی عملکرد در نقاطی از بدن که با عمل لیپوساکشن امکانپذیر نیست از جمله زانو و ساق پا.
محافظ از بافت عروق و اعصاب، با وجود استفاده از امواج، این امواج برای بدن بسیار کم خطر بوده و عوارضی برای بدن ندارد.

مضرات لیپوماتیک
اگر لیپوماتیک درست انجام شود خطر خاصی نخواهد داشت. خطرآمبولی چربی با استفاده از این روش تقریبا صفر خواهد بود. ارتعاش هایی که کانول های لیپوماتیک داخل بافت چربی دارند باعث می شود از کنار عروق خونی فرار کنند بنابراین خطر خونریزی بسیار پایین و درحد صفر خواهد بود البته خطر آمبولی چربی درروش لیزر لیپولیز تقریبا صفر است زیرا عروق خونی تحت تاثیر لیزر و حرارت آن کواگوله (منعقد) می شوند و احتمال آمبولی چربی را از بین می برند با این حال اگر فردی که لیزر لیپولیز را انجام می دهد به اندازه کافی ماهر نباشد و درمان را بیش از حد ادامه بدهد می تواند خطر سوختگی تغییرقوام و رنگ پوست را برای بیمار ایجاد و ظاهر نامناسبی در آن قسمت از پوست بدن ایجاد کند درحالی که این خطر درروش لیپوماتیک به وجود نمی آید. افراد مبتلا به فشار خون بالا یا بیماری های قلبی و عروقی باید قبل از انجام لیپوماتیک پزشک خود را درجریان بگذارند و با متخصص قلب هم در این زمینه مشورت کنند. درست است که کم شدن حجم و توده چربی (مخصوصا در ناحیه شکم و کمر) در بدن بیمارن دیابتی مقاومت به انسولین را هم در بدن آن ها کاهش می دهد و وضعیت سلامتشان را بهتر می کند اما انجام لیپوماتیک در بیمارن دیابتی حتما باید با نظر متخصص غدد باشد. لیپوماتیک نوعی پیکر تراشی برای بهبود وضعیت ظاهری و سایز بیمار نیست با این حال اعتماد به نفس افرادی که لیپوماتیک می کنند با بهبود شکل ظاهری آن ها بیشتر می شود.

دستگاه Slim Manager
از این دستگاه برای اندازه گیری موارد زیر استفاده می شود:
وزن فعلی و استاندارد
آب، توده چربی، پروتئین، مواد معدنی و توده عضلانی فعلی و استاندارد برای هر فرد
کالری متابولیسم پایه، مورد نیاز و توصیه شده برای هر فرد
ضخامت چربی زیر جلدی شکم، پهلو، ران ها و بازوها
اندازه گیری دوربازوها، ران ها، شکم و باسن
BMI
چربی احشائی
نسبت دور شکم به دور باسن (WHR)

جراحی چاقی روشی برای لاغری
جراحی چاقی اشاره به هر نوع روش پزشکی دارد تا فرد به جای از دست دادن وزن خود به طور فیزیکی، ساختار دستگاه گوارش، بهخصوص روده کوچک و معده را تغییر دهد. اگرچه دستورالعمل دقیق ممکن است بسته به کشور و تخصص پزشکان متفاوت باشد، شخصی به طور کلی چاق در نظر گرفته میشود که دارای درصد بالایی چربی باشد. چاق بودن میتواند عواقب جدی سلامتی از جمله دیابت و بیماریهای قلبی را داشته باشد. افراد چاق معمولا ناموفق در از دست دادن مقدار قابل توجهی از وزن خود هستند بنابراین در صورت واجد شرایط بودن، تحت جراحی چاقی توسط پزشک برای کاهش وزن قرار میگیرند.
یکی از گستردهترین انواع جراحی چاقی، بایپس معده شناخته میشود. این عمل توسط جراح انجام شده که اندازه معده را با استفاده از دوختن کاهش میدهند. بنابراین از آنجا که مقدار فضای در دسترس معده به شدت کوچکتر شده باعث میشود شخص سریع تر سیر شود. اگر چه بایپس معده ممکن است باعث کاهش وزن شود اما میتواند عوارض جانبی شامل تهوع، استفراغ و حتی سوءتغذیه در برخی موارد در صورت جذب نشدن مواد مغذی داشته باشد. روشهای دیگر جراحی چاقی؛ گاستروپلاستی، گاستریک بایپس و گاستریک باندینگ است. جراحیهای کاهش وزن مشکلات متعدد و بسیار جدی را دارند که معمولا به کاهش دریافت مواد مغذی و یا خود عمل جراحی مربوط می شود؛ عوارضی از قبیل التهاب بافت ریه (پنومونی)، لختههای خونی، عفونت، سنگ کیسه صفرا، فتق، تهوع، استفراغ و کمبود مواد مغذی در بدن را شامل می شود.
به موازات روشهای تهاجمی ذکر شده، روشهای غیر تهاجمی برای لاغری مانند استفاده از کرایولیپولیز، کویتیشن وجود دارند که با مکانیسمهایی منجر به تخریب بافت چربی و آزاد شدن آن ها به سمت سیستم لنفاوی و سپس کبد منجر میشود. در روشهای غیر تهاجمی به این دلیل که هیچگونه چربی از بدن خارج نمیشود، باعث کاهش سایز و لاغری موضعی در نواحی مانند لاغری شکم و پهلوها، رانها و غیره میشود و تأثیر کمتری نسبت به جراحیهای چاقی دارد.
به طور کلی روشهای تهاجمی لاغری در افرادی که دارای شاخص توده بدنی در محدوده طبیعی هستند مفید بوده و برای افراد بسیار چاق یا آن هایی که نمیتوانند ورزش کنند گزینه مناسبی نیست.

روش کویتیشن (Cavitation)
کویتیشن در واقع یک روش ایمن، موثر و بدون نیاز به جراحی برای از بین بردن چربی های جمع شده در سطوح مختلف بدن است. امواج اولتراسوند با فرکانس های صوتی خود، تکان هایی در چربی های بدن ایجاد می کنند، امواجی که گوش انسان قادر به شنیدن آن ها نیست ولی چنان تکانی در بافت چربی ها ایجاد می کند که سلول های چربی نمی توانند در مقابل آن مقاومت کنند و در نتیجه شکسته و به حالت مایع در می آیند و سپس آن ها را برای سوختن در بدن یا دفع درکبد آماده می کنند. این امواج با ایجاد حباب های میکروسکوپی باعث پاره شدن سلول های ذخیره کننده چربی شده و سپس این چربی به گلیسرین واسیدهای چرب آزاد (مولکول های تشکیل دهنده چربی) وچربی امولسیون شده درآب، تجزیه شده و به رگ های لنفی وارد (نوعی رگ که حمل آب اضافی وگردش کننده درپوست، ماهیچه و…را به عهده دارد) شده و در بدن توزیع شده، به کبد (جگرسیاه) رفته پس از یک سری تغییرات شیمیایی و تبدیل به مواد قابل سوختن در ماهیچه ها، ازطریق ادرار دفع یا درماهیچه ها سوزانده می شوند. اینجا نقش فعالیت بدنی و رعایت تغذیه مناسب، شامل کم چربی و کم کالری به خوبی مشخص می شود. دستگاه های جدیدی که برای این کار ساخته شده اند، قادرند به طور خاص چربی ها را مورد هدف قرار دهند، مخصوصا چربی هایی که بافت سخت تر و به هم فشرده تری دارند. از روش کویتیشن به عنوان روش فرم دهنده بدن هم یاد می شود، برای اینکه نه تنها چربی ها را از بین می برد، بلکه می تواند به آن ها فرم دلخواه را نیز بدهد. یکی از موارد استفاده این روش فرم دادن به اجزای صورت است. دستگاه کوچکتری که مخصوص بافت های صورت ساخته شده است، می تواند گونه ها را بالا ببرد، گودی زیر چشم، پف چشم ها و حتی چروک ها را کم کند. همچنین چربی های زیر چانه و یا همان غبغب را از نیز از بین می برد.

خطرات و نکات منفی استفاده از این روش
این روش همانطور که گفته شد از امواج اولتراسوند استفاده می کند، کسی نمی داند این امواج قوی که سلول های چربی بدن را در هم می شکنند، چه تاثیراتی می تواند بر اعضای داخلی بدن داشته باشند. از طرفی دیگر، ذرات چربی که در بدن آزاد می شوند، در بدن به گردش در می آیند و می توانند وارد جریان خون شوند، به همین خاطر این روش تا همین تازگی ها، روشی خطرناک به شمار می رفت و حتی در کشورهایی مانند سوئد که استانداردهای بهداشتی بالایی دارند، استفاده از آن ها غیر قانونی بود؛ اما دستگاه های جدید، با آزمایشات فراوان؛ این خطرات را از بین برده اند و توانسته اند مجوز بهداشتی بالایی دریافت کنند. این دستگاه های پیشرفته طوری طراحی شده اند که قادرند بافت چربی را از بافت های دیگر بدن تشخیص دهند و در نتیجه تنها بافت چربی را مورد هدف قرار می دهند. مشکل دوم نیز که خطر وارد شدن ذرات چربی به رگ ها بود، با شکستن ذرات چربی به ذراتی ریزتر و بی خطر مرتفع شده است؛ تا جایی که می توان به جرات گفت روش کویتیشن دیگر کوچکترین خطری برای سلامتی ندارد. روش کویتیشن تنها برای از بین بردن چربی ها نیست، بلکه می تواند به چربی ها فرم خاصی بدهد و همچنین در درمان سلولیت و ترک های پوست مورد استفاده قرار می گیرد.
باید توجه داشت که پس از انجام کار به طور موقت مقدار چربی خون بیشتر شده و در نتیجه برای کسانی که به صورت ارثی یا ژنتیکی دچار مقادیر بالای چربی خون (کلسترول بالای ۳۰۰ یا تری گلیسرید بالای ۵۰۰ ) و فشارخون که تحت کنترل نیست هستند،روش مناسبی نبوده و با ریسک خطرات قلبی یا عروقی (رگ ها) همراه است.
ازموارد دیگر که اصلا نباید از این روش استفاده کنند: خانم های باردار، شیرده یا تازه زایمان کرده یا در روزهای عادت ماهیانه (درمورد شکم در خانم ها)، افراد دارای ضربان ساز(Pace Maker ) قلبی یا بیماری قلبی یا هروسیله الکترونیکی داخل بدن.
نتایج درمان با این دستگاه درصورت رعایت نکات گفته شده بسیار چشمگیر است. فاصله بین جلسات هفتگی بوده و تا به دست آوردن نتیجه مطلوب یا تا زمانی که دیگر پیشرفتی در نتایج دیده نشود ادامه می یابد. حداقل تعداد جلسات باید بین ۸ تا ۱۲ باشد. درصورت رعایت رژیم غذایی مطلوب و فعالیت بدنی در هر جلسه بین ۱ تا ۴ سایز( ۲ تا ۸ سانتیمتر) در نواحی بزرگ مثل شکم و پهلوها کاهش سایز وجود خواهد داشت. بیش از ۱۲ جلسه مداوم انجام درمان با مقاومت بافت چربی به امواج دستگاه همراه می شود. لذا باید ازدرمان های کمکی بهره برد. ترکیب این روش با دستگاه R.F و خصوصا مزوتراپی سرعت و مقدار نتیجه گیری را بسیار تغییر می دهد. فاصله بین جلسات از ۴ تا ۱۰ روز بسته به میزان پاسخ به درمان، متغیر بوده و به طور متوسط یک هفته است
حین انجام کار باید تمام وسایل فلزی و الکترونیکی (موبایل) را از بدن دورکرد، چرا که احتمال آسیب به بدن یا دستگاه الکترونیکی وجود دارد. پیش و پس از درمان با این دستگاه باید مقادیر زیادی (درحد تحمل) آب نوشید.

 ویژگی های این روش
درمان بدون نیاز به بیهوشی و غیر تهاجمی
آسان و راحت، بدون درد، بدون ایجاد اسکار
اثر بخشی در عین امنیت و سلامت کامل
زمان درمان کوتاه ( ۱۵ الی ۲۰ دقیقه ) و نیز زمان بقای اثر درمانی بالا
بهره گیری از گزینه های پالس مکانیزه برای راحتی درمان
قابلیت درمان چربی های موضعی بازوها، شکم، کمر، بالای ران، داخل ران ها، پشت زانو

موارد منع استفاده از دستگاه کویتیشن
در زمان بارداری یا زمانی که تحت درمان داروی های ناباروری هستید
در دوران شیردهی
در صورت ابتلا به هرگونه بیماری قلبی عروقی و وجود ضربان ساز در بدن یا هروسیله الکترونیکی در داخل بدن
بیماران پوستی مبتلا به کهیر، اگزما، عفونت پوستی و …
مبتلایان به سطح کلسترول بالاتر از۳۰۰، تری گلیسیرید بالا یا فشار خون زیاد
مبتلا به بیماری کبد کلیوی یا دیابت
کسانی که فعالیت بدنی کمی دارند
در صورتی که در داخل بدن فلزی مانند ایپملنت یا پروتزهای فلزی و … باشد.
افراد مبتلا به کبد چرب سنگ کیسه صفرا و سندروم روده تحریک پذیر
افراد مبتلا به سرطان یا افراد دارای تومور
افراد مبتلا به افسردگی
افراد مبتلا به تب بالا، سل، ایدز، هپاتیت، صرع، فتق شکمی، آسم، استئوپروز، فیبرومالیژی، سابقه لخته خون مشکلات انعقاد خون، آمبولی و ناهنجاری های فیزیکی
افرادی که مصرف طولانی مدت آسپرین و مسکن ها و داروهای ضد التهاب دارند.
افراد زیر ۲۰سال و بالای ۵۰سال.

روش کرایولیپولیز (Cool Sculpting)
در سپتامبر سال ۲۰۱۰ روش لاغری موضعی کرایولیپولیز که یک روش غیرتهاجمی و غیر جراحی است مورد تأیید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) قرار گرفت. نتایج مطالعات بالینی کاهش قابل توجه بافت چربی را در مناطق تحت درمان نشان داد. مقالاتی در پاپ مد تأییدیه این روش را نشان داده اند.
در این روش درمانی بسته به اندازه حجم چربی با روشی غیر جراحی و غیرتهاجمی و با مکش مناسب، سرمای کنترل شده ای را از راه پوست به طور کاملاً دقیق و بدون آسیب به پوست و بافت های اطراف به بافت چربی زیر جلدی و سلول های چربی می رساند. در اثر سرما سلول های چربی ملتهب شده و می میرند و سیستم دفاعی و ایمنی بدن سلول های چربی را هضم کرده و نهایتا از طریق کبد دفع می شود.
نتیجه تحقیقات آزمایشگاهی ثابت کرده که در طی روند دفع سلول های چربی، چربی خون و آنزیم های کبد و کلیه بیمار هیچ گونه اختلالی را نشان نمی دهد و افزون بر این هیچ گونه زخم و یا اسکار در محل عمل گزارش نشده و کبودی و قرمزی و گزگز و بی حسی خفیف در محل عمل تنها عوارض گزارش شده این عمل هستند که در طی یک الی دو هفته کاملا برطرف خواهد شد. اپلیکاتور بدون نیاز به آمادگی قبلی به مدت ۴۵ دقیقه تا یک ساعت در موضع دلخواه قرار داده می شود و سرما باعث کریستالیزه شدن سلولهای چربی می شود. کرایولیپولیز روشی ایمن و راحت برای کاهش چربی های موضعی بدون نیاز به جراحی و یا روش های تهاجمی است و فقط نیاز به یک جلسه درمان دارد و تاکنون عارضه ماندگار با آن گزارش نشده است.
در طول درمان با این روش یک اپلیکاتور غیر تهاجمی، سرمای کنترل شده را به طور کاملا دقیقی به مناطق هدف درمان می رساند و سلول های چربی را در منطقه تحت درمان حذف می کند. هنگامی که سلول های چربی در معرض سرما قرار می گیرند، سرما آغازگر فرآیند طبیعی چربی و سلول های چربی می شود که ضخامت لایه چربی منطقه تحت درمان را کاهش می دهد. نتیجه کاهش در برآمدگی و حجم چربی قابل مشاهده در تمام بیماران است. در واقع کرایولیپولیز یک فرآیند حذف سلول های چربی بدون صدمه به پوست و سایر بافت های بدن است.
راحتی، تعدادجلسات کم، بدون از کار افتادگی، برگشت ناپذیری (به دلیل از بین رفتن سلول چربی)، ایمن برای تمام انواع پوست، پایداری و دوام نتایج درمان، عدم نیاز به رژیم درمانی و مکمل غذایی از مزایای این نوع درمان می توان یاد کرد.
کرایولیپولیز یک پیشرفت غیر منتظره، دارای تاییدیه FDA و روش غیر تهاجمی است که به طور مؤثر چربی و سلول های چربی را در منطقه تحت درمان حذف می کند و نتایج برجسته و قابل توجه از کاهش بافت چربی و سلول های چربی را در منطقه تحت درمان نشان می دهد. آنچه کرایولیپولیز را از روش های درمان دیگر متمایز می سازد استفاده از تکنولوژی سرما جهت کاهش سایز چربی، حذف سلول های چربی، تعداد جلسه کم (یک جلسه)، برگشت ناپذیری و غیر تهاجمی بودن آن است.

مکانیسم کرایو لیپولیز
سلول های چربی سرما دیده دستخوش پدیده آپپتوزیس می شود (در آپپتوزیس فشردگی کروماتین در حد مرحله ۲ است). در واقع آپپتوزیس مرگ برنامه ریزی شده سلول چربی است که ضخامت لایه چربی به طور مؤثری کاهش می یابد.
در کشورهای ایالات متحده آمریکا، کانادا، اروپا، آسیا و اقیانوسیه (و هم اکنون ایران) به طور وسیعی استفاده می شود. بیشتر از یک میلیون و یکصد و چهل هزار نفر در سراسر جهان تحت درمان با کرایولیپولیز قرارگرفته اند.
کرایولیپولیز ایمن است و اساسا برای اکثر بیماران راحت است. به طور تیپیک، بیماران به حد کافی راحت هستند که می توانند کار برروی کامپیوترو لپ تاپ را انجام دهند، موسیقی گوش کنند، یا به اعمال طبیعی مثل کار یا ورزش بپردازند. منطقه تحت درمان ممکن است قرمز شود و حتی ممکن است است قرمزی چندین دقیقه و یا حتی چندین ساعت طول بکشد.
نزدیک به ۵۰ درصد موارد گزارش شده (۱۱۵ هزار درمان) بیماران تجربه درد را در طول و پس از درمان تجربه کردند و در ۱۰۰ در صد بیماران درد در زمان بسیار کوتاهی فرو کش می کند.
سلول های چربی مرده شکسته و به وسیله سلول های ایمنی بدن حذف می شوند. چربی هایی که از سلول های چربی مرده آزاد می شود به وسیله کبد پردازش می شوند.
هزینه پرداختی بیمار جهت استفاده از کرایولیپولیز به طور متوسط در کشورهای مختلف حدود ۳۰۰۰ دلار برای هر عضو است که البته بسته به کشور طرح درمانی و پزشکان متغیر است.

مزایای کرایولیپولیز
تعداد جلسات کم (یک جلسه): در بیماران با وقت کم و کسانی که زمان لازم برای مراجعه مکرر به پزشک جهت جلسات مکرر درمانی را ندارند بهترین انتخاب است.
کاهش سایز منطقه مورد نظر به طور دقیق (برخلاف رژیم درمانی به طور دقیق قادر خواهید بود فقط منطقه هدف را به طور دقیق و برگشت ناپذیر کاهش سایز دهید)
عدم نیاز به رژیم درمانی و مکمل غذایی (اکثر روش های غیرتهاجمی نیاز به رعایت رژیم جهت تأثیر بهتر و جلوگیری از بازگشت نتایج را دارند ولی کرایولیپولیز نیازی به رعایت رژیم ندارد)

کرایولیپولیز عوارض و خطرات
با وجود مزایا و امتیازات کرایولیپولیز عوارض و معایبی را نیز به همراه دارد. از جمله آن ها:
در برخی از افراد وجود عارضهها‎یی چون ‎قرمزی، کبودی سطحی، حس خارش و یا سوزش، بی حسی و کرختی دیده شده است. این عارضهها‎ تا چند روز ادامه داشته اما پس از گذشت نهایتا دو ماه به حالت اول باز خواهند گشت. بی حسی تا سه روز ممکن است ادامه داشته باشد.
در صورت عدم رعایت دستورات پزشک احتمال بازگشت وجود دارد که با رعایت رژیم غذایی مناسب و ورزش قابل پیشگیری است.
احتمال افتادگی ‎پوست و شل شدن ناحیه زیر شکم وجود دارد. این عارضه با روش اندرمولوگ قابل رفع است.
مصرف مشروبات الکلی و کم خوابی نیز می‎تواند یکی از علل ‎شکست این عمل و نگرفتن نتیجه مطلوب باشد.
به طور کلی کرایولیپولیز عوارض و خطرات غیرقابل کنترلی ندارد. در صورت مراجعه به پزشک متخصص، استفاده از دستگاه‎های فوق پیشرفته و همچنین داشتن سیستم ایمنی سالم، می‎توان نتایج مطلوبی را دریافت نمود.

تفاوت های کرایولیپولیز و کویتیشن
کرایولیپولیز یکی از جدیدترین دستگاه های لاغری موضعی غیر تهاجمی است که با استفاده از مکانیزم سرمایشی و انجماد سلولی باعث کاهش حجم چربی و حذف آن ها از ناحیه کرایو می شود. کرایولیپولیز با پایین آوردن دمای موضع سرد شده تا منهای ۱۱ درجه ، سلول های چربی آن ناحیه را بدون صدمه زدن به پوست و یا سایر بافت های بدن به کمک سلول های ایمنی از بدن حذف می کند. کویتیشن با استفاده از امواج اولتراسوند با فرکانس بسیار بالا سبب تشکیل حباب های ریز در اطراف سلول های چربی شده و با برخورد این حباب ها با دیواره سلول های چربی و ترکیدن آن ها سبب پارگی دیواره سلول و بیرون ریختن چربی درون سلولی ( تری گلیسرید) و خروج آب درون سلولی آن ها می شود.
تعداد جلسات کویتیشن بیشتر از تعداد جلسات استفاده از دستگاه کرایولیپولیز است. کویتیشن حداقل برای هر دوره ۱۰ تا ۱۲ جلسه ای با فاصله هفته ای ۱ تا ۲ بار است ولی تعداد جلسات کرایولیپولیز بین ۲ تا ۳ جلسه با فاصله زمانی دو تا سه ماهه است.
افراد دارای فشار خون، چربی خون و انواع دیابت ها نمی توانند از روش کویتیشن استفاده کنند ولی این افراد بنا بر مقالات منتشره برای استفاده از کرایولیپولیز منعی ندارند. استفاده از دستگاه کویتیشن به تنهایی پوست راشل می کند و لیفت ندارد اما با انجام برخی حرکات ورزشی و استفاده از سایر دستگاه های لاغری موضعی مانند رادیو فرکانسی می توان پوست را نیز لیفت کرد، ولی کرایولیپولیز لیفت (بسیار محدود) دارد.
بعد از استفاده از کویتیش بیمار بایستی جهت جلوگیری از رسوب چربی در سایر نواحی بدن ورزش انجام دهد، اما بعد از استفاده از دستگاه کرایولیپولیز الزامی به انجام ورزش وجود ندارد اما می توان برای نتیجه گیری بهتر ورزش های هوازی را که به چربی سوزی کمک می کنند در دستور کار قرار داد.
انجام کرایولیپولیز فقط در بافت چربی که نرم و قابل مکش است، قابل استفاده است و در بافت سفت امکانپذیر نیست در حالیکه کویتیشن برای چربی ها و سلولیت های نرم و سفت هر دو قابل استفاده است.
پس از انجام کویتیشن به میزان فراوان بایستی آب مصرف شود به این علت که آب درون سلولی به وسیله سیستم لنفاوی تخلیه و به وسیله کلیه ها به شکل ادرار دفع می شود. از این رو یکی دو روز بعد از انجام کویتیشن دفعات ادرار افزایش می یابد. تغییر رنگ و بوی ادرار هم در بعضی بیماران دیده شده است.

ترکیب روشهای کرایولیپولیز وکویتیشن
سالنها و کلینیکها شاهد مزایای ترکیب کرایولیپولیز، کویتیشن، رادیوفرکانسی و حتی مزوتراپی برای تأثیر بیشتر مبارزه با سلولیت، سفتی پوست و لاغری بدن است. ترکیب این روشها باعث از بین رفتن چربی موضعی بدن و نیز سفت شدن پوست اطراف منطقه میشود. بنابراین انجام همزمان این روشها منعی ندارد و باعث تأثیر بیشتر درمان میشود. در این روش ترکیبی ابتدا باید کرایولیپولیز انجام شود زیرا در روش کرایولیپولیز بافت چربی با کریستالیزه شدن و مرگ تدریجی سلولهای چربی کاهش مییابد و با تجمع آب در بافت چربی، تأثیر کویتیشن بیشتر میشود. رادیوفرکانسی هم میتواند همزمان با جلسات کویتشن برای جلوگیری و بهبود وضعیت شلی و افتادگی پوست انجام شود.
به طور خلاصه مراحل در زیر نوشته شده است:
کرایولیپولیز
کرایولیپولیز چربی بدن را بدون آسیب به بافتهای دیگر کاهش میدهد. چربی پس از آن وارد کبد از طریق سیستم لنفاوی میشود، سپس تجزیه و از بدن توسط مجاری ادرار خارج میشود.
رادیوفرکانسی
برای کاهش بیشر چربی و سلولیت و نیز برای سفتی پوست
کویتیشن
کویتیشن تنها درمان اولتراسونیک است که به طور مؤثر برای کاهش سلولیت و از بین رفتن چربی موضعی عمل میکند.
ترکیب کرایولیپولیز، رادیوفرکانسی و کویتیشن در بردارنده قدرتمندترین و قویترین تکنولوژی در دسترس امروز برای درمان سلولیت، شلی پوست و انباشته شدن چربی روی صورت و بدن است. با این حال چند هفته طول میکشد تا نتایج مشاهده شود.

کویتیشن برای درمان سلولیت و لاغری موضعی
کویتیشن یک جایگزین غیر جراحی برای از بین بردن چربیهای جمع شده در سطوح مختلف بدن از جمله کاهش ظاهر سلولیت و لاغری شکم و پهلو است. این روش شامل حل شدن چربی تحت درمان امواج اولتراسوند در سطح خارجی بدن است. روشهای لاغری موضعی به دلیل اهمیتی که برای شکل ظاهری بدن وجود دارد طرفداران زیادی دارند. در سال ۲۰۱۱ این روش نسبتا جدید برای درمان سلولیت بود و به اندازه لیپوساکشن انجام نمیشد. این روش نسبتا سریعتر و مقرون به صرفهتر نسبت به روشهای جراحی تهاجمی برای درمان سلولیت است. سلولیت شرایطی است که پوست و بافتهای زیر آن باعث ظاهری تودهای و برجستگی میشوند. زنان بیشتر در معرض ابتلا به سلولیت هستند و اغلب در مناطقی از بدن که دارای توده چربی اضافه است مانند رانها و باسن وجود دارد. سلولیت به دلیل کاهش جریان خون در مناطقی از بدن است که منجر به تورم بافت چربی و مایعات راکد لنفاوی میشود. تجمع چربیها و مایعات منجر به ظاهری ناصاف و گود بر روی سطح خارجی پوست میشود.
در طی کویتیشن سلولیت امواج اولتراسوند، سلولهای چربی را شکانده و محتویات آن ها بیرون میریزد؛ سپس محتویات آزاد شده از سلولهای چربی و مایعات از بدن از طریق ادرار خارج میشوند. روش اولتراسوند یک درمان بدون درد است و یک جلسه درمان به طور معمول بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول میکشد. این روش تا حد زیادی باعث بهبود بافت پوست شده و ظاهر سلولیت را کاهش میدهد، هر چند نتایج فردی ممکن است متفاوت باشد.
جایگزینهای متعددی برای کویتیشن سلولیت وجود دارد، برخی از پزشکان از برش کوچکی برای شکستن بافت سلولیت استفاده میکنند. لیپوساکشن یک روش معمول مورد استفاده است، دیگر روشها شامل استفاده از الکترود، ماساژ سنگین، امواج صوتی، لیزر و نور مادون قرمز است. بسیاری از کرمهای خاص و ژلها در بازار هستند که مؤثر در کاهش سلولیت است اما اینها هنوز ثابت نشدهاند که مانند روشهای مورد استفاده توسط جراحان و متخصصان مؤثر باشند.

لاغری موضعی به وسیله رادیو فرکانسی
انسان هایی که دارای وزن در حد طبیعی هستند ولی دچار چاقی های موضعی در مناطقی از بدن مثل پهلوها، شکم،باسن، ران و یا بازوها هستند اغلب با گرفتن رژیم غذایی و ورزش دچار لاغری و شل شدن صورت می شوند و متاسفانه محل مورد نظر خیلی تغییر نمی کند دراین گونه افراد بهترین روش درمانی لیپو ساکشن، لیپو لیزر یا استفاده از دستگاه های لاغری موضعی است.
لیپولیزر و لیپو ساکشن در یک جلسه انجام می شود ولی یک روش تهاجمی است و محل مورد نظر باید بی حسی داده شود و با کانولای مخصوص چربی های اضافی زیر پوست خارج می شود. عمل ۲-۳ ساعت به طول می انجامد و چربی های اضافی در آن منطقه پس از لیزر به بیرون از بدن کشیده می شوند. بعضی از افراد به دلیل بیماری های دیگر یا ترس از عمل و بیهوشی تمایلی به این گونه اعمال ندارند و بیشتر مایلند با یک روش غیرتهاجمی و بدون نیاز به تزریق، چربی های موضعی خود را از بین ببرند که پیشنهاد می شود از دستگاه رادیو فرکانسی RF استفاده شود. RF به لایه نسبتا عمقی نفوذ کرده بنابراین هم پوست و هم بافت چربی زیر پوست را تحت تاثیر قرار می دهد.
شواهد استفاده از جریان الکتریکی در پزشکی از همان ابتدای کشف الکتریسیته موجود است. بیش از۷۰ سال است که استفاده از امواج رادیو فرکانسی برای اهداف گوناگون بعنوان وسیله ای ایمن کاربرد دارد
امواج رادیو فرکانس برای رفع علائم پیری چین و چروک صورت و دور چشم سلولیت و انباشتگی چربی در نواحی مختلف بدن به کار می رود امواج رادیو فرکانسی یکسری از امواج الکترومغناطیسی هستند که بین ۳هرتز تا۳۰۰مگا هرتز کارکرد دارند و این امواج در محدوده فرکانس رادیوئی از طریق یک نوسان ساز تولید می شوند و به وسیله تغییر در فرکانس و با ایجاد حرارت و نفوذ آن در پوست می توان کاربرد های متفاوتی از آن را دراجزای پوست از قبیل برش جراحی جوان سازی لاغری و تناسب اندام و غیره ایجاد نمود.
درگرما درمانی از گرما برای درمان یا کمک به درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می شود. میزان گرمای به کار برده شده در گرما درمانی ۳۷ الی ۴۴ درجه سانتیگراد است و در دو سطح کاربرد دارد: در سطحی با نفوذ حدود یک سانتی متراز تجهیزاتی مانند چراغ مادون قرمز، حمام پارافین و کیسه آب گرم استفاده می شود. در عمق بیشتر، از تجهیزاتی چون اولتراسوند، دیاترمی، رادیو فرکانسی و مایکروویو استفاده می شود. این تجهیزات خود گرما تولید نمی کنند بلکه موجب تولید گرما در بافت عمقی بدن می شوند.

اثر گرما درمانی
افزایش متابولیسم (سوخت و ساز بافتی)
افزایش microcirculation(گردش خون مویرگی)
شکستن چربی ها (لیپولیز) و وارد شدن آن ها به چرخه سوخت و ساز
بوسیله RF امواج رادیویی با فرکانس بالا تولید و از بافت های بدن عبور داده می شود و با تولید حرارت عمقی به میزان ۳۸ الی ۴۴ درجه سانتیگراد در آن ها می شود.
در تجهیزات جدید برای اثر بخشی مناسب قابلیت دستگاه به وسیله استفاده از قطعات مختلف افزایش می یابد بنابراین تنظیم توان و عمق نفوذ امواج الکترود تک قطبی دو قطبی به کاربرده می شود. در صفحات دو قطبی دو الکترود در مجاور هم بوده و عمق نفوذ امواج سطحی تر است. این همان اثری است که برای رفع چین و چروک صورت مورد انتظار است. اما در صفحات تک قطبی جریان برای نفوذ عمقی تر تنظیم می شود یعنی جایی که سلول های چربی هدف قرار گرفته اند.

موارد کاربرد رادیو فرکانسی
از بین بردن چین و چروک در صورت و دورچشم
رفع شلی پوست در قسمت های مختلف بدن
جوان سازی پوست
کاهش ترشح بیش از حد چربی
اکنه های التهابی فعال
بستن حفره ها و منافذ پوست بدن
درمان اسکارن های اکنه سوختگی و جراحی
اسکارن های آکنه
کاهش و بهبودی قابل ملاحظه لکه های قهوه ای و حتی لکه های قرمز بعد از جوش
ترمیم آسیب های آفتاب روی پوست صورت گردن شانه ها و دست
تعریق زیاد

روش لاغری لیپوسونیکس
لیپوسونیکس (Liposonix) دستگاهی است که توسط FDA مورد تایید قرار گرفته است و برای حذف سلولهای چربی در اطراف شکم و پهلوها (لاغری موضعی شکم و پهلوها) و در نتیجه کاهش سایز کمر مورد استفاده قرار میگیرد. استفاده از این دستگاه بدون عمل جراحی است و همچنین دارای حداقل تروما یا سوختگی برای پوست است. این درمان با استفاده از امواج اولتراسوند با شدت بالا (HIFU) باعث از بین بردن ۱ تا ۲ اینچ (۴-۵ سانتیمتر) بافت چربی زیر پوستی میشود. بنابراین انرژی امواج اولتراسوند سلولهای چربی مورد هدف اطراف ناحیه کمری را برای لاغری از بین میبرد. منبع انرژی مورد استفاده در درمان لیپوسونیکس شبیه به امواج اولتراسوند برای تشخیص بیماری است اما با دقت بیشتر مناطق خاصی را مورد هدف قرار میدهد و باعث مختل کردن چربی میشود.
هر چند لیپوسونیکس یک جایگزین برای کاهش وزن نیست اما به طور متوسط باعث کاهش ۴ تا ۵ سانتی اطراف پهلوها و شکم میشود. این تکنیک کاهش چربی هم برای مردان و هم برای زنانی استفاده میشود که نیاز به تناسب اندام دارند و این درمان بهترین روش غیرتهاجمی مورد استفاده برای حذف چربی است. برای نتیجه بهتر باید به وزن ایدهال نزدیک بود؛ اگر چربی بیش از حد باشد ممکن است پزشک لیپوساکشن غیر تهاجمی را پیشنهاد کند. این درمان به مدت یک ساعت طول میکشد و بیشتر افراد میتوانند فعالیتهای روزانه را فورا از سر بگیرند. کبودی در ناحیه تحت درمان ممکن است دو روز پس از درمان ظاهر شود اما پس از دو هفته از بین میرود. برخی از نتایج لیپوسونیکس ممکن است پس از یک تا دو هفته قابل توجه باشد. با توجه به بررسیهای بیشتر مشخص شده است هشت تا دوازده هفته بهترین زمانی است که بیشترین نتایج برای اغلب افراد قابل مشاهده است؛ همچنین حداکثر زمانی است که طول میکشد تا بدن به طور طبیعی بافت چربی تخریب شده را متابولیزه کند. درمان بیشتر ممکن است پس از سه ماه برای کاهش چربی مورد نیاز باشد اما بستگی به توصیه پزشک دارد.

طب سوزنی لاغری
ریشه طب سوزنی حداقل از پنج هزار سال پیش با طب چینی آمیخته شده است و در سایر نقاط جهان به عنوان بخشی از طب سنتی چین (TCM) یا طب شرقی شناخته میشود. متخصصان ماهر طب شرقی بعد از گذراندن دورههای متفاوت طب چینی با طب سوزنی، گیاهان دارویی، ماساژ، درمانهای حرکتی و تغذیهای مانند تایچی و… آشنا میشوند. طب سوزنی در غرب بیشتر بهعنوان روشی برای تسکین درد شناخته شده اما تاثیر آن در درمان بسیاری از مشکلات دیگر نیز ثابت شده است. در سال ۱۹۷۹/۱۳۵۸ سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد، طب سوزنی به تنهایی یا همزمان با داروهای فعلی میتواند ۱۰۴ عارضه را درمان کند. این نوع درمان با مدیریت استرس، میتواند در پیشگیری از بروز عارضههای مختلف سلامت نقش عظیمی بازی کند. به گفته متخصصان طب سوزنی، بسیاری از بیماریهایی که با این روش درمان میشوند، به خاطر فشار روانی مزمنی است که سیستمهای چندگانه بدن، شامل سیستمهای ایمنی و غدد را تحت تاثیر قرار میدهند. درمان با طب سوزنی هیچ شباهتی به آمپول زدن ندارد. اما از آنجا که مدارک لازم مبنی بر تاثیر صددرصدی طب سوزنی بر چاقی وجود ندارد، اگر قصد کاهش وزن دارید، بد نیست بدانید که این روش به تنهایی نمیتواند کارساز باشد و بهتر است قبل از این کار با چند کارشناس طب مکمل در این خصوص مشورت کنید تا بهترین راه برای کاهش وزن و تغییر سبک زندگی خود را بیابید.

اصول عملی درمان چاقی با طب سوزنی
برای درمان چاقی متخصص طب سوزنی به نکات زیر جهت کاهش وزن بیمار توجه دارد:
کاهش اشتهای بیمار به خصوص در افرادی که اشتها و میل بسیاری به خوردن مواد غذایی دارند.
سوزاندن و آب کردن چربی های موضعی به خصوص در نواحی شکم و پاها
دادن یک رژیم غذایی سبک که در عین حفظ سلامتی تعادل بدنی و عصبی بیمار در کاهش کالری ورودی به بدن وی نیز موثر باشد.
افزایش دفع سموم و مواد غذایی اضافی از طریق دفع و افزایش جریان انرژی حیاتی در کانال های حیاتی معده و روده
تنظیم سیستم اندوکرین بدن فرد، درجهت از بین بردن کالری های اضافی انباشته شده در بدن فرد چاق
طب سوزنی اصولا باید بدون درد باشد؛ مگر افراد بسیار حساس که بسته به میزان حساسیتشان و مکانی که سوزن در آن فرو میرود، سوزش خفیفی را احساس خواهند کرد. وقتی سوزنها سر جایشان قرار میگیرند، کاملا طبیعی است که احساس سوزش یا خارش جزئی، بیحسی و کرختی، گرما یا فشار ملایم احساس شود. اگر این احساسها شدت بگیرند یا احساس ناراحتی در فرد ایجاد کند، باید متخصص طب سوزنی را در جریان بگذارید تا سوزنها را بازنگری کند.
در مکتب طب سنتی چین گفته میشود چاقی معمولا به خاطر عملکرد ضعیف دستگاه گوارش و نامتعادل بودن میزان موادغذایی هضم شده که وارد دستگاه گردش خون میشوند، ایجاد شده و با بیماریهایی چون بالا رفتن قند خون، چربی خون، فشار خون، افزایش اسیداوریک و درد مفاصل خود را نشان میدهد.
در این روش، نقاط حساس با سوزنهای مخصوص هدف گرفته میشوند تا کانالهای انرژی تمیز شود و تعادل خون و «چی» تنظیم شده و با تخریب مستقیم سلولهای چربی، تعداد سلولهای چربی در بدن کمتر شود و اشتهای فرد کاهش یافته و در نهایت وزن کاهش یابد. سوزنها حدود ۴۰ دقیقه در نقاط خاص بدن باقی میمانند تا باعث تحریک همان نقاط شده و کانالهای انرژی فعال شوند و همچنین گردش خون شتاب میگیرد و گرمای بدن رها میشود تا کاهش وزن اتفاق بیفتد. تحقیقات علمی کمی توانستهاند تاثیر طب سوزنی بر کاهش وزن را به اثبات برسانند؛ برخی از این مطالعات بر این باورند که طب سوزنی میتواند به عنوان تسریعکننده لاغری در افراد عمل کند. بر اساس پژوهشی که در سال ۲۰۰۹ در این زمینه منتشر شد، دانشمندان ۳۱ تحقیق را (با مجموع ۳ هزار و ۱۳ شرکتکننده) تحلیل کردند و به این نتیجه رسیدند که طب سوزنی میتواند تاثیر عمدهای بر کاهش وزن بدن داشته باشد. البته تمام این تحقیقات چنین نتیجه درخشانی نداشته و بعضی از آنها کیفیت پایینی داشته و تحقیقات مختلف، نتایج مختلفی را در زمینه تاثیر طب سوزنی بر کاهش وزن به اثبات رساندهاند. برای مثال، مطالعهای که در سال ۱۹۹۹ بر روی چهل فرد چاق انجام شد، نشان داد که این افراد بعد از دوازده جلسه طب سوزنی که به صورت هفتگی انجام میشد، وضعیت اعصاب و افسردگیشان تا حد زیادی بهبود یافت اما در کاهش وزنشان تاثیری نداشت. با این حال تحقیقی که یک سال پیش از آن انجام شده بود، ثابت کرد افرادی که روزی دو بار، به مدت چهار هفته در جلسات طب سوزنی شرکت داشتهاند، اشتهایشان از بین رفته و وزنشان کم شده است.
در هر دوره درمان چاقی با طب سوزنی، فرد باید ده جلسه تحت درمان قرار بگیرد و در این مدت بهتر است فرد از رژیم غذایی خاصی نیز پیروی کند تا نتیجه بهتری بگیرد؛ البته رژیم گرفتن همراه با استفاده از طب سوزنی، بسیار راحتتر از رژیم گرفتن تنها است، زیرا طب سوزنی باعث کاهش اشتها شده و میل و رغبت را برای خوردن کمتر میکند.
معمولا یک تا سه جلسه اول درمان، باید سه بار در هفته یا بیشتر انجام شود. بعد از سه جلسه اول، جلسات بتدریج کاهش یافته و به دو بار در هفته و سپس یک بار در هفته میرسد.
معمولا در هفته اول تا چهارم طب سوزنی، عکسالعمل بدن به این درمان ناگهانی است و کاهش وزن خیلی سریع اتفاق میافتد. بین چهار تا دوازده هفته، بدن به این شیوه عادت میکند و وارد فاز سازگاری با طب سوزنی شده و تغییرات وزن بسیار جزئی پیش میآید. این روند تا دوازده هفته بعد همچنان ادامه دارد و کاهش وزن به کندی پیش میرود؛ اما بعد از این مدت کاهش وزن و سایز دوباره شدت میگیرد.
در حالت طبیعی فرد باید بعد از چهار تا شش جلسه متوجه تغییرات کوچکی در شرایط خود شود. اگر هیچ بهبودی حاصل نشود، باید به این نکته هم دقت کنید که کیفیت کار متخصصان طب سوزنی متفاوت است؛ پس قبل از ناامید شدن، از یک متخصص طب سوزنی دیگر هم کمک بگیرید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.