8 روش برای بهبود زندگی مبتلایان به ام اس

مدیریت زندگی در افراد مبتلا به ام‌ اس، تنها به معنای کنار آمدن با علائم کنونی بیماری نیست؛ بلکه فکر کردن به این موضوع است که در آینده چه اتفاقاتی خواهد افتاد؛ این که بیماری چه تأثیری بر خانواده، شغل و دارایی فرد می‌گذارد و چگونه باید برای مواجهه با آن‌ها آماده شود.

حتی اگر علائم شما خفیف هستند، برنامه‌ریزی می‌تواند احساس بهتری به شما ببخشد و موجب شود نسبت به آینده مطمئن‌تر شوید.

یکی از روانشناس بالینی در انجمن ملی ام ‌اس می‌گوید: فکر کردن به اینکه اگر علائم تان وخیم تر شد چه می‌کنید، نشانه ضعف، ناامیدی و تسلیم شدن در برابر بیماری نیست؛ بلکه تسلط یافتن بر آن است.

با ترس‌هایتان مواجه شوید

زمانی که برای برنامه‌ریزی مسائل غیرقابل پیش‌بینی آماده می‌شوید، از کجا آغاز می‌کنید؟ بهتر است از شدیدترین ترس‌هایتان شروع کنید. آیا ام ‌اس می‌تواند مانع کار کردن شما شود؟ می‌تواند باعث از هم گسیختگی خانواده‌تان شود؟

هر چیزی که باعث وحشت شما می‌شود در نظر آورید و با آن مقابله کنید. به جای اینکه به این نگرانی‌ها میدان بدهید، برای خود بستر امنی بسازید و با آن‌ها کنار بیایید.

بیمه خود را بررسی کنید

مفاد بیمه نامه خود را بخوانید. مطمئن شوید به متخصص مغز و اعصاب دسترسی دارید. حتی اگر در حال حاضر به درمان‌های دیگر مانند درمان‌های فیزیکی و مشاوره شغلی نیاز نداشته باشید، در آینده نیاز پیدا خواهید کرد. بنابراین آنچه را در بیمه نامه پوشش داده شده است، بررسی کنید.

با خانواده‌تان صحبت کنید

بیشتر مردم با بیماری ام ‌اس آشنایی کاملی ندارند. به آن‌ها اطلاع دهید که ام ‌اس چه تأثیراتی می‌تواند بر شما بگذارد و آن‌ها چگونه می‌توانند از شما حمایت کنند.

ممکن است خانواده و دوستان شما مایل به کمک باشند، اما ندانند چه کاری می‌توانند انجام دهند. دقیقاً به آن‌ها بگویید که چه کمکی نیاز دارید: به عنوان مثال روز سه‌شنبه باید شما را به مطب پزشک ببرند. این کار به آن‌ها کمک می‌کند بدانند شما دقیقاً چه نیازهایی دارید و چه می‌خواهید.

وضعیت مالی‌تان را بررسی کنید

ام ‌اس بیماری پرهزینه ای است. خرید داروها، آزمایش‌ها، ویزیت پزشک و استخدام پرستار ممکن است هزینه های گزافی داشته باشند. بعلاوه ممکن است ام ‌اس ساعات کاری شما را محدود کرده و باعث شود درآمدتان کاهش پیدا کند.

وضعیت مالی تان هر طور که باشد بهتر است با یک مشاور مالی صحبت کنید. یک متخصص می‌تواند به شما بگوید چه میزان پول باید کنار بگذارید. هم‌چنین می‌توانید از او شیوه‌هایی را برای پس‌انداز فرابگیرید.

درباره علائم اولیه ام اس نیز بخوانید

منزل خود را ارزیابی و بازنگری کنید

بررسی کنید که اگر علائم تان شدیدتر شده و برای شما مشکل آفرین شوند، می‌توانید در همان خانه زندگی کنید؟ آیا امکان دارد به طبقه اول نقل مکان کنید؟ آیا امکان دارد یک سطح شیب‌دار در کنار پله‌ها ایجاد کنید؟ چه امکانات دیگری را می‌توانید برای راحتی خود انجام دهید؟ این موارد ارزش فکر کردن را دارند.

بهتر است به محل زندگی خود نیز توجه کنید. اگر در یک محیط روستایی یا منطقه‌ای دورافتاده زندگی می‌کنید، ممکن است به سرویس‌های خدماتی مفید، دسترسی نداشته باشید.

به شغلتان توجه کنید

بیشتر افراد بعد از تشخیص بیماری، بدون هیچ‌گونه مشکلی در شغل قبلی خود باقی می‌مانند، اما ضرورت دارد توجه کنید که ام ‌اس در آینده می‌تواند چه تأثیراتی بر شغل شما بگذارد.

برای نمونه، اگر شغل شما احتیاج به فعالیت‌های فیزیکی دارد، پس از وخیم‌تر شدن علائمتان می‌توانید آن را تغییر دهید؟ آیا آموزش دیدن در زمینه‌های مختلف شغلی می‌تواند حس بهتری نسبت به آینده در شما ایجاد کند؟

با دیگران در ارتباط باشید

ارتباط داشتن با دیگر افرادی که درگیر این بیماری هستند برای شما مفید است. در گروه‌ها و انجمن‌هایی که این افراد را گرد هم می‌آورند، شرکت کنید. ممکن است از اعضای گروه، اطلاعات مفیدی راجع به پزشک، مشاور مالی و یا مشکلات احتمالی دیگری که درگیر آن خواهید شد، دریافت کنید.

برای وقت خود برنامه‌ریزی کنید

اگر مبتلا به ام ‌اس هستید، برنامه‌ریزی کردن برای شما ضروری است؛ اما هیچ تصمیم مهمی را با عجله نگیرید. به خاطر داشته باشید که انرژی و سرمایۀ خود را بیش از میزان نیاز مصرف نکنید.

منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.