نگهداری سلامت کلیه در سالمندان

سالمندانی که قصد دارند از طریق رژیم لاغری وزن خود را کاهش دهند، به‌ویژه اگر کاهش وزن زیاد باشد، حتما باید عملکرد کلیه‌شان بررسی شود.
کاهش وزن برای بیمارانی که دیابت یا فشار خون دارند یا تحرکشان بسیار کم است، می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد.
بیمارانی که دچار نارسایی کلیه هستند و کراتین آنها بالاست، حتما باید مصرف گوشت قرمز و پروتئین در رژیم غذایی‌شان محدود شود.
برخی از رژیم‌های لاغری به گونه‌ای است که توصیه به مصرف پروتئین زیاد است ولی مصرف قند و شکر کم می‌شود.
این رژیم‌ها به مرور زمان عملکرد کلیه را بدتر می‌کنند و اصلا مناسب نیستند. نکته مهم دیگر این است که رژیم‌های لاغری حتما باید تدریجی باشد، در غیر این صورت به کلیه‌ها آسیب می‌زند.
بیماری که به سنگ کلیه مبتلاست، حتما قبل از رژیم باید علل سنگ کلیه‌اش مشخص شود. گاهی اوقات سنگ تشکیل نمی‌شود ولی دفع کریستال‌ها از بدن به‌دلیل سوءجذب مواد غذایی باعث می‌شود فرد به مرور زمان کلیه‌هایش را از دست بدهد.

جالب است بدانید بیماری‌های مزمن کلیه علامتی ندارند و از ۷ تا ۸ نفر ۱ نفر مبتلا می‌شود و نارسایی کلیه در افراد چاق بیشتر است.

در کاهش وزن‌های زیاد که عمل بای‌پس روده انجام می‌شود، احتمال تشکیل سنگ کلیه بیشتر است و خود این عمل باعث آسیب به کلیه‌ها می‌شود.
مصرف زیاد آب در افرادی که سالم هستند یا آنهایی که سنگ کلیه دارند، مانعی ندارد ولی اگر عملکرد کلیه‌ها مشکل داشته باشد، کلیه نمی‌تواند آب زیاد را دفع کند و به مرور زمان به قلب فشار وارد می‌شود.
در مقابل اگر نارسایی کلیه کم باشد، آب زیاد باعث ورم معده خواهد شد.

نظرات بسته شده است.