کاهش وزن بی‎خطر چقدر باید باشد؟

کاهش وزن بی‎خطر یا ایمن محدوده‎ای دارد که کف آن هفته‎ای نیم کیلوگرم (ماهی ۲ کیلوگرم) و سقف آن هفته‎ای یک کیلوگرم (ماهی ۴ کیلوگرم) است. بنابراین یک فرد می‌تواند در شرایط مناسب بدون اینکه آسیبی به بدنش برسد، طی ۲ ماه۴ تا ۸ کیلوگرم وزن کم کند.
البته اما و اگرهایی نیز وجود دارد و هرچه روند کاهش وزن به سقف نزدیک شود، احتمال اینکه علاوه بر بافت چربی، بافت ماهیچه‎ای نیز از دست برود، وجود دارد.
از دست رفتن بافت ماهیچه‎ای در درازمدت با سلامت، متابولیسم و شادابی بدن منافات دارد.

در طول رژیم زیاد آب بنوشید تا دچار سنگ کلیه و کیسه صفرا نشوید
افرادی که رژیم‌های سخت می‌گیرند، باید به این نکته توجه داشته باشند که در صورت مصرف کم مایعات ممکن است دچار سنگ کلیه و سنگ کیسه صفرا شوند اما معمولا در مواقعی که مایعات زیاد مصرف می‌شود، سنگ ایجاد نمی‌شود بنابراین افرادی که رژیم می‌گیرند باید زیاد آب بنوشند.
رژیم غذایی سخت و کاهش وزن سریع ممکن است مشکلاتی مانند ریزش مو، سوءتغذیه، مشکلات گوارشی و عصبی ایجاد کند و کبد، کلیه و مغز را تحت‌تاثیر قرار دهد و ایجاد ناراحتی کند.
توصیه می‌شود افراد چاق و دارای اضافه وزن در ۱ سال حداکثر ۱۰ درصد وزن بدنشان را کاهش دهند، در غیر این صورت ممکن است بدن از چربی‌های ارگان‌های حیاتی مانند کبد، کلیه و مغز برداشت کند و مشکلاتی ایجاد شود.
نکته دیگر این است که افرادی که رژیم غذایی می‌گیرند باید ویتامین‌ها و مواد معدنی لازم و ریزمغذی‌های ضروری را به بدنشان برسانند در غیر این صورت ممکن است در طولانی‌مدت دچار مشکلاتی شوند.
به همین دلیل توصیه می‌شود افرادی که رژیم کاهش وزن دارند با مشورت متخصص تغذیه از قرص‌های مکمل و مولتی‌ویتامین استفاده کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.