برای داشتن قلب سالم چی بخوریم؟

برای داشتن قلب سالم چی بخوریم؟غذاها و خوراکیهای مناسب برای قلب،داشتن قلب سالم،چگونه قلبی سالم داشته باشیم؟

مهمترین عامل تغذیه ای در بیماریهای قلبی_عروقی مصرف روغنها و چربیها میباشد که روزانه چه بصورت قابل مشاهده و با افزودن به مواد غذایی و چه بصورت نامرئی و موجود در سایر مواد غذایی از قبیل چربی نهفته در گوشت ولبنیات و خوراکیهای آماده مانند: چیپس , پفک وانواع شیرینی وشکلات وارد بدن ما میشوند و موجب بالا رفتن چربیهای مضر خصوصا کلسترول بد(LDL) میشوند . رسوب کلسترول در دیواره رگهای خونی از جمله رگها و مویرگهای خون رسان به خود قلب موجب انسداد رگها و بروز سکته های قلبی و ناتوانائیهای حاصل از آن میشود. بنابراین هر عاملی که موجب بالا رفتن کلسترول بد خون (LDL) گردد زمینه را برای ابتلا به بیماریهای قلبی_عروقی فراهم میکند و ایجاد این زمینه از دوران کودکی و با عادات غذایی غلط در زمینه مصرف روغنها و چربیها آغاز میشود. بنابر این پیشگیری از بیماریهای قلبی_عروقی میبایست از همان دوران کودکی و با اصلاح عادات غذایی خصوصا در زمینه مصرف روغنها و چربیها انجام شود. اما امروز هم دیر نیست وب ا بکار بردن توصیه های تغذیه ای زیر میتوانید از بروز بیماریهای قلبی در خود و افراد خانواده پیشگیری کنید.

۱_ روغنهای جامد را بطور کلی از سبد غذایی خانواده حذف کنید چون حاوی چربی اشباع و ایزومر ترانس بوده که از خطرناکترین نوع چربیها بشمار میروند .

۲_روغنهای مایع را با توجه به برچسب بسته بندی و کنترل تاریخ مصرف, شماره پروانه ساخت وزارت بهداشت , علامت استاندارد و نام کارخانه جایگزین روغنهای جامد نمایید.

۳_روغنهای مایع به نور و حرارت حساس هستند بنابراین آنها را در جای تاریک مثلا درون کابینت آشپز خانه و دور از حرارت اجاق نگهداری کنید.

۴_حتی الامکان از سرخ کردن مواد غذایی خودداری کنید و غذاها را بصورت آبپز, بخار پز وتنوری و کباب شده مصرف کنید زیرا سالمترند خصوصا ذائقه کودکان را از ابتدا به اینگونه غذاها عادت دهید.

۵_اگر ناچارید غذایی را سرخ کنید حتما از روغنهای مایع مخصوص سرخ کردنی استفاده کنید و توجه داشته باشید این نوع روغنها را بیش از دو بار در سرخ کردن مورد استفاده قرار ندهید زیرا درجه حرارتهای بالا موجب تولید مواد سمی و سرطانزا در روغن میشود.

۶_اگر غذایی را سرخ کرده اید ماند کوکو و یا کتلت میتوانید چربی اضافی آنرا با دستمال پارچه ای یا کاغذی تمیز بگیرید یا آنرا در ماهیتابه کج شده بگذارید و یا ظرف تمییز و سنگینی را روی آن قرار دهید که روغن اضافی آن خارج شود.

۷_مصرف چربیهای حیوانی مانند:پیه, دنبه و کره ولبنیات پر چرب و خامه و سر شیر و همچنین مواد غذایی نظیر :کله وپاچه , دل, جگر, قلوه و مغز را محدود کنید زیرا همه این مواد غذایی کلسترول بد خون را افزایش میدهند.

۸_چربیهای قابل مشاهده گوشت را تا حد امکان جدا کنید و دور بریزید همچنین پوست و چربیهای مرغ را هم قبل از طبخ جدا کنید.

۹_بطور کلی مصرف چربیها وروغنها را در رژیم غذائیتان محدود کنید وتوجه داشته باشید روغنها دو برابر کربوهیدراتها وپروتئین ها کالری تولید میکنند .

۱۰_تو جه داشته باشید که سالمترین روغنها :روغن زیتون, روغن هسته انگور وروغنهای موجود در مغزهای گیاهی مانند گردو, بادام , فندق و تخمه همچنین روغن موجود در ماهیهای چرب  میباشد بنابراین حتی الامکان دو بار در هفته ماهی مصرف کنید.

در پایان فراموش نکنید فعالیتهای بدنی , ورزش منظم و متناسب با سن و شرایط جسمی خود وحد اقل ۳۰ دقیقه پیاده روی در روز برای داشتن قلبی سالم ضروری است. تندرست باشید.

نظرات بسته شده است.