برای تابستان چی بپوشیم؟چی نپوشیم؟

در فصل تابستان که گرمای هوا بیداد می‌کند پوشیدن لباس مناسب اهمیت زیادی دارد تا هم از عرق کردن زیاد جلوگیری کند و هم دمای بدن را تا حد امکان کاهش دهد، به‌خصوص برای افراد شاغل که بیشتر ساعات روز را بیرون از منزل و در محیط کار سپری می‌کنند.

برای انتخاب لباس مناسب در محیط کار علاوه بر رعایت ضوابط کاری باید شرایط محیطی و دمای هوا را هم مدنظر قرار داد، به‌گونه‌ای که به سلامت بدن لطمه‌ای وارد نشود.
عفونت‌های پوستی در اثر هر میکروارگانیسمی مثل باکتری، ویروس و قارچ می‌تواند ایجاد شود.

عفونت‌های پوستی ویروسی مثل زگیل‌های پوستی ارتباطی با تعریق و گرما ندارند، و عفونت‌های باکتریایی مثل زردزخم در اثر باکتری‌های خاصی ایجاد می‌شوند، اما عفونت‌های قارچی مثل خارش در مناطقی مثل زیر بغل، کشاله ران، چین‌های بدن و… علل مختلفی می‌توانند داشته باشند.
بیماری‌های زمینه‌ای: افرادی که به بعضی بیماری‌ها مثل دیابت مبتلا هستند نسبت به سایر افراد بیشتر در معرض ابتلا به عفونت‌های قارچی پوستی قرار دارند.
بهداشت: رعایت بهداشت فردی و استحمام مداوم از ابتلا به عفونت قارچی جلوگیری می‌کند.
پوشش نامناسب: پوشیدن لباس‌های نامناسب می‌تواند سبب تعریق زیاد، ایجاد محیط مناسب برای رشد باکتری و قارچ‌ها و درنتیجه ایجاد عفونت‌های قارچی شود.
اگزما نوعی التهاب پوستی است که به علت تحریک مداوم پوست در اثر یک عامل خارجی ایجاد می‌شود.درواقع اگزما واکنش سیستم دفاعی بدن است و جزو عفونت‌های پوستی محسوب نمی‌شود.

استفاده بیش‌ازحد از شوینده‌ها و مواد شیمیایی بدون دستکش می‌تواند سبب ایجاد اگزما در پوست دست شود. پوشیدن لباس‌های تنگ و چسبان و همچنین لباس‌هایی که از جنس الیاف مصنوعی و نایلونی هستند، آن هم به مدت طولانی در روزهای گرم سال، می‌تواند سبب ایجاد عفونت‌های قارچی پوست شود.

بهترین نوع پارچه برای لباس‌های تابستانی پارچه‌هایی هستند که از الیاف طبیعی مثل نخ و کتان تشکیل شده باشند، به این علت که آلودگی‌های میکروبی و قارچی را کمتر در خود نگه می‌دارند.

الیاف طبیعی و نخی از آنجا که گرمای کمتری جذب می‌کنند، دمای بدن را حتی‌الامکان کاهش می‌دهند و از تعریق زیاد جلوگیری می‌کنند، درنتیجه حس بهتری را در افراد ایجاد می‌کنند.

برعکس لباس‌هایی که از الیاف مصنوعی مثل نایلون تهیه شده‌اند گرما را بیشتر در خود نگه می‌دارند، باعث تعریق بیشتر می‌شوند و رشد قارچ‌ها و باکتری‌ها را در سطح پوست افزایش می‌دهند، از این رو گزینه‌های مناسبی برای پوشش در محیط کار به‌ویژه در فصل تابستان نیستند.

مدل‌های خیلی تنگ و چسبان هم از این جهت که مانع عبور هوا می‌شوند و در گردش خون موضعی اختلال ایجاد می‌کنند و تعریق را افزایش می‌دهند، برای فصل تابستان چندان مطلوب نیستند.
علاوه بر جنس و مدل لباس شست‌وشوی منظم، نحوه خشک کردن و اتو کشیدن آن‌ها هم اهمیت ویژه‌ای دارد. متاسفانه در سبک زندگی آپارتمان‌نشینی بیشتر از بندهای آپارتمانی برای خشک کردن لباس‌ها استفاده می‌شود و لباس‌ها کمتر در معرض نور مستقیم آفتاب قرار می‌گیرند.

بهتر است در تمامی فصول برای خشک کردن لباس‌ها آن‌ها را در معرض نور مستقیم آفتاب قرار داد. رنگ لباس هرچه روشن‌تر باشد گرمای کمتری را در خود نگه می‌دارد و مناسب‌تر است.

استحمام مداوم و حداقل یک بار در روز، استفاده از اسپری‌ها و محلول‌های ضدعرق به‌خصوص در نواحی زیر بغل و کشاله ران که بیشتر عرق می‌کند رشد باکتری‌ها را کنترل می‌کند و در جلوگیری از عفونت‌های قارچی موثر است.
گرمازدگی ناشی از دفع آب و افزایش بیش‌ازحد دمای بدن است. افزایش دمای بدن بیشتر از ۴۲ درجه منجر به اختلال عملکرد آنزیم‌هایی می‌شود که برای سلامت طبیعی جسم لازم است.

افزایش بیش‌ازحد دما منجر به دفع بیش‌ازحد آب بدن شود و فرد را دچار کم‌آبی می‌کند. استفاده از لباس‌های نامناسب، فعالیت مستمر و زیاد بدنی زیر نور مستقیم آفتاب و مصرف کم آب و مایعات می‌تواند افراد شاغل را در فصل تابستان دچار گرمازدگی کند.

بنابراین توصیه می‌شود افرادی که به واسطه شغلشان ساعات زیادی در طول روز زیر نور مستقیم خورشید فعالیت بدنی دارند و کار می‌کنند برای جلوگیری از گرمازدگی در فصل تابستان با رعایت پوشش مناسب بدنشان را تا حد امکان خنک نگه دارند.

همچنین در طول روز مقدار زیادی آب بنوشند تا بدنشان دچار کم‌آبی نشود. توجه داشته باشید آب بهترین مایعی است که توصیه می‌شود. نوشیدن مایعاتی مثل چای از آنجا که دفع ادرار را زیاد می‌کند چندان اثربخش نیستند.

نظرات بسته شده است.